SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT dalej wypłaca abonament rtv tylko dwóm spółkom

Podczas środowego posiedzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyjęto uchwałę o przekazaniu kolejnych pieniędzy z abonamentu radiowo-telewizyjnego Radiu Dla Ciebie i Radiu Poznań. Pozostałe spółki mediów publicznych wciąż muszą czekać na te środki.

Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT (fot. Polskie Radio) Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT (fot. Polskie Radio)

Pieniądze powinny trafić do dwóch rozgłośni regionalnych Polskiego Radia za tydzień. - Wpłaty środków nastąpią w dniu 15 maja 2024 r. w kwotach: 720 420 zł dla Radia Poznań oraz 694 350 zł dla Radia dla Ciebie. Rozgłośnie mogą przeznaczyć wpływy abonamentowe wyłącznie na realizację misji publicznej (art. 31 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji) - informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Prof. Kowalski pytał o pieniądze dla pozostałych spółek

W posiedzeniu KRRiT uczestniczył prawnik regulatora. Zasiadający w Radzie prof. Tadeusz Kowalski pytał go o środki abonamentowe dla innych spółek mediów publicznych. Usłyszał, że nie chodzi o to czy w danej spółce likwidator jest ustanowiony ostatecznie, tylko czy sam proces likwidacji jest legalny.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

 styczniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła wypłaty abonamentowe dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. Miesiąc później zdecydowała, że środki trafią do depozytu sądowego. Zdecydowała też, że spółki będą otrzymywać pieniądze, jeśli do piętnastego dnia miesiąca będą jej przekazywać informacje o tym, na co będą one przeznaczane. Prof. Kowalski chciał uchylenia tych uchwał, ale nie zgodzili się na to pozostali członkowie KRRiT.

Teraz usłyszał od prawnika KRRiT, że gdyby spółki nie wnosiły o odrzucenie o ustanowienie depozytu sądowego, to procedura byłaby krótsza. Decyzję podjąłby bowiem szybciej sam sąd. W przypadku skarg na depozyt procedura jest dłuższa, bo po decyzjach sądów są apelacje w kolejnej instancji. W przypadku odmowy ustawienia depozytu, KRRiT ma do nich prawo. 

W połowie kwietnia KRRiT również przyjęła uchwałę o przekazaniu środków z abonamentu Radiu Dla Ciebie i Radiu Poznań. Mazowiecka stacja otrzymała 694 350 zł, natomiast rozgłośnia ze stolicy Wielkopolski 720 420 zł.

Problemy z finansowaniem TVP i Polskiego Radia

Finansowanie mediów publicznych jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Prezydent Andrzej Duda zawetował bowiem ustawę okołobudżetową, która pozwoliłaby na wypłatę rekompensaty (przed rokiem wyniosła 2,7 mld zł). Na przełomie lutego i marca Telewizja Polska dostała 220 mln zł z rezerwy budżetowej.

W marcu media publiczne złożyły do kancelarii premiera wnioski o przyznanie im łącznie 1,5 mld zł z rezerwy celowej budżetu państwa. „Dziennik Gazeta Prawna” informował wówczas, że pieniądze mają trafić na konta spółek do końca marca.  Przed miesiącem Polskie Radio otrzymało 10 mln zł z rezerwy budżetowej. Dodatkowe środki trafiły też do rozgłośni regionalnych.

Ostatnio  Telewizja Polska, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne otrzymały 600 mln zł z rezerwy budżetowej.  Większość z nich, bo blisko 480 mln zł przypadła TVP. Do Polskiego Radia trafiło 74,2 mln zł, a do rozgłośni regionalnych 45,8 mln zł. Ministerstwo finansów informowało Wirtualnemedia.pl, że kwota zostanie przeznaczona na misję publiczną.

6 maja upłynął termin, w którym Telewizja Polska powinna wykupić swoje obligacje o wartości nominalnej 550 mln zł. Spółka wciąż tego nie uczyniła. - TVP jest w trakcie uzgodnień z Bankiem Gospodarstwa Krajowego kwestii związanych z wykupem obligacji - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl publiczny nadawca.

W kwietniu informowaliśmy, że likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz wystosował do Macieja Świrskiego, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ostateczne przedsądowe wezwanie do natychmiastowej wypłaty około 142 mln zł z wpływów abonamentowych. 
 

Dołącz do dyskusji: KRRiT dalej wypłaca abonament rtv tylko dwóm spółkom

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jedynka
Po pierwsze, media publiczne nie zapomną Dudzie zawetowania ustawy, co doprowadziło do syt. w której jesteśmy. Nie zapomną Świrskiemu, że nas niszczy i nie zapomna Sienkiewiczowi, że nic nie zrobił ze Świrskim (obiecał prokuratora i Trybunał).
Pytanie, co teraz, co dalej, przez rok do wyborow prezydenckich tak sie nie da. Nie da sie funkcjonowac w przestrzeni biznesowej i nie płacić żadnych faktur. A może faktycznie Premierowi taki stan jest na rękę…? Zagłodzić, niech same zdechną. Była juz proba PO likwidacji mediów publicznych (decyzja Tuska o zniesieniu abonamentu). Indolencja Rządu nie tylko rozczarowuje, wręcz poraża.
14 13
odpowiedź
User
WP
Ciekawa rola sędziego Szmidta w instalację likwidatorów w PR i TVP.
10 6
odpowiedź
User
Gorszek
zabrał nasze pieniądze.... obudzić się
3 4
odpowiedź