SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2 mln zł nagród dla członków i pracowników KRRiT

W 2021 i 2022 roku członkowie i pracownicy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dostali łącznie 1,99 mln zł nagród. Zewnętrznym kancelariom prawnym KRRiT zapłaciła w ub.r. 110,3 tys. zł.

Od lewej: Janusz Kawecki, Teresa Bochwic, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Andrzej Sabatowski (fot. KRRiT)Article

W odpowiedzi na interwencję poselską posłanki Hanny Gill-Piątek, szefowej koła parlamentarnego Polska 2050, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała, że w ub.r. na nagrody dla szóstki swoich członków przeznaczyła 94 tys. zł, a dla pracowników biura - 733,4 tys. zł.

W br. kwota nagród dla członków KRRiT wyniosła 111 tys. zł, a dla pracowników biura - 1,05 mln zł. Zaznaczono, że w ub.r. i jak dotąd w br. Krajowa Rada nie wypłacała premii ani wyróżnień okolicznościowych.

W poprzednim składzie KRRiT, którego kadencja upłynęła we wrześniu, byli Witold Kołodziejski (jako przewodniczący), Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.

Trzy opinie ws. „lex TVN”

Ponadto Krajowa Rada w ub.r. 110,3 tys. zł na zewnętrzne opinie i analizy prawne. Od stycznia do września nie zamawiała takich opinii.

Natomiast trzy z zamówionych w ub.r., za łącznie 58,8 tys. zł, dotyczyły art. 35 Ustawy o radiofonii i telewizji (w opisie dwóch analiz zaznaczono, że chodziło o ust. 2 i 3 tego artykułu).

Przepisy z obu ustępów były kluczowe w dwóch sprawach dotyczących grupy TVN. Ustęp 3 stanowi, że Krajowa Rada może udzielić koncesji stacji, której właściciel to osoba zagraniczna lub spółka zależna „w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której „siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Część członków KRRiT interpretowała, że skoro grupa TVN należy do amerykańskiego koncernu (wówczas do Discovery, a od wiosny br. do Warner Bros. Discovery), nie można przedłużyć koncesji satelitarnej TVN24 (wygasała we wrześniu ub.r.) ani koncesji naziemnej TVN (kończyła się w lutym br.). Dopiero na kilka dni przed wygaśnięciem poprzednich koncesji w Krajowej Radzie uzyskano wymaganą większość czterech głosów za przedłużeniem koncesji, obie sprawy stały się tematami politycznymi. Przeciw przedłużeniu licencji do końca opowiadał się Janusz Kawecki.

Z kolei grupa posłów PiS zaproponowała nowelizację art. 35 podkreślająca, że firma, której KRRiT przyznaje koncesję, nie może być bezpośrednio ani pośrednio kontrolowana właścicielsko przez podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Uznano, że to zapisy wymierzone w grupę TVN, której bezpośrednim właścicielem jest wehikuł inwestycyjny zarejestrowany w Holandii.

Nowelizację po przyjęciu przez Sejm we wrześniu zawetował Senat. Nieoczekiwanie wrócono do niej w drugiej połowie grudnia, po ostatecznym przegłosowaniu w Sejmie w wielu miastach odbyły się liczne protesty przeciw nowym przepisom. Zaraz po Bożym Narodzeniu zawetował je prezydent Andrzej Duda.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Gliński o nagrodach w KRRiT: są dla wszystkich pracowników Rady za dwa lata pracy

To nagroda dla wszystkich pracowników Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za dwa lata pracy – mówił w piątek w Sejmie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński odnosząc się do informacji o niemal 2 mln zł nagród dla członków i pracowników KRRiT w ostatnich dwóch latach.

Przed rozpoczęciem piątkowych głosowań posłanka Polski2050 Hanna Gill-Piątek zgłosiła wniosek formalny o odroczenie posiedzenia do 9.00 w sobotę. Do tego czasu - uzasadniała - posłowie powinni dowiedzieć się "dlaczego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała sobie za ten i zeszły rok nagrody w kwocie 2 milionów złotych". Posłanka stwierdziła, że w tym czasie KRRiT "działała przeciwko wolności mediów w Polsce, między innymi zwlekając z udzieleniem koncesji nadawcy TVN oraz TVN7". "Żądamy informacji jak do tego doszło" – powiedziała.

W reakcji na wypowiedź posłanki Polski2050 głos zabrał wicepremier Gliński. "W związku z nieprawdziwą informacją, która była tu przed chwilą podana, że Krajowa Rada przyznała sobie nagrodę w wysokości niespełna 2 mln - to jest nagroda dla wszystkich pracowników tej instytucji za dwa lata pracy, 170 osób plus współpracownicy, proszę sobie podzielić dwa lata pracy. W wyście krzyczeli +złodzieje, złodzieje+" - powiedział Gliński zwracając się do posłów opozycji.

KRRiT z nowym składem

We wrześniu zakończyła się 6-letnia kadencja poprzedniego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z Witoldem Kołodziejskim jako przewodniczącym. Na początku sierpnia Senat do nowego składu Krajowej Rady wybrał medioznawcę prof. Tadeusza Kowalskiego, wskazanego przez senatorów KO. Natomiast Sejm wybrał dwójkę kandydatów PiS: Maciej Świrskiego i Agnieszkę Glapiak.

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda powołał do KRRiT wieloletnią dziennikarkę TVP Marzenę Paczuską i medioznawczynię dr Hannę Karp.

Dołącz do dyskusji: 2 mln zł nagród dla członków i pracowników KRRiT

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
medium
Świetna fucha taka posada w KRRiT
odpowiedź
User
Wdse
Nagrody za nieróbstwo.
odpowiedź
User
K2101
Matko kochana. Do czego to doszło... Ci ludzie z nagrodami?!
odpowiedź