SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk wybrani przez Sejm do Rady Mediów Narodowych

Posłowie PiS Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk zostali wybrani przez Sejm do Rady Mediów Narodowych. Pozostałych dwóch członków Rady wybierze prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez PO i Kukiz ’15.

Od lewej: Joanna Lichocka, Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk, fot. Andrzej Hrechorowicz i pisjanow.pl Article

Kandydatura Krzysztofa Czabańskiego została poparta przez 226 posłów (przy 188 głosach przeciw), Joanny Lichockiej - przez 236 (przy 182 przeciw), a Elżbiety Kruk - przez 231 (przy 188 przeciw).

Czabański, Lichocka i Kruk jako kandydaci do Rady Mediów Narodowych zostali ogłoszeni w zeszłym tygodniu, a w środę ich kandydatury pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Czabański w związku z kandydowaniem do Rady zrezygnował z funkcji wiceministra kultury, natomiast wszyscy nowo wybrani członkowie Rady pozostaną posłami (ustawa o RMN dopuszcza to).

Krzysztof Czabański wiceministrem kultury był od listopada ub.r., a w grudniu ub.r. został powołany na rządowego koordynatora ds. reformy mediów publicznych. Brał udział w przygotowywaniu projektów tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej (na jej podstawie na początku br. minister Skarbu Państwa powołał nowe władze mediów publicznych) i tzw. dużej ustawy medialnej (jej wejście w życie znacząco się opóźni, ponieważ przepisy o powszechnej składce audiowizualnej wymagają notyfikacji w Unii Europejskiej). Od lipca 2006 do lipca 2009 Czabański był prezesem Polskiego Radia, w latach 2007-2009 zasiadał w radzie nadzorczej Telewizji Polskiej, w ostatnich latach jako publicysta współpracował m.in. z „Gazetą Polską”, „W Sieci” i „Niedzielą”.

Joanna Lichocka do sierpnia ub.r. przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, w ostatnim okresie była związana z „Gazetą Polską” i Telewizją Republika. Wcześniej była związana m.in. z Polsatem, TV Puls i Telewizją Polską, współpracowała z różnymi tytułami prasowymi. W obecnej kadencji Sejmu zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Elżbieta Kruk jest przewodniczącą tej komisji, w latach 2006-2007 była przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pod koniec ub.r. w wywiadzie w Telewizji Republika stwierdziła, że potrzebna jest repolonizacja mediów prywatnych, m.in. z powodu zbyt dużego znaczenia niemieckich wydawców prasowych.

Rada Mediów Narodowych będzie liczyć pięciu członków powoływanych na 6-letnią kadencję. Trzy osoby będzie wybierał Sejm (kandydatury będą opiniowane m.in. w Komisji Kultury i Środków Przekazu), a dwie prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe opozycyjne kluby parlamentarne, czyli Platformę Obywatelską i Kukiz ’15. PO do Rady zaproponowała Juliusza Brauna i Janusza Kijowskiego.

Główną kompetencją Rady Mediów Narodowych będzie nadzór nad firmami mediów publicznych, m.in. przeprowadzanie konkursów do ich zarządów i rad nadzorczych. Niedawno Krzysztof Czabański stwierdził, że takie konkursy mogą zostać zorganizowane pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział już, że weźmie udział w takim konkursie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk wybrani przez Sejm do Rady Mediów Narodowych

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Długo nikt nie skomentował tej wiadomości.

Brak komentarza czasem wystarczy.
39 13
odpowiedź
User
gość
Ale przecież oni potrafią pracować dobrze, potrafią coś tam, coś tam.
38 13
odpowiedź
User
tarpan
Łomatko.
28 12
odpowiedź
User
JebPiS
To jedna wielka kpina!
27 12
odpowiedź
User
Rysiek
Posłanka Elżbieta "potrafię coś tam, coś tam" Kruk.
Czy potrzebny jest jeszcze jakiś komentarz?
30 11
odpowiedź