SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Varga po 30 latach odchodzi z "Gazety Wyborczej", będzie felietonistą "Newsweeka"

Krzysztof Varga po prawie 30 latach pracy dla „Gazety Wyborczej” (Agora) odchodzi z redakcji. Od przyszłego tygodnia jego felietony będą pojawiać się w „Newsweeku” (Ringier Axel Springer Polska).

Krzysztof Varga to pisarz i krytyk literacki, kilkukrotny finalista Nagrody Literackiej Nike. Pracę w „Gazecie Wyborczej” rozpoczął w 1991 roku.

Przez 25 lat pracował tam na etacie, był redaktorem działu Kultura, w ostatnich latach pisał też cotygodniowe felietony dla „Dużego Formatu”. Z jego czytelnikami pożegnał się w poniedziałek.

„Odchodzę z ‘Gazety’ z uczuciem dojmującej melancholii, bo rozstaję się nie tylko z budynkiem, z firmą, która dawała mi przez te lata zatrudnienie i zgodziła się lat temu dziesięć, abym zakończył rozdział redaktorski i stał się wyłącznie felietonistą i recenzentem, i to pracującym zdalnie. Dziś rozstaję się z połową mojego życia - rozstaję się z częścią samego siebie” - napisał w ostatnim felietonie.

Krzysztof Varga zamiast Marcina Mellera w „Newsweeku”

Od przyszłego tygodnia Krzysztof Varga ma pisać felieton do każdego numeru „Newsweeka Polska” (Ringier Axel Springer Polska). Nie wyklucza także publikacji np. w „Newsweeku Historia”.

- Dostałem bardzo dobrą propozycję - mówi Krzysztof Varga portalowi Wirtualnemedia.pl.

Ostatnio felietony do „Newsweeka” przestał pisać Marcin Meller, ponieważ w połowie listopada został redaktorem naczelnym portalu Wirtualna Polska. Z „Newsweekiem” współpracował przez osiem lat.

Według danych ZKDP średnie rozpowszechnianie płatne razem „Newsweeka” w sierpniu br. wynosiło 80 327 egz., po wzroście rok do roku o 8,95 proc. W drugiej połowie sierpnia cena egzemplarzowa tygodnika wzrosła z 7,90 do 8,50 zł.

Mniej felietonów w „Dużym Formacie”

W połowie ub.r. objętość „Dużego Formatu”, od kilku lat ukazującego się z „Gazetą Wyborczą” w poniedziałki, zmniejszono z 20 do 16 stron oraz zmieniono jego logo. Jednocześnie z dodatku zniknęły felietony Wojciecha Tochmana, Wojciecha Orlińskiego i Filipa Springera.

Natomiast w październiku br. współpracę z „Dużym Formatem” jako stały felietonista zakończył Mariusz Szczygieł. - Pięć lat i osiem miesięcy szukałem cudzych prawd. Felietony piszę do niej od lat ośmiu. Nie mogę być tyle czasu w ciągłym stanie gotowości. Czuję się często jak mały york, który rzuca główką na wszystkie strony, żeby nic mu nie umknęło - uzasadnił w pożegnalnym tekście.

We wrześniu 2020 roku średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” spadło rok do roku o 33,18 proc. do 61 867 egz.

W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 34,2 proc. do 193 mln zł, a jej strata netto wg nowego standardu rachunkowego MSSF 16 pogłębiła się z 3,1 do 9 mln zł. Natomiast zysk EBITDA firmy zmalał z 47,4 do 33,2 mln zł, wynik operacyjny - z 8,3 mln zł zysku do 4,3 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Varga po 30 latach odchodzi z "Gazety Wyborczej", będzie felietonistą "Newsweeka"

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SłuchaczX
Czy GW za mało antypisowska, czy za bardzo antypisowska ? Oto jest pytanie.
odpowiedź
User
Hir
Na Czerskiej zwalnią na Wiertniczej zwalniają jak żyć
odpowiedź
User
Asat
Co tam panie w Agorze ?
odpowiedź