SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Czabański domaga się zaprzestania naruszania dóbr osobistych od Agory

Szef Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański w wezwaniu przedsądowym do zarządu spółki Agora, wydawcy m.in. „Gazety Wyborczej” żąda zaprzestania naruszania jego dóbr osobistych w artykule, w którym sugerowano, że był „likwidatorem RSW Prasa-Książka-Ruch”, przeprosin oraz wpłaty zadośćuczynienia na cel społeczny.

Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PRArticle

W wezwaniu przedsądowym do Agory ma chodzić o tekst z 2 lutego br. na Wyborcza.pl, w którym zasugerowano, że „był likwidatorem RSW Prasa-Książka-Ruch w okresie, gdy do Fundacji Prasowej "Solidarność" trafiła część majątku wydawnictwa”.

Pełnomocnik szefa Rady Mediów Narodowych domaga się w jego imieniu zaprzestania naruszenia dóbr osobistych Krzysztofa Czabańskiego poprzez zaprzestanie publikacji, które sugerują, że jakąkolwiek funkcję w Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch w okresie, gdy do Fundacji Prasowej >>Solidarność<< trafiła część majątku RSW Prasa-Książka-Ruch, w tym nieruchomości przy ul. Srebrnej i Nowogrodzkiej". W wezwaniu przedsądowym powołano się na art. 23 i art. 24 Kodeksu Cywilnego.

Krzysztof Czabański ma również domagać się zapłaty zadośćuczynienia na cel społeczny (10 tys. zł). Oprócz tego pełnomocnik Czabańskiego domaga się opublikowania na portalu Wyborcza.pl przez okres 14 dni oświadczenia, prostującego podane wcześniej informacje. Chodzi o oświadczenie następującej treści:

"Zarząd Agora S.A. wyraża ubolewanie, z uwagi na opublikowanie w dniu 2 lutego 2019 r. na portalu Wyborcza.pl intrografiki, która sugeruje, jakoby Krzysztof Czabański był likwidatorem RSW Książka-Prasa-Ruch w okresie, gdy do Fundacji Prasowej +Solidarność+ trafiła część majątku RSW Książka-Prasa-Ruch, w tym nieruchomości przy ul. Srebrnej i Nowogrodzkiej. W rzeczywistości podział majątku RSW Książka-Prasa¬Ruch polegający w tym wypadku na przeniesieniu odpłatnie w drodze przetargu własności nieruchomości przy ul. Srebrnej i Nowogrodzkiej na Fundację Prasową +Solidarność+ zakończył się w 1995 r. a w okresie tym Krzysztof Czabański nie pełnił żadnych funkcji w Komisji Likwidacyjnej RSW Książka-Prasa-Ruch. Krzysztof Czabański pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch w latach 1998¬2001 r.".

Dodatkowo wniosek o sprostowanie miał zostać wysłany również do wicenaczelnego „Gazety Wyborczej”, Jarosława Kurskiego.

"Zgodnie z orzecznictwem żądanie sprostowania odnosi się także do sytuacji, gdy poszczególnym fragmentom tekstu, analizowanym w oderwaniu od innych fragmentów, nie można postawić zarzutu nieprawdziwości, ale fragmenty te zestawione w całość w określonej konfiguracji przekazują czytelnikowi informację nieprawdziwą lub co najmniej nieścisłą" - napisano w obu dokumentach.

Wskazano w nich jednocześnie, że "okolicznością, która została pominięta w materiale prasowym, a ma zasadnicze znaczenie dla postrzegania przez czytelników Krzysztofa Czabańskiego, jako Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, jest okres w jakim został przeprowadzony podział majątku RSW Książka-Prasa-Ruch oraz okres w jakim Krzysztof Czabański pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Likwidacyjnej".

Agora ma 14 dni na spełnienia żądania od czasu dostarczenia pisma, szef RMN miał zapowiedzieć, że inaczej skieruje sprawę na drogę sądową.

Według danych ZKDP w ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 94 527 egz., o 14,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Natomiast portal Wyborcza.pl w listopadzie ub.r. zanotował 7 mln realnych użytkowników i 63,29 mln odsłon, wobec 5,99 mln użytkowników i 56,36 mln odsłon w listopadzie 2107 roku (według badania Gemius/PBI).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański domaga się zaprzestania naruszania dóbr osobistych od Agory

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wolak
Chlip chlip taki biedny komuszek ;(
odpowiedź
User
&
Czy Czabański to ten PZPRowiec służący przewodniej sile narodu? Jednak "czym skorupka nasiąknie za młodu tym na starość trąci". Dużo tych agentów wokół Kaczyńskiego.
odpowiedź