SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Krzysztof Czabański ponownie przewodniczącym Rady Mediów Narodowych

Przy trzech głosach „za”, jednym „przeciw” i jednym wstrzymującym się, Krzysztof Czabański został wybrany w czwartek ponownie przewodniczącym Rady Mediów Narodowych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Od głosu wstrzymał się nowy członek rady, Marek Rutka.

Krzysztof Czabański, fot. AKPA Article

Pierwsze spotkanie Rady w nowym składzie trwało kilkadziesiąt minut, zorganizowane zostało w biurze marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. Odbywało się stacjonarnie, zdalnie łączył się z członkami Rady i gospodynią posiedzenia jedynie Krzysztof Czabański.

Spotkanie obejmowało (poza kurtuazyjnym zapoznaniem) jeden punkt: wybór nowego przewodniczącego. Kandydat był jeden – Krzysztof Czabański, zgłoszony przez Joannę Lichocką. Rekomendując jego kandydaturę, Lichocka podkreślała m.in. doświadczenie w pełnieniu tej funkcji (Czabański szefował RMN ostatnie 6 lat).

Kandydatura została przegłosowana: Czabański ponownie został przewodniczącym RMN, przy trzech głosach „za” (głosowali w ten sposób członkowie rekomendowani przez PiS), jednym „przeciw” (Robert Kwiatkowski) i jednym wstrzymującym się. Od głosu wstrzymał się nowy członek Rady, rekomendowany do niej przez Lewicę i powołany przez prezydenta – Marek Rutka.

Kwiatkowski: "Nie mogłem inaczej"

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Kwiatkowski podkreśla: - To co usłyszałem w rekomendacji pani poseł Lichockiej na temat Krzysztofa Czabańskiego, zwłaszcza wskazywanie na jego doświadczenie w pełnieniu funkcji, stało w tak rażącej sprzeczności z moimi osobistymi doświadczeniami pracy w Radzie, że nie mogłem zagłosować inaczej, niż tylko być przeciwko tej kandydaturze.

W skład Rady Mediów Narodowych wchodzi pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta, spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne. Kandydatury na członków RMN wybieranych przez Sejm mogą być zgłaszane przez marszałka izby albo grupę co najmniej 35 posłów. W Radzie zasiadają obecnie: Krzysztof czabański, Joanna Lichocka, Piotr Babinetz (zastąpił europosłankę Elżbietę Kruk), Robert Kwiatkowski i powołany jako ostatni – Marek Rutka.

Kim jest Krzysztof Czabański?

Czabański to doświadczony dziennikarz, publicysta i polityk. W latach 90-tych był prezesem Polskiej Agencji Prasowej, a następnie prezesem Polskiej Agencji Informacyjnej. Między rokiem 2006–2009 szefował zarządowi Polskiego Radia. W latach 2015–2016 - był sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2016 pełni funkcję przewodniczącego RMN.

Rada Mediów Narodowych została powołana ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. Powołuje ona i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Jej kadencja trwa 6 lat.

W ub.r. działalność Rady kosztowała 928 tys. zł. Najwięcej, bo 329,7 tys. zł pochłonęły wynagrodzenia członków RMN wraz z pochodnymi”. Na pensji pracowników biura przeznaczono 232,8 tys. zł, na czynsz - 220,3 tys. zł, a na wynagrodzenia bezosobowe - 127 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański ponownie przewodniczącym Rady Mediów Narodowych

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Greg
Jak ja się cieszę, nic nie zmieniać, tylko w ten sposób można szybciej zakończyć funkcjonowanie kilku stacji PR, gdyby była zmiana to wiadomo nowe nadzieje itd a tak… może być tylko gorzej
0 0
odpowiedź
User
Antena
Kondolecje składam całemu Polskiemu Radiu. Czabany dalej beda dewastowy i psuły w niej wszystko.
0 0
odpowiedź
User
B.
Patologia.
0 0
odpowiedź