SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Krzysztof Varga po 30 latach odchodzi z "Gazety Wyborczej", będzie felietonistą "Newsweeka"

Krzysztof Varga po prawie 30 latach pracy dla „Gazety Wyborczej” (Agora) odchodzi z redakcji. Od przyszłego tygodnia jego felietony będą pojawiać się w „Newsweeku” (Ringier Axel Springer Polska).

Krzysztof Varga, fot. Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0) Article

Krzysztof Varga to pisarz i krytyk literacki, kilkukrotny finalista Nagrody Literackiej Nike. Pracę w „Gazecie Wyborczej” rozpoczął w 1991 roku.

Przez 25 lat pracował tam na etacie, był redaktorem działu Kultura, w ostatnich latach pisał też cotygodniowe felietony dla „Dużego Formatu”. Z jego czytelnikami pożegnał się w poniedziałek.

„Odchodzę z ‘Gazety’ z uczuciem dojmującej melancholii, bo rozstaję się nie tylko z budynkiem, z firmą, która dawała mi przez te lata zatrudnienie i zgodziła się lat temu dziesięć, abym zakończył rozdział redaktorski i stał się wyłącznie felietonistą i recenzentem, i to pracującym zdalnie. Dziś rozstaję się z połową mojego życia - rozstaję się z częścią samego siebie” - napisał w ostatnim felietonie.

Krzysztof Varga zamiast Marcina Mellera w „Newsweeku”

Od przyszłego tygodnia Krzysztof Varga ma pisać felieton do każdego numeru „Newsweeka Polska” (Ringier Axel Springer Polska). Nie wyklucza także publikacji np. w „Newsweeku Historia”.

- Dostałem bardzo dobrą propozycję - mówi Krzysztof Varga portalowi Wirtualnemedia.pl.

Ostatnio felietony do „Newsweeka” przestał pisać Marcin Meller, ponieważ w połowie listopada został redaktorem naczelnym portalu Wirtualna Polska. Z „Newsweekiem” współpracował przez osiem lat.

Według danych ZKDP średnie rozpowszechnianie płatne razem „Newsweeka” w sierpniu br. wynosiło 80 327 egz., po wzroście rok do roku o 8,95 proc. W drugiej połowie sierpnia cena egzemplarzowa tygodnika wzrosła z 7,90 do 8,50 zł.

Mniej felietonów w „Dużym Formacie”

W połowie ub.r. objętość „Dużego Formatu”, od kilku lat ukazującego się z „Gazetą Wyborczą” w poniedziałki, zmniejszono z 20 do 16 stron oraz zmieniono jego logo. Jednocześnie z dodatku zniknęły felietony Wojciecha Tochmana, Wojciecha Orlińskiego i Filipa Springera.

Natomiast w październiku br. współpracę z „Dużym Formatem” jako stały felietonista zakończył Mariusz Szczygieł. - Pięć lat i osiem miesięcy szukałem cudzych prawd. Felietony piszę do niej od lat ośmiu. Nie mogę być tyle czasu w ciągłym stanie gotowości. Czuję się często jak mały york, który rzuca główką na wszystkie strony, żeby nic mu nie umknęło - uzasadnił w pożegnalnym tekście.

We wrześniu 2020 roku średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” spadło rok do roku o 33,18 proc. do 61 867 egz.

W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 34,2 proc. do 193 mln zł, a jej strata netto wg nowego standardu rachunkowego MSSF 16 pogłębiła się z 3,1 do 9 mln zł. Natomiast zysk EBITDA firmy zmalał z 47,4 do 33,2 mln zł, wynik operacyjny - z 8,3 mln zł zysku do 4,3 mln zł straty.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Varga po 30 latach odchodzi z "Gazety Wyborczej", będzie felietonistą "Newsweeka"

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SłuchaczX
Czy GW za mało antypisowska, czy za bardzo antypisowska ? Oto jest pytanie.
28 49
odpowiedź
User
Asat
Co tam panie w Agorze ?
17 24
odpowiedź
User
Kd
Jak pan Lis tak będzie dalej rozdawał posadki to mocodawca może się zdenerwowac a konsekwencje będą takie że panu Lisowi ktoś będzie musiał dać posadę, a w czasach nadchodzącego kryzysu sprostanie wymogom pana Lisa może być niemożliwe
24 33
odpowiedź