SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT przeanalizuje strukturę TVN i innych stacji. „Podejmiemy indywidualne działania”

Przed miesiącem przewodniczący KRRIT Witold Kołodziejski wezwał nadawców do przedstawienia struktury własnościowej. Zdecydowana większość z nich odpowiedziała na wezwanie. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przedstawiciele rady zdradzają dalsze kroki.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

Wezwanie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji to pokłosie głosowania nad koncesją dla TVN24. Po półtora roku oczekiwania kanał informacyjny TVN Grupy Discovery ją otrzymał.

Członkowie KRRiT zgodzili się na to po przyjęciu uchwały, w której przewodniczący Kołodziejski zobowiązuje się do tego, że wezwie nadawców do uporządkowania struktury właścicielskiej.

Ma być ona zgodna z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji. Przewiduje on, że koncesję może otrzymać jedynie firma należąca do spółki z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. TVN jest kontrolowany przez Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie, ale ten podmiot należy z kolei do amerykańskiego koncernu Discovery.

113 odpowiedzi na wezwanie Kołodziejskiego

25 października przewodniczący KRRiT wezwał nadawców do przedstawienia struktury własnościowej. Stacje telewizyjne i radiowe miały trzy tygodnie na odpowiedź. Jak informuje KRRiT, przewodniczący Witold Kołodziejski wysłał 168 takich wezwań. Dotychczas do KRRiT wpłynęło 113 odpowiedzi.

- Zgodnie z wezwaniem, informacje mają uwzględniać strukturę własnościową po stronie wspólników/udziałowców/akcjonariuszy spółki, a także ich wspólników, udziałowców lub akcjonariuszy i ich dalszych kolejnych wspólników, udziałowców lub akcjonariuszy, w szczególności ze wskazaniem procentowej wielkości udziałów/akcji oraz siedzib lub stałego miejsca zamieszkania wymienionych podmiotów. Nadawcy zostali również zobowiązani do nadesłania pełnej listy podmiotów dominujących w stosunku do Spółki (wraz z podaniem ich siedziby lub stałego miejsca zamieszkania) wraz z aktualną treścią umowy Spółki/statutu Spółki - czytamy w komunikacie KRRiT.

Jakie będą dalsze kroki rady? - Odpowiedzi od nadawców wpływają w wyznaczonym terminie. KRRiT przystąpi do analizy nadesłanej dokumentacji - Karolina Czuczman z Zespołu Rzecznika Prasowego KRRiT. Kilka dni temu informowaliśmy, że TVN Grupa Discovery odpowiedziała na wezwanie przewodniczącego. Przy okazji sprawy koncesji dla TVN24, członkowie KRRiT twierdzili, że nie spełnia ona wymogów zawartych w 35 artykule ustawy o radiofonii i telewizji. Sam Kołodziejski mówił nawet o „spółkach słupach” w kontekście siedziby Polish Television Holding na lotnisku w Amsterdamie.

Jakie mogą być konsekwencje dla firmy, która zdaniem KRRiT może łamać ustawę? Czy wniosek o dane dotyczące struktury własnościowej jest wymierzony w TVN? -  Nadawcy mają obowiązek udzielenia takich informacji co wynika wprost z ustawy. Więc czekamy i analizujemy sytuację całościowo. Potem podejmiemy indywidualne działania. Jakie to zależeć będzie od konkretnego przypadku - mówi nam urzędnik z otoczenia szefa KRRiT. Z naszych informacji wynika, że kolejnym krokiem może być bezpośrednie wezwanie do nadawcy o zmianę struktury własnościowej.

Wygasająca koncesja TVN7

25 lutego 2022 roku kończy się koncesja dla TVN7. TVN Grupa Discovery już 11 miesięcy temu wnioskowała o jej przedłużenie. Do tej pory nie ma rozstrzygnięcia. Odpowiedź właściciela stacji może być kluczowa, bo tym razem nie chodzi o telewizję satelitarno-kablową, tylko naziemną.

Na razie KRRiT nie chce zdradzać czy zamierza odmówić przedłużenia koncesji TVN7 i przeprowadzić nowy konkurs na zajmowane przez stację miejsce w multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. - W chwili obecnej KRRiT nie ogłasza konkursu na te częstotliwości- zapewniała kilka dni temu Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. MUX-2, gdzie nadaje TVN7 dociera do 98,8 proc. populacji kraju, więc może być bardzo atrakcyjna dla wielu nadawców.

TVN7 miał w 2020 roku 3,458 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT przeanalizuje strukturę TVN i innych stacji. „Podejmiemy indywidualne działania”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tvosobista
Po kociej mordzie chcą zrobić konkurs by Winnicki lub inni przejęli miejsce gdzie obecnie nadaje śiódemka
odpowiedź
User
Mordo Siuris
No proszę. Przez półtora roku spali i nie mogli wydać jednej, prostej koncesji, a teraz nagle jacy się zrobili aktywni.
odpowiedź
User
Leon Zawodowiec
Tylko jak wytłumaczyć sytuację że firma ktora jest właścicielem tak potężnej grupy jak TVN ma swją siedzibę w wynajętym pokoju na lotnisku w Amsterdamie? Poza tym pod tym adresem trudno kogoś zasypać. Przecież wszyscy wiedzą że to lipa tylko niektórzy udają że nic nie wiedzą: -)
odpowiedź