SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN, wg maili pomagał Dworczykowi przy komunikacie o szczepieniach

Dziennikarz „Faktów” TVN Krzysztof Skórzyński został w poniedziałek po południu zawieszony w pracy. Kilka godzin wcześniej ujawniono mail, w którym miał poprawiać dla szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka komunikat o szczepieniu seniorów na koronawirusa.

Krzysztof Skórzyński, fot. materiały prasowe TVNArticle

- W związku z nowymi informacjami ws. Krzysztofa Skórzyńskiego, został on zawieszony do czasu wyjaśnienia sprawy - przekazano w poniedziałek po godz. 15 na profilu twitterowym newsroomu TVN24.

Kilka godzin wcześniej ujawniono screeny kolejnych maili, które miały wyciec z prywatnej skrzynki szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Według screenów 24 stycznia br. Dworczyk przekazał Skórzyńskiemu trzyakapitowy komunikat o zapisach seniorów na szczepienia przeciw koronawirusowi.

Kilka minut później Skórzyński odesłał Dworczykowi ten komunikat ze swoimi poprawkami: w dwóch pierwszych akapitach zmienił niektóre stwierdzenia, a przy trzecim napisał: „to już jest wiadome i nie wiem, czy warto to jeszcze powtarzać”.

25 stycznia br. Michał Dworczyk na konferencji informował o tym, jak starsze osoby mogą zapisywać się na szczepienia przeciw koronawirusowi. W komunikacie na portalu Gov.pl znajduje się w identycznej formie trzeci akapit z mail, które szef KRPM wymienił ze Skórzyńskim.

- Pomimo tego, że dzisiaj nie mamy szczepionek i wolnych terminów, to wszystkie informacje, które zostawiacie Państwo za pośrednictwem infolinii, systemu sms czy strony internetowej gwarantują, że jak tylko pojawią się w Polsce szczepionki, będziemy zapraszać na konkretny termin szczepienia - powiedział Michał Dworczyk, cytowany przez Gov.pl. – Pracujmy nad tym wspólnie, żeby jeszcze więcej osób było gotowych się zaszczepić. Z punktu widzenia całego społeczeństwa jest to niezwykle ważne - dodał.

Dworczyk 11 lat temu dziękował Skórzyńskiemu za chęć pomocy

W poniedziałek po południu pojawił się też screen maila, który Michał Dworczyk miał wysłać do Krzysztofa Skórzyńskiego 17 grudnia 2010 roku. Dworczyk, który wówczas był radnym w Warszawie, zwrócił się do dziennikarza „Cześć Stary” i dziękował za „chęć pomocy”.

- Wczoraj nie dałem rady wysałać materiałów. Wysyłam dziś, pro forma bo wiem, że jest na 99% za późno aby coś zdziałać. Dzięki jeszcze raz, wierzę, że następnym razem lepiej uda się to wszystko przygotować - czytamy w mailu (pisownia oryginalna).

Według screna do maila dodano cztery załączniki, m.in. plik tekstowy datowany 7 grudnia 2010 roku z tytułem „W obronie polskich szkół” i plik excell „Copy of blankiet podpisow”.

W piątek Skórzyński zapewnił, że nie doradzał żadnemu politykowi

Od czerwca w rosyjskim komunikatorze Telegram publikowano wiele e-maili, które miały pochodzić z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. W piątek po południu jeden z użytkowników Twittera opublikował wiadomości z listopada 2019 roku. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wówczas wybory, ale nie doszło jeszcze do zaprzysiężenia nowego rządu Mateusza Morawieckiego.

– Tylko do Twojej wiadomości - co sądzisz o propozycjach odpowiedzi? – miał napisać na prywatną skrzynkę Krzysztofa Skórzyńskiego minister Dworczyk. Poniżej znalazła się lista pytań zadanych przez dziennikarkę portalu OKO.press i proponowanych odpowiedzi na te pytania. Dotyczyły m.in. majątku, podróży samochodami służbowymi, samolotami, kosztów delegacji czy wydatków ze służbowej karty kredytowej. Poniżej znalazła się obszerna propozycja odpowiedzi z wyliczeniami poszczególnych wydatków.

Propozycję odpowiedzi do Dworczyka przesłał Tomasz Matynia z Centrum Informacyjnego Rządu. Pytał czy minister ma jakieś sugestie i czy czekać z wysłaniem odpowiedzi na zaprzysiężenie rządu. Dworczyk odpisał, żeby poczekać, o ile to możliwe. Później przekierował wiadomość do Skórzyńskiego. Użytkownicy Twittera nie opublikowali jednak odpowiedzi dziennikarza TVN.

