SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ks. Lemański: wywiad Mazurka w „Rz” zmanipulowany i bez mojej zgody

Ksiądz Wojciech Lemański zarzuca Robertowi Mazurkowi, że wywiad z nim zamieścił w weekendowej „Rzeczpospolitej” bez jego zgody ani autoryzacji. Duchowny dodaje, że dziennikarz przeinaczył treść rozmowy.

ks. Adam Lemański

ks. Adam Lemański

Wywiad Roberta Mazurka z ks. Wojciechem Lemańskim ukazał się w sobotę w „Plusie Minusie”, weekendowym dodatku „Rzeczpospolitej”. Rozmowa dotyczyła m.in. sporu ks. Lemańskiego z Szymonem Hołownią w kontekście rezygnacji tego drugiego z pisania felietonów w „Newsweeku” z powodu ostatnich tekstów i okładek tego tygodnika wymierzonych w księży (przeczytaj o tym szczegóły).

Na swoim blogu w serwisie NaTemat.pl ks. Lemański dokładnie opisał okoliczności rozmowy z Robertem Mazurkiem. Według duchownego dziennikarz za pierwszym razem nie pojawił się umówionego dnia w jego parafii w Jasienicy, a kiedy już przyjechał, nic mu się nie podobało. „Trudna to była rozmowa, bo pytania redaktora były rozłożyste niczym pobliskie choinki, a jeśli moja odpowiedź rozmijała się z jego oczekiwaniami, przerywał mi i sam sobie odpowiadał” - relacjonuje ks. Lemański. Jednak przede wszystkim dodaje, że zapowiedział dziennikarzowi, że nie zgadza się na publikację ich rozmowy.

Wywiad mimo wszystko się ukazał, ale zdaniem ks. Lemańskiego nie oddaje prawdziwego przebiegu tej rozmowy. „Redaktor pomieszał pytania z odpowiedziami, swoje słowa włożył w moje usta a moje odpowiedzi poskracał i poprzeinaczał do tego stopnia, że w niektórych miejscach tekstu to Mazurek pyta i Mazurek sam sobie odpowiada, choć tekst sprawia wrażenie zapisu rozmowy dwóch osób. Tam gdzie moje odpowiedzi i wyjaśnienie było zbyt szczegółowe, redaktor streścił moje wyjaśnienia jednym zdaniem okraszonym na dokładkę knajackim słownictwem, które zaczerpnął z innego źródła. Pytania, na które odpowiedziałem nie po myśli redaktora Mazurka, ten po prostu pominął” - opisuje duchowny.

Z Robertem Mazurkiem nie udało nam się skontaktować w weekend. Natomiast redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Tomasz Wróblewski i szef „Plusa Minusa” Dominik Zdort nie odpowiedzieli jak dotąd na nasze pytania dotyczące tej sytuacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ks. Lemański: wywiad Mazurka w „Rz” zmanipulowany i bez mojej zgody

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mm
Widzę, że Rzepa chce w rzetelności przebić samą Gazetę Polską.
To są te słynne standardy dziennikarstwa IV RP?
8 8
odpowiedź
User
to zwykła łobuzerka
A to ksiądz wpadł na bolsze-manipulantów. To nie "Rzeczpospolita" tylko "PospolitaGranda". Nieuczciwoś, zawodowe nadużycia i cenzorskie praktyki. "Redakcja" wstrzymuje wywiady, kiedy odpowiedzi przesłuchiwanych jej się nie podobają. Nie są po linii. Co tam Mazurek. Inni z tej samej "redakcji" uprawiają coś ciekawszego. Niech ksiądz wpadnie na portal wpolityce.pl, na stronę dotyczącą ostatniego wystąpienia przewodniczącego Episkopatu Polski i zobaczy, jak Karnowski wycina każde dobre słowo komentujących internautów skierowane do Arcybiskupa.
8 8
odpowiedź
User
rh
Spodziewam się natychmiastowej reakcji autorytetów typu Zaremba, Karnowski i ich dawnych kolegów z Rzepy, którzy tak się oburzali na brak autoryzacji wywiadu z Bielanem w Newsweeku. No, panowie, oburzać się! Minimum na kolumnę!
8 8
odpowiedź
User
zac
"oleg" napisał(a): Mazurek to mały, zakompleksiony gnojek.

Z takim językiem to karierę zrobisz w TVN albo Newsweeku!!!
8 8
odpowiedź
User
Tomek
Ciekawe, jak to sie rozwinie. Bo jak na razie tylko ks.lemański się wypowiedział- a trzeba poznac zdanie 2 stron. A poza tym zawsze pozostaje sąd. Żeby tylko ks.Lemański najpierw nie złożył wniosku a potem wycofał...
8 8
odpowiedź