SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wniosek w sprawie nowej koncesji dla TVN Style odrzucony

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już ponad 10 miesięcy rozpatruje wniosek o przedłużenie koncesji dla TVN Style. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że prawnicy TVN Warner Bros. Discovery wysłali do regulatora trzecie ponaglenie w tej sprawie. Mimo tego, w poniedziałek decyzja nie zapadła i nie zapadnie co najmniej do 22 maja. 
 

Zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski relacjonuje, że wniosek w sprawie głosowania nad przedłużeniem koncesji dla TVN Style został w poniedziałek odrzucony. Medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego poprosił przewodniczącego Macieja Świrskiego o uzasadnienie przyczyn odrzucenia wniosku. Prof. Kowalski miał usłyszeć od szefa KRRiT, że nie ma takiego obowiązku i nie będzie tego robił.

Za odrzuceniem wniosku o podjęcie tematu koncesji TVN Style głosowali przewodniczący Świrski, wiceprzewodnicząca Agnieszka Glapiak, Hanna Karp. Za przyjęciem wniosku był prof. Tadeusz Kowalski i Marzena Paczuska. Najbliższe posiedzenie KRRiT odbędzie się dopiero 22 maja. Wtedy może dojść do głosowania na przedłużeniem koncesji dla TVN Style. Obecna koncesja obowiązuje do 28 lipca.

Na TVN Style za mało programów dokumentalnych i publicystycznych?

W lutym informowaliśmy, że KRRiT wstrzymała się z podjęciem decyzji o przedłużeniu koncesji dla TVN Style w związku z wynikami monitoringu. Wykazał on zbyt mało programów dokumentalnych i publicystycznych. Odstępstwa od zapisów koncesyjnych nie były jednak większe niż około 4 procent. Poza tym niektóre programy trudno sklasyfikować do danego gatunku. Teraz regulator ponownie przeprowadzi monitoring, aby sprawdzić czy nadawca stosuje się do koncesji.

- Monitoring nie powinien w żaden sposób wstrzymywać decyzji o przedłużeniu koncesji. Jeśli nadawca otrzyma koncesję, a nie będzie przestrzegał zapisów w niej zawartych, to w każdej chwili można uruchomić postępowanie o jej  cofnięcie. Monitoring nie powinien być jedynym kryterium rozstrzygającym o przedłużeniu lub nieprzedłużeniu koncesji. Rada tak jednak zdecydowała, zleca kolejne monitoringi, czeka na kolejne ich wyniki i tym samym  odwleka podjęcie decyzji - mówił Wirtualnemedia.pl w kwietniu prof. Kowalski. Wówczas do KRRiT wpłynęło pismo Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która w przeszłości pomagała firmie m.in. w przedłużeniu koncesji dla TVN24.

Problemy koncesyjne TVN

TVN Warner Bros. Discovery miał problem z przedłużeniem w Polsce koncesji TVN24 i TVN7. KRRiT zwracała uwagę, że zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, może podjąć taką decyzję w przypadku stacji, których właściciel ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Zarzucano TVN, że Polish Television Holding zarejestrowano na lotnisku w Amsterdamie, a rzeczywistymi beneficjentami są Amerykanie z koncernu Discovery.

KRRiT wstrzymywała się z decyzją do niemal ostatnich dni przed wygaśnięciem koncesji. Na wszelki wypadek TVN Warner Bros. Discovery pozyskał dla TVN24 i TVN7 licencje u holenderskiego regulatora. Skorzystałby z nich, gdyby nie otrzymał na czas polskich.

W zeszłym roku po kilku miesiącach analizy struktury własnościowej TVN Warner Bros. Discovery, polski regulator przedłużył koncesję HGTV. Decyzję w sprawie stacji poświęconej urządzaniu domów i ogrodów także poprzedził monitoring. Prof. Kowalski informował też, że przewodniczący Maciej Świrski wystąpił o ekspertyzę, która miała ocenić czy nie mamy do czynienia z „handlem koncesjami”. KRRiT nie poinformowała o wynikach tej analizy. W listopadzie KRRiT jednogłośnie przedłużyła koncesję dla głównego kanału TVN.

KRRiT kontra TVN

Firma skarżyła się na opieszałość operatora do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. We wrześniu 2022 WSA uznał, że KRRiT wykazała się bezczynnością w tej sprawie, mającą „charakter rażącego naruszenia prawa”. Koncesje dla kanałów TVN opatrzone są specjalną klauzulą. - Jednocześnie KRRiT w dalszym ciągu prowadzi prace w związku z analizą struktury własnościowej spółki TVN S.A., należącej do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, powstałego w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery Inc. - zauważył w dokumentach regulator.

Dalej pojawia się zastrzeżenie dotyczące artykułu 38 ustawy o radiofonii i telewizji, który opisuje przyczyny ewentualnego cofnięcia koncesji. To możliwe m.in. jeśli nadawca rażąco narusza warunki koncesji, prowadzi działalność sprzeczną z ustawą i nie reaguje na wezwania przewodniczącego, nie rozpoczął nadawania na czas albo trwale go zaprzestał, program powoduje zagrożenie interesów kultury narodowej, bezpieczeństwa i obronności państwa, nadużywa pozycji dominującej na rynku czy nastąpiło bezpośrednie lub pośrednie przejęcie kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę.

- KRRiT w przyjętym stanowisku z dnia 26 kwietnia 2023 r. zwraca uwagę, że udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego lub telewizyjnego na kolejny okres, zgodnie z art. 35a ustawy o radiofonii i telewizji jest poprzedzone analizą przesłanek z art. 38 ust. 1 i 2 tej ustawy. Przedmiotem analizy KRRiT jest również ocena spełnienia wymogów z art. 35 ustawy o radiofonii i telewizji przez podmiot posiadający lub ubiegający się o udzielenie koncesji. KRRiT podkreśla w przyjętym stanowisku, iż powyższe okoliczności podlegają ocenie i badaniu także w toku wykonywania koncesji. Zatem ustalenie nowych istotnych okoliczności, mających znaczenie z punktu widzenia ww. przepisów, w toku wykonywania koncesji może skutkować podjęciem odpowiednich postępowań, zgodnie z ww. przepisami - czytamy w koncesjach podpisanych przez przewodniczącego Świrskiego.

Z danych Nielsena wynika, że udział w rynku TVN Style w grupie 4+ w I półroczu 2023 roku wyniósł 0,33 proc.

Dołącz do dyskusji: Wniosek w sprawie nowej koncesji dla TVN Style odrzucony

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andyyy
A po co komu TVN Style?
30 56
odpowiedź
User
Analena Ogórek
Chory ten wymysł koncesji…. masz kasę zarejestruj się i nadawaj, widzowie zweryfikują
54 9
odpowiedź
User
WZ
A na co to komu... Same głupoty tam som
22 48
odpowiedź