Portal Wirtualnemedia.pl próbował dociec u Dworczyka czy e-mail jest autentyczny. Minister nie odpowiedział jednak na SMS-a. Wcześniej mówił dziennikarzom, że nie będzie odnosił się do poszczególnych elementów, które miały wyciec z jego skrzynki, bo w ten sposób atakujący osiągną cel.

Zobacz także: Wezwanie szefa KRRiT zamiast „Lex TVN”? Zaskakujący pomysł Kołodziejskiego

Skórzyński: mail był jednym z 26 tys. nieprzeczytanych w mojej skrzynce

Głos w sprawie zabrał za to Krzysztof Skórzyński. – Przepraszam, że odpowiadam z lekkim „poślizgiem”. Ma to związek tylko z ważnymi powodami osobistymi. Ale do meritum: Nigdy nie wymieniałem w tej sprawie maili z ministrem Dworczykiem. Nigdy także, w żaden, podkreślam – w żaden sposób – nie „doradzałem” ani ministrowi Dworczykowi, ani jakiemukolwiek innemu politykowi, w jakiejkolwiek sprawie! Podkreślam – NIGDY! - zapewnił dziennikarz "Faktów" TVN.

Byłoby to niedopuszczalne i nie do zaakceptowania. Nie wiem kto miał być adresem tego maila, ale z pewnością nie ja. Mail ten był jednym z ponad 26 tys. nieprzeczytanych w mojej skrzynce – napisał Skórzyński.

Pod oświadczeniem zamieścił screen z telefon pokazującyh, że nie przeczytał 696 SMS-ów i 26 841 tys. e-maili.

O komentarz zwróciliśmy się też do TVN Grupy Discovery. Spółka, ani TVN24 nie komentowało wtedy sprawy, odsyłało do oświadczenia Skórzyńskiego.

Część użytkowników Twittera nie dało wiary tłumaczeniom dziennikarza TVN. – Krzysiek serio minister przypadkiem wysyła Ci maile na prywatny adres i Ty tego w ogóle nie zauważasz i nie reagujesz? A skąd on miał Twojego prywatnego maila? – pytał dziennikarz Jan Osiecki.

Pojawiły się też odmienne komentarze. - W kontekście wysyłania pana redaktora @skorzynski do TVPiS/PiS/pośredniaka - istotna jest odpowiedź pana redaktora, a nie pytanie polityka. Mnie politycy też czasem pytali, co powinni zrobić. Mamy wpływ na swoje odpowiedzi, a nie na czyjeś pytania. Wstrzymajcie konie, serio :) - stwierdził Patryk Słowik z Wirtualnej Polski jeszcze przed publikacją oświadczenia Krzysztofa Skórzyńskiego.

- Znam kilku polityków ciut bardziej prywatnie (np. razem studiowaliśmy, mamy wspólnych znajomych) i nie widzę powodu, by wyrzekać się znajomości. Zarazem każdy ma swoje zadania. I oczywiście zadaniem dziennikarza nie jest doradzanie politykom w kontaktach z mediami - dodał Słowik.

- Abstrahując od meritum (nie mnie oceniać, wyrokować). 1. To chyba pierwszy półoficjalny dowód, że mail jest prawdziwy. 2. Od wczoraj TVN24 grzeje maile, dziś idzie strzał w dziennikarza tej stacji. Wyglada to na ostrzeżenie. Kolejna poszlaka, że to zabawa skierowana do wewnątrz - zauważył Andrzej Bobiński z Polityki Insight.

Skórzyński w TVN od 15 lat

Krzysztof Skórzyński pracuje w TVN od początku 2006 roku. Najpierw był związany z TVN24, gdzie przygotowywał m.in. materiały i wejścia na żywo z Sejmu. W 2010 roku dołączył do zespołu „Faktów” TVN.

Od jesieni 2020 roku jest gospodarzem „Sprawdzam”, emitowanego w TVN24 w piątki o godz. 20. Średnia widownia cyklu w sezonie 2020/2021 wyniosła 572 tys. osób, co przełożyło się na 4,20 proc. udziału TVN24 wśród wszystkich widzów, 2,42 proc. w grupie komercyjnej 16-49 i 2,52 proc. w grupie 16-59 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement przygotowanych dla Wirtualnemedia.pl. Udział TVN24 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2020 roku wyniósł 5,36 proc.

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN, wg maili pomagał Dworczykowi przy komunikacie o szczepieniach

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
...
Tak to jest, jak kolaboruje się z władzą.
odpowiedź
User
hehehe
Ojej. Taki rozmodlony i takie prymitywne kłamstwa? Ojejku, jejku.
odpowiedź
User
A
Jeżeli to prawda (no raczej tak), KS powinien ponieść konsekwencje nie za kontakty z MD, choć te też są naganne, ale przede wszystkim za ewidentne kłamstwo.
odpowiedź