SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Republika i wPolsce24 szybko trafią na MUX-8. Członek KRRiT protestuje

Prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji protestuje przeciwko szybkiej decyzji regulatora odnośnie MUX-8. - W mojej ocenie nastąpiło to z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych – napisał w oświadczeniu.

Jak informowaliśmy kilka dni temu, KRRiT przyspieszyła datę posiedzenia dotyczącego konkursu na dwa miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Regulator miał dyskutować o wnioskach koncesyjnych w poniedziałek, a do głosowania doszło już w piątek. Dwa wolne miejsca przypadły kanałom TV Republika i wPolsce24. Pierwsza stacja jest więc związana z Tomaszem Sakiewiczem i środowiskiem „Gazety Polskiej”. Druga jest natomiast kojarzona z braćmi Kanowskimi, firmą Fratria, tygodniem „Sieci”, portalem wPolityce.pl i telewizją wPolsce.pl. 

Obie grupy medialne, które zwyciężyły w konkursie KRRiT, są sympatyzujące ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. W konkursie przepadły wnioski węgierskiej firmy TV2 Média, która chciała uruchomić rozrywkowo-lifestylowy kanał PTV, a także należącej do Grupy MWE Networks spółki Polskie Media P.S.A. Zaproponowała ona kanał Polska24, który miał walczyć z fake newsami i dezinformacją.

Zobacz: Szybka koncesja naziemna dla TV Republika? KRRiT nagle przyspiesza posiedzenie

Przepadł wniosek prof. Kowalskiego

Po głosowaniu prof. Kowalski przesłał Wirtualnemedia.pl oświadczenie. - Na posiedzeniu 21 czerwca br., czterech członków KRRiT podjęło uchwałę o zagospodarowaniu wolnych miejsc na MUX-8. W mojej ocenie nastąpiło to z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych - napisał w stanowisku.

Członek KRRiT chciał dokładniejszego sprawdzenia podmiotów biorących udział w konkursie. - Dodatkowo, przed posiedzeniem KRRiT, 21 czerwca 2024 r. zgłosiłem wniosek formalny o weryfikację pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa wszystkich wnioskodawców oraz podmiotów wchodzących w ich skład oraz ich beneficjentów rzeczywistych, którzy złożyli wnioski o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w ogólnopolskim multipleksie MUX-8 - postulował prof. Kowalski.

Nawiązał tym samym do przyjętego niedawno stanowiska regulatora. - Na posiedzeniu 12 czerwca 2024 r., członkowie Rady jednogłośnie przyjęli „Stanowisko w sprawie roli Krajowej Rady w sytuacji wojny hybrydowej”. W jego treści odnieśliśmy się do wynikających z  przepisów ustawy o radiofonii i telewizji obowiązków zarówno obecnych nadawców jak i podmiotów ubiegających się o koncesję, aby nie tylko spełniali kryteria finansowe, inwestycyjne, techniczne, przestrzegali przepisów dotyczących radiokomunikacji i środków masowego przekazu oraz działalności programowej audycji (określonych w art. 36 ust. 1), ale również warunków dotyczących bezpieczeństwa i obronności państwa, zasad ochrony informacji niejawnych, dobrych obyczajów i wychowania, interesów kultury narodowej (art. 36 ust. 2) - zauważył prof. Kowalski.

Członkowie Rady wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji i prezydenta nie zgodzili się na wydłużenie postępowania. - W stanowisku znalazł się słuszny postulat, że wobec tego, że KRRiT nie posiada samodzielnych kompetencji do weryfikacji podmiotów pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa, powinno to następować na podstawie urzędowych danych uzyskanych od właściwych organów państwa, m.in. Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej, ABW, CBA, SKW. Wniosek o weryfikację nie uzyskał akceptacji większości Rady. Przyjmując stanowisko byłem przekonany, że nie jest ono jedynie blankietowym wyrazem troski członków KRRiT o bezpieczeństwo informacyjne Polski. Odrzucenie mojego wniosku formalnego pokazuje, że jest inaczej - ocenił prof. Kowalski.

9 maja do parlamentu wpłynął wniosek o postawienie przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Rządząca koalicja chce przeforsować procedurę, w wyniku której w razie postawienia przed TS Świrski zostałby zawieszony. - Jeżeli byłbym postawiony przed Trybunałem Stanu, a jeszcze koncesja nie byłaby podpisana, to wtedy nie można byłoby tej koncesji podpisać. Cały proces staje. Stają zresztą wszystkie procesy administracyjne Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To przewodniczący na polecenie KRRiT podpisuje wszystkie dokumenty koncesyjne i tak dalej. Jeśli ktoś wymyślił, że wstrzyma kwestię koncesji dla Republiki, zawieszając przewodniczącego Krajowej Rady, o czym mówił Sienkiewicz ostatnio, to zobaczymy. Ja jestem zdania, że artykuł 128 paragraf 3 Kodeksu Karnego jest obowiązujący. Wszyscy, którzy podpisywali ten wniosek w Sejmie powinni pamiętać, że kto groźbą bezkarną wymusza działanie określone na organie konstytucyjnym, podlega karze do lat 10 – mówił niedawno szef KRRiT Maciej Świrski na antenie TV Republika.

Kiedy nowe stacje trafią na MUX-8?

TV Republika i wPolsce24.pl powinny dołączyć do MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV i ViDoc TV) jesienią. 10-letnia koncesja naziemna kosztuje prawie 18 mln zł. Możliwe jest jej opłacanie w corocznych ratach. Nadawcy muszą płacić też ponad 6 mln zł rocznie na rzecz Emitela, operatora MUX-8. Ósmy multipleks jest nadawany w paśmie VHF, a nie UHF jak pozostałe. Część odbiorców może wymagać bardziej rozbudowanej instalacji antenowej do odbioru. Na razie emisja stacji na MUX-8 jest prowadzona w standardzie DVB-T i jakości SD. Pod koniec czerwca Urząd Komunikacji Elektronicznej może zgodzić się na zmianę decyzji rezerwacyjnej ósmego multipleksu. Wówczas możliwa będzie zmiana standardu na DVB-T2/HEVC i emisja w HD.

Na razie TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

Związana z braćmi Karnowskimi telewizja wPolsce.pl jest dostępna za pośrednictwem operatorów, takich jak Polsat Box/Polsat Box Go, Play/UPC Polska, Vectra, Netia. Wchodzi też w skład multipleksów eksperymentalnych BCAST w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu, a także multipleksów lokalnych: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) i MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). Stream stacji jest dostępny pod adresem wpolsce.pl i na YouTube.

Dołącz do dyskusji: TV Republika i wPolsce24 szybko trafią na MUX-8. Członek KRRiT protestuje

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anty 15.10
Lewicy nigdy nie było podrodze z silną niepodległą Polską więc te gadki Kowalskiego nie są zaskakujące. Gdzie był jak Wiertnicza szczuła na żołnierzy z granicy itp?
odpowiedź
User
Toja
Dlaczego niektórych ludzi tak boli że ponad 40% społeczeństwa będzie miało dostęp do treści prawicowych czy konserwatywnych. Chcą niech mają. Jakoś warner bros nie startowali o koncesję a mogą nam informacje przez TVN suflować. Niech będzie wybór, brawo.
odpowiedź
User
Toja
Dlaczego niektórych ludzi tak boli że ponad 40% społeczeństwa będzie miało dostęp do treści prawicowych czy konserwatywnych. Chcą niech mają. Jakoś warner bros nie startowali o koncesję a mogą nam informacje przez TVN suflować. Niech będzie wybór, brawo.
odpowiedź