SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kolejna wygrana KRRiT w sądzie. Odrzucił skargę dotyczącą TVP

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała w komunikacie, że Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę dotyczącą Telewizji Polskiej. Chodzi o uchwałę numer 8/2024. Przesunęła ona na 12 lutego planowany termin wypłaty środków z abonamentu radiowo-telewizyjnego. 

KRRiT z satysfakcją odnotowuje decyzję sądu. - WSA potwierdził stanowisko Krajowej Rady, że sposób wypłaty środków na realizację misji publicznej za pośrednictwem depozytu sądowego to wyłącznie tzw. czynność materialno-techniczna, na którą nie można wnieść skargi do sądu administracyjnego - informuje regulator w komunikacie.

KRRiT nie wypłaca abonamentu RTV większości mediów publicznych

20 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zmienił rady nadzorcze i zarządy w mediach publicznych. Powołał się na sejmową uchwałę o przywróceniu w nich pluralizmu. Zgodnie z przepisami uchwalonymi podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości to Rada Mediów Narodowych powołuje władze spółek mediów publicznych. 26 grudnia na prezesa TVP wyznaczyła więc Michała Adamczyka.

Sienkiewicz zdecydował o postawieniu spółek w stan likwidacji. Początkowo sądy odmawiały wpisu o likwidacji niektórych spółek do Krajowego Rejestru Sądowego. Później zapadły pozytywne rozstrzygnięcia dla likwidatorów. Likwidatorem TVP jest Daniel Gorgosz, a dyrektorem generalnym Tomasz Sygut.

W styczniu KRRiT zdecydowała o przesunięciu wypłaty pierwszej transzy środków abonamentowych. Tłumaczyła to chaosem prawnym wywołanym przez szefa resortu kultury. Skargę na tę decyzję złożyła TVP. W lutym KRRiT zdecydowała, że środki abonamentowe trafią do depozytu sądowego. Bezpośrednio mogą być wypłacane tylko tym spółkom, których likwidatorzy zostali prawomocnie wpisani do KRS. Obecnie to jedynie Radio Dla Ciebie i Radio Poznań. Prawnik KRRiT tłumaczył na jednym z ostatnich posiedzeń, że wiele spółek złożyło skargę na złożenie pieniędzy do depozytu, co opóźnia proces. W niektórych przypadkach sądy odmówiły też ustanowienia depozytu.

Niewypłacanie środków abonamentowych jest jednym z głównych zarzutów koalicji rządzącej, która chce postawić przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. On tłumaczy się, że postępuje zgodnie z przepisami prawa i jakakolwiek inna decyzja, byłaby ich złamaniem. O szybkie wypłacenie środków wszystkim mediom publicznym apelował członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski.

TVP może w innym trybie poskarżyć się na KRRiT

W zeszłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Telewizji Polskiej na uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. dysponowania kolejnymi transzami abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zgodnie z uchwałą KRRiT pieniądze z abonamentu nie trafiają do publicznych nadawców, tylko na depozyt sądowy. Sąd stwierdził jednak, że TVP może w innym trybie złożyć do WSA skargę na bezczynność KRRiT.

- Będziemy mogli odnieść się do sprawy bardziej szczegółowo, jak otrzymamy decyzję i jej uzasadnienie - powiedział PAP Daniel Gorgosz, likwidator Telewizji Polskiej. Jeśli istotnie odrzucono skargę, uznając, że uchwała KRRiT nie jest aktem podlegającym zaskarżeniu, to, po pierwsze, nie jest to decyzja prawomocna, po drugie i ważniejsze - nie jest to merytoryczne rozstrzygnięcie o legalności działań KRRiT – dodał.

- Przypominam, że Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa dwukrotnie wydał już postanowienie odmawiające przyjęcia do depozytu środków z abonamentu, co jest wskazaniem na całkowicie bezprawne działanie przewodniczącego KRRiT. Oczekujemy ponadto, że legalność tych działań pod kątem odpowiedzialności karnej będzie oceniała prokuratura - podkreślił Gorgosz.

Dołącz do dyskusji: Kolejna wygrana KRRiT w sądzie. Odrzucił skargę dotyczącą TVP

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
3.5.7
Za nowej władzy już jest tyle patologii, że nikt, kto nie musi nie będzie umierał za Sienkiwicza, który czmycha, jak na tchórza przystało, za immunitet
35 18
odpowiedź
User
Pawel
KRRiT wygrywa,a za jakis czas wygra prawica i caly ten balagan rozliczy.
37 18
odpowiedź
User
Teleman
Swirski to ie moja bajka, ale to jak postępuje z neoTvp mi się podoba. Zagłodzić aparatczyków
36 17
odpowiedź