SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto pokaże Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w 2017 roku?

Jesienią TVP1 prawdopodobnie rozpocznie emisję programu muzycznego „O! Polskie Przeboje”, w którym wybierani będą artyści, którzy potem wystąpią na festiwalu piosenki w Opolu. Tymczasem skończyła się 10-letnia umowa pomiędzy TVP a Miastem Opole na organizację festiwalu i nie wiadomo, czy i kiedy zostanie podpisana nowa.

Festiwal w Opolu, fot. akpaFestiwal w Opolu, fot. akpa

Do tej pory Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu organizowany był na podstawie umowy, która w 2006 roku podpisana została pomiędzy Miastem Opole a Telewizją Polską na okres 10 lat. Dodatkowo przed każdym festiwalem podpisywane było dodatkowe porozumienie, które szczegółowo określało zasady jego organizacji w danym roku. Jak informuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Mirosław Pietrucha, wiceprezydent Opola, tegoroczny, 53. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu był ostatnim festiwalem, zorganizowanym w ramach umowy sprzed 10 lat. - Ta umowa się skończyła, zatem przed nami konieczność ustalenia nowych zasad współpracy i podpisanie kolejnej umowy. Jesteśmy zainteresowani podpisaniem ramowego porozumienia na kolejne lata. To sprawdzona forma współpracy, dlatego chcielibyśmy ją kontynuować - mówi Pietrucha.

Jak dodaje wiceprezydent Opola, podczas tegorocznego festiwalu prowadzone były wstępne rozmowy na temat dalszej współpracy z wiceprezesem TVP Maciejem Staneckim. - Na razie nie poszły za tym jednak żadne konkrety. Miasto Opole jest na etapie kompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów. Sądzę, że po uzgodnieniach z TVP, będziemy gotowi do podpisania umowy jesienią tego roku. Od kilku lat Opole pokrywa część kosztów związanych z przygotowaniem festiwalu. Wkład miasta, w tym w przygotowanie imprez okołofestiwalowych, to około 2 mln złotych rocznie - mówi nam Pietrucha.

Tymczasem już we wrześniu na antenie TVP1 ma pojawić się nowy program muzyczny „O! Polskie Przeboje”, w czasie którego przez cały rok mają być wybierani m.in. uczestnicy koncertu Debiutów i Super Jedynek, którzy będą rywalizować na scenie podczas kolejnego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej.

Wprowadzenie na antenę TVP1 tego typu programu zapowiadał w czerwcu br. prezes TVP Jacek Kurski podczas konferencji prasowej towarzyszącej tegorocznemu festiwalowi w Opolu. Mówił wtedy, że w sferze rozrywki muzycznej program „O! Polskie Przeboje” ma być okrętem flagowym telewizji publicznej. Z kolei pod koniec czerwca br. informowaliśmy, że zarząd Telewizji Polskiej chce, aby uczestnicy Festiwalu w Opolu oraz kandydaci do krajowych preselekcji Konkursu Piosenki Eurowizji byli wybierani w regionalnych eliminacjach.

- Nie ukrywam, że bardzo ucieszyła mnie informacja o tym, że w jesiennej ramówce TVP1 być może znajdzie się program „O! Polskie Przeboje” - mówi nam Pietrucha. - O możliwości wykreowania takiego programu rozmawialiśmy z władzami TVP podczas tegorocznej edycji festiwalu. Zgodziliśmy się wtedy, że polska piosenka powinna być obecna w Telewizji Polskiej nie tylko przy okazji samego festiwalu, ale także przez cały rok w formule cyklicznego programu, który promowałby twórczość rodzimych artystów. Ciekawą ideą byłoby, gdyby taki całoroczny program mógł mieć swój finał podczas festiwalu opolskiego. Idealnie wpisywałby się w tę formułę program „O! Polskie Przeboje” na przykład dzięki eliminacjom do koncertu Debiutów, Super Premier czy Super Jedynek. To bardzo ciekawy i bardzo dobry kierunek - mówi nam wiceprezydent Opola.

Mirosław Pietrucha nie ukrywa także, że chciałby, aby program „O! Polskie Przeboje” przygotowywany był - przynajmniej częściowo - w Opolu. - Oczywiście mam świadomość, że produkcja telewizyjna jest dość skomplikowana logistycznie, ale tutaj w Opolu mamy bardzo dobrą infrastrukturę - funkcjonuje tu oddział TVP, a miasto dysponuje pomieszczeniami nadającymi się do takich celów. Do produkcji takiego formatu można wykorzystać pomieszczenia Muzeum Polskiej Piosenki i Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Pierwsze przymiarki reżysera (Radek Kobiałko - pomysłodawca programu - przyp. red.) to potwierdzają. Obecność takiego programu w Opolu byłaby absolutnie wspaniałą wartością dodaną do festiwalu - mówi nam wiceprezydent Opola.

Na razie nie ma oficjalnej informacji na temat tego, czy i kiedy zostanie podpisana umowa wieloletnia pomiędzy TVP a Miastem Opole. Maciej Stanecki, członek zarządu TVP deklaruje jednak podpisanie porozumienia na organizację przyszłorocznego festiwalu.

- Zazwyczaj podpisywaliśmy porozumienie z Miastem Opole na początku roku kalendarzowego po przyjęciu ramówki wiosennej TVP1, czyli mniej więcej w połowie lutego. Jest duża szansa, że ze względu na bardzo dobre relacje Miasta Opole z TVP i wysokie oceny festiwalu tegorocznego, zdołamy porozumieć się znacznie szybciej - powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Maciej Stanecki.

Dołącz do dyskusji: Kto pokaże Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w 2017 roku?

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
opole
Nie zostanie przedluzona bo wygwizdali kurskiego, teraz festiwal bedzie u rydzyka, poprowadza go weronika zaguła i ta panna z republiki teraz zainstalowana w telekspresie..
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Mam nadzieję, że Festiwal w Opolu pozostanie dalej w TVP, ponieważ idealnie wpisuje się w misję telewizji narodowej, do której należy między innymi szerzenie patriotyzmu. Trudno o bardziej patriotyczną imprezę muzyczną niż Festiwal w Opolu, dlatego trzymam kciuki i wierzę, że TVP przedłuży umowę! A to, że jakiś tłum nawiedzonych lewaków wygwizdał Kurskiego, nic nie znaczy, moim zdaniem nie ma sensu takimi ludźmi się przejmować :!:
odpowiedź
User
prawnik
Mam nadzieję, że Festiwal w Opolu pozostanie dalej w TVP, ponieważ idealnie wpisuje się w misję telewizji narodowej, do której należy między innymi szerzenie patriotyzmu. Trudno o bardziej patriotyczną imprezę muzyczną niż Festiwal w Opolu,


W 1921 r. Maria Curie Skłodowska na spotkaniu International Committee of Intellectual Cooperation opowiedziała dowcip:
W konkursie literackim na temat słonia Anglik przedstawił pracę: „Moje doświadczenia w polowaniu na słonie w Afryce Południowej”, Francuz napisał esej na temat: „Seksualne i erotyczne życie słoni”, a tytuł opowiadania Polaka – „Słoń a Polska Niezależność Narodowa".

Od razu przyszło mi to do głowy, gdy w artykule o procesie przedłużania umowy na produkcję letniego rozrywkowego festiwalu przeczytałem o patriotyzmie i misji.

Na Cycerona! Owszem, kultura masowa jest ważna, festiwale są ważne. Ale to tylko festiwale. Nie ma co bić w najwyższe tony!
odpowiedź