SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja kultury za kandydaturą Joanny Lichockiej do Rady Mediów Narodowych

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydaturę dziennikarki i publicystki, posłanki PiS Joanny Lichockiej na członka Rady Mediów Narodowych.

Joanna Lichocka, fot. AKPAArticle

Za kandydaturą Joanny Lichockiej na członka Rady Mediów Narodowych głosowało 15 posłów, 14 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Posłem-sprawozdawcą został Jarosław Zieliński (PiS).

Kandydatka została zgłoszona przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Lichocka urodziła się w 1969 roku

Joanna Lichocka urodziła się 21 listopada 1969 r. w Warszawie. Jest dziennikarką, publicystką, autorką filmów dokumentalnych. Poseł na Sejm VIII i IX kadencji. Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i literackich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie studiów aktywnie działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

Zadebiutowała w 1991 r. na łamach "Tygodnika Solidarność", gdzie pracowała do 1993 r. jako dziennikarka działu związkowego i politycznego. Współpracowała również z "Życiem Warszawy" oraz Teleexpressem w TVP. W latach 1994-2001 pracowała w Telewizji Polsat jako reporterka polityczna oraz prowadząca programy informacyjne i publicystyczne. Była związana z "Życiem" (2001-2002) i "Przyjaciółką" (2003, jako zastępca redaktora naczelnego), "Ozonem" (2005), "Dziennikiem" (2006). W latach 2006-2009 w "Rzeczpospolitej" była publicystką działu Opinie.

Jest autorką cyklu wywiadów z intelektualistami, które ukazywały się na łamach "Dziennika", "Rzeczpospolitej", "Newsweeka", "Gazety Polskiej", "Do Rzeczy" oraz "W Sieci", i w tym głośnych rozmów o Polsce z poetą i pisarzem Jarosławem Markiem Rymkiewiczem. Od 2004 r. współpracowała z Telewizją Puls prowadząc programy publicystyczne. W latach 2007–09 prowadziła, najpierw w TVP1, następnie w TVP Info, program "Forum". W 2010 r. prowadziła także programy publicystyczne na antenie TVP1: "Z refleksem" i "Kwadrans po ósmej".

Po przejęciu władzy w mediach przez PO-PSL-SLD po katastrofie smoleńskiej Joanna Lichocka została odsunięta od pracy w TVP. Rozpoczęła realizację filmów dokumentalnych. "Było to niezależne kino polityczne dotyczące szeroko pojętej tematyki smoleńskiej – zakazane w kontrolowanych przez ówczesną koalicyjną władzę medialną POPSL-SLD" – zaznaczono w biogramie Joanny Lichockiej.

Zrealizowała filmy "Mgła" i "Pogarda", następnie "Przebudzenie" oraz we współpracy z Jarosławem Rybickim film "Prezydent" poświęcony prof. Lechowi Kaczyńskiemu. Filmy te pokazywane były na niezależnych pokazach w kraju i zagranicą oraz rozpowszechniane wraz z nakładem "Gazety Polskiej", także w Internecie.

Joanna Lichocka jest także autorką książki "Mgła" (wraz z Marią Dłużewską), będącą pełnym zapisem świadectwa, jakie urzędnicy Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożyli przed kamerą po katastrofie smoleńskiej oraz książki "Przebudzenie", będącej zbiorem wywiadów z uczestnikami miesięcznic na Krakowskim Przedmieściu. W 2013 r. ukazał się jej wywiad rzeka z socjologiem prof. Andrzejem Zybertowiczem pt. "III RP. Kulisy systemu".

Od 2010 r. jest autorką "Gazety Polskiej", w latach 2011-15 była publicystką i zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Polskiej Codziennie". Lichocka jest dwukrotną (w 2013 r. oraz w 2014 r.) laureatka najważniejszej nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Głównej Nagrody Wolności Słowa.

W 2021 r. ukazała się jej książka biograficzna poświęcona poecie i pisarzowi prof. Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi pt. "Rymkiewicz. Genealogia". Stale publikuje na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" i "Gazety Polskiej". Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Od 25 października 2015 r. jest nieprzerwanie posłem na Sejm (VIII i IX kadencji) wybrana z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kalisko-leszczyńskim, a potem w okręgu sieradzkim. Pełni funkcje wiceprzewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Od lipca 2016 r. Joanna Lichocka jest członkiem Rady Mediów Narodowych. "Zarówno wyróżniająca wiedza i doświadczenie w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów wskazują, iż Pani Joanna Lichocka jest dobrym kandydatem na członka Rady Mediów Narodowych" – zaznaczono w uzasadnieniu.

Dołącz do dyskusji: Komisja kultury za kandydaturą Joanny Lichockiej do Rady Mediów Narodowych

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LGOM
Chyba "komisja kulturwy" raczej?
odpowiedź
User
Ups
Posłanka fakująca w Sejmie, obrażająca powagę instytucji i społeczeństwo. Lansująca chama i prostaka od parówek smoleńskich. Prawdziwa kultura
odpowiedź
User
T.
Jeden głos przeważył żeby patologia niszczyła dalej media. Gratuluję.
odpowiedź