SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto na Eurowizje 2006?

TVP wraca do formuły otwartych eliminacji do konkursu Eurowizji w 2006 roku.

Telewizja publiczna przyjęła wczoraj regulamin krajowych selekcji do 51. Konkursu Eurowizji - Ateny 2006, który określa zasady wyboru utworu i wykonawcy reprezentującego Telewizję Polską S.A. w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji.

- Przedmiotem eliminacji jest wyłonienie utworu reprezentującego Telewizję Polską S.A. w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w dniach 18 maja 2006 r. (półfinał) i 20 maja 2006 r. (finał) r. w Atenach, Grecja. Polska piosenka musi wziąć udział w rundzie półfinałowej, a także po ewentualnym zakwalifikowaniu w Koncercie Finałowym - czytamy w informacji TVP.

 Prawo do zgłaszania premierowych utworów posiadają: firmy fonograficzne zrzeszone w ZPAV-ie, firmy fonograficzne zrzeszone w Stowarzyszeniu "Niezależna Fonografia  Polska", wykonawcy i twórcy zrzeszeni w ZAKR, stowarzyszeniach STOART i STOMUR, a także indywidualnie: producenci muzyczni, kompozytorzy, autorzy tekstów, wykonawcy, wypełniając formularz "Zgłoszenie Piosenki"  (Załącznik). Zgłoszony utwór nie może być wykonywany przez wykonawcę demonstracyjnego tylko oryginalnego, który wykona wybrany drogą eliminacji utwór podczas przygotowań i w trakcie 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w Atenach, w Grecji.

Do zgłoszenia podpisanego przez wykonawcę, autora, kompozytora, bądź zgłaszającego należy dołączyć tekst z tytułem utworu oraz zapis nutowy powszechnie zwany "fortepianówką" sygnowane przez twórców.

 W Krajowych Eliminacjach do 51. Konkursu Piosenki Eurowizji mogą być dopuszczone osoby, które ukończą 16 lat w dniu koncertu półfinałowego (18 maja 2006r.). Do zgłoszenia niepełnoletniego wykonawcy należy dołączyć pisemną zgodę rodziców, lub opiekunów prawnych.
     
Nadesłane utwory powinny posiadać oryginalną muzykę i tekst (w dowolnym języku) oraz nie mogą:
 
- trwać dłużej niż 3 minuty, 
- być opracowaniami melodii ludowych oraz tzw. "coverami", czyli kompozycjami wprowadzonymi już przez innych wykonawców do rozpowszechniania na jakichkolwiek polach eksploatacji przed dniem 1 października 2005r.,
- być publikowane, emitowane na antenach radiowych i telewizyjnych oraz wykonywane publicznie przed dniem 1 października  2005r.
 
Kompozycje premierowe wykonywane w dowolnym języku należy nadsyłać w formie nagrań gotowych, bądź  "demo"  (tylko na nośniku CD)  w terminie do 10 grudnia 2005. pod adresem:
 
Redakcja Publicystyki Kulturalnej i Rozrywki
Program 1 TVP S.A.
ul. J.P. Woronicza 17, blok "D" p.144
00 - 999 Warszawa
z dopiskiem  "Eurowizja 2006"

Spośród nadesłanych propozycji Komisja Konkursowa wybierze maksymalnie piętnaście utworów i wykonujących je wykonawców, które zostaną wykonane podczas specjalnego koncertu pt."Piosenka dla Europy" Krajowych Eliminacji do 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w dniu 28 stycznia 2006 roku (sobota) w Warszawie. Do koncertu finałowego zostanie wybranych nie więcej niż 15 piosenek i 15 wykonawców. Komisja Konkursowa ogłosi listę wybranych piosenek i wykonawców do 20 grudnia 2005 na stronach http://www.tvp.pl/ lub http://www.itvp.pl/.
 
Przewodniczącego oraz członków Komisji Konkursowej powołuje Dyrektor Programu 1 TVP S.A. spośród pracowników i współpracowników TVP S.A., artystów, dziennikarzy, krytyków muzycznych i znawców Konkursu Piosenki Eurowizji. Komisja Konkursowa podejmuje decyzję większością głosów. W razie równej ilości głosów decyduje głos Przewodniczącego Komisji. Decyzje Komisji są niepodważalne i nie przysługuje od nich odwołanie.
 
Komisja Konkursowa wytypuje w kolejności preferencji także pięć utworów rezerwowych (wraz z wykonawcami), które wezmą udział w Krajowych Eliminacjach w przypadku dyskwalifikacji wcześniej zakwalifikowanej piosenki lub rezygnacji jej wykonawcy.
 
Wykonawcy zakwalifikowani do Krajowych Eliminacji do 51. Konkursu Piosenki Eurowizji, a w szczególności ich zwycięzca, zobowiązują się do współpracy z TVP S.A., a także podejmą samodzielne działania w promowaniu utworów konkursowych zwłaszcza na antenach  telewizyjnych, stronach internetowych, w szczególności TVP S.A. http://www.tvp.pl/ lub http://www.itvp.pl/ , a także promocji zwycięskiej piosenki w stacjach publicznych radia i telewizji krajów biorących udział w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji. Wykonawcy mogą dostarczyć teledyski z wybranymi piosenkami, które TVP S.A. ma prawo wykorzystać na wszystkich polach eksploatacji w celu promocji Krajowych Eliminacji "Piosenka dla Europy".
 
Spośród piosenek zakwalifikowanych do finału Krajowych Eliminacji, zwycięzcę, który będzie reprezentował TVP S.A. w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji wyłoni publiczność głosująca w systemie audiotele oraz za pomocą sms (50% głosów) i profesjonalne Jury Koncertu Finałowego Krajowych Eliminacji, powołane przez Dyrektora Programu 1 TVP S.A. spośród pracowników i współpracowników TVP S.A., artystów, dziennikarzy, krytyków muzycznych i znawców Konkursu Piosenki Eurowizji (50% głosów) - czytamy w informacji TVP przesłanej Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Kto na Eurowizje 2006?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl