SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto tworzy "Dziennik"?

Obecnie redakcja zatrudnia 200 osób. Redaktorem naczelnym jest Robert Krasowski. W zespole m.in. Paweł Zarzeczny, Marta Strzelecka czy Maciej Rybiński.

Dzisiaj na rynku pojawiła się nowa gazeta codzienna "Dziennik". Przedstawiamy najważniejsze osoby gazety.

Redaktorem naczelnym gazety jest Robert Krasowski, znany z wielu tytułów prasowych publicysta. Ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Ma 40 lat, karierę zaczynał jako dziennikarz "Życia Warszawy". Był również szefem działu opinii w "Życiu".

            

W "Fakcie" pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego oraz szefa publicystycznego dodatku "Europa - Tygodnik Idei".

Kierownictwo redakcji tworzą również Marta Bratkowska, Marta Stremecka, Konrad Kołodziejski i Marcin Piasecki. Wydawcą  jest Grzegorz Jankowski, który równocześnie pozostaje redaktorem naczelnym Faktu.

Zastępca Redaktora Naczelnego - Marta Bratkowska

          

Ukończyła polonistykę na UW, od 1995 była dziennikarką działu ekonomicznego Gazety Wyborczej. W latach 1999-2000 redaktor naczelna miesięcznika IMPACT. W następnych latach współtworzyła serwis internetowy Radia Zet, a następnie była kierownikiem działu aktualności tygodnika Gala. Od maja 2003 pracuje w Axel Springer Polska. Początkowo była szefową działu Ludzie i dodatku Fakt TV, a następnie została zastępcą redaktora naczelnego Faktu. Jednocześnie od grudnia 2004 do listopada 2005 była redaktor naczelną dwutygodnika 'Na żywo'.

Zastępca Redaktora Naczelnego - Marta Stremecka

       

W latach 1990-1996 pracowała jako redaktor „Czasu Krakowskiego”. Od 1996 roku była szefową magazynu Życie. W 2003 roku rozpoczęła pracę w gazecie codziennej FAKT. Początkowo była szefową działu politycznego, potem zajmowała stanowisko wicenaczelnej oraz naczelnej dodatku FAKT Kobieta.

Zastępca Redaktora Naczelnego - Marcin Piasecki

        

Marcin Piasecki. Ma 36 lat, jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-1994 wspólpracował z działem kultury tygodnika „Polityka”. Od 1994 roku pracował w „Gazecie Wyborczej” jako dzienikarz i redaktor działów: kultura, opinie i gospodarka. Z Axel Springer Polska związany jest od 2001 roku, początkowo jako sekretarz redakcji i zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Profit”. Od 2004 roku redaktor naczelny miesięcznika „Forbes”.

Zastępca Redaktora Naczelnego - Konrad Kołodziejski

          

Konrad Kołodziejski Ma 36 lat, dziennikarz i publicysta. Pracował m.in. w „Życiu”, „Nowym Państwie” i tygodniku „Wprost”. Ostatnio był szefem działu opinii dziennika Fakt.

Wydawca "Dziennika" - Grzegorz Jankowski

        

Ma 37 lat. Od 1990 roku był reporterem Redakcji Aktualności w Programie III Polskiego Radia. Potem pracował w „Życiu Warszawy” i w „Życiu”. W 2001 roku został zastępcą redaktora naczelnego tygodnika Newsweek, a od 2003 roku jest redaktorem naczelnym dziennika Fakt.

Sekretarz redakcji - Adam Buła

      

Dziennikarstwa uczył się w Krakowie, skąd zdecydowanie pochodzi. W Warszawie przez ostatnie lata zastępca redaktora naczelnego "Życia Warszawy", wcześniej dyrektor wydawniczy tej gazety.

Autorem makiety nowego dziennika jest Helmut Steindl, który wcześniej projektował dla Axel Springer Polska m.in. makietę Fakt Europa.

Dyrektorem artystycznym gazety jest Piotr Grzybowski, równocześnie dyrektor artystyczny Faktu, który ma 36 lat.

    

 Dyplom robił w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Potem pracował m.in. w "Gazecie Wyborczej". Do wydawnictwa Axel Springer Polska trafił 5 lat temu. Pracował nad tworzeniem wielu nowych projektów wydawniczych. W "Fakcie" był od początku istnienia tej gazety, tworząc jej makietę i pełniąc funkcję dyrektora artystycznego. Współtwórca projektu graficznego DZIENNIKA.

Szef działu FOTO - Artur Łasiuk

  
 
Absolwent historii sztuki. Od 1992 roku pracował jako redaktor w Centralnej Agencji Fotograficznej. Następnie jako fotoedytor w "Rzeczpospolitej", a od 1998 roku w "Gazecie Wyborczej", gdzie zajmował się m.in. fotoedycją w "Magazynie" i redagowaniem albumów "Fotografie Gazety Wyborczej". W 2005 przez pół roku pełnił funkcję wicedyrektora Agencji Fotograficznej Fotorzepa.


Szefowie działów:

POLITYKA: Cezary Bielakowski

Ma 38 lat, a urodził się 8 marca. Dla dziennikarstwa porzucił pracę redaktora literackiego w studiu filmowym OKO. Meandry zawodu zaczął poznawać w pierwszej prywatnej agencji informacyjnej SiS-Serwis - prowadzili ją dziennikarze z doświadczeniem wyniesionym z londyńskiego BBC. Po roku trafił do Polskiej Agencji Prasowej, gdzie w 1998 roku został szefem działu politycznego. 2001 rok to już praca w dzienniku "Życie", jako zastępca, a później szef działu krajowego. W 2002 roku był już zastępcą szefa działu politycznego "Rzeczpospolitej", a po dwóch latach szefem działu krajowego w tygodniku "Newsweek".

ŚWIAT: Andrzej Talaga

Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Publikował między innymi w "Tygodniku Powszechnym", "Rzeczpospolitej", "Więzi", "Newsweeku", "Wprost", "Ozonie".
Poprzednio zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Nowe Państwo". Autor książek: "Nasi w Legii Cudzoziemskiej".

WYDARZENIA: Piotr Witek

Urodził się w Gdyni 37 lat temu. W mediach od 1992 roku - zaczynał od radia: ARnet i Eska Nord. Od 1997 roku z niewielkimi przerwami "robi" w prasie: pracował w "Dzienniku Bałtyckim", w gdańskim oddziale dziennika "Życie" (szef redakcji w latach 1999-2001), potem był zastępcą i kierownikiem działu krajowego "Życia".

W "Dzienniku Bałtyckim" kierował działem miejskim i był wydawcą wydania niedzielnego tej gazety. Pracował też w Agencji Rozwoju Pomorza SA (koordynował działania promocyjne), jednocześnie będąc zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika "Nasze Morze".


EKONOMIA: Waldemar Grzegorczyk

Poprzednio dziennikarz i redaktor "Rzeczpospolitej".

NAUKA: Marcin Bójko

Absolwent wydziału Matematyki Mechaniki i Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek Matematyka Stosowana. Od tego czasu stosuje matematykę w sobie tylko zrozumiały sposób: nie pamięta tabliczki mnożenia, za każdym razem musi przeprowadzić w pamięci obliczenia. Za to równie szybko odpowiada na pytanie, ile jest 6x9, co 16x92, a przy tym potrafi odróżnić przestrzeń Banacha od Hali Banacha.

Jako dziennikarz pracował w działach naukowych "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka". W 2004 roku był twórcą działu Odkrycia w tygodniku "Ozon", skąd przeszedł do DZIENNIKA. Współpracował z "Focusem", "Wiedzą i Życiem" i "Przekrojem".

OPINIE: Cezary Michalski

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowe studia slawistyczne na paryskiej Sorbonie. W latach 1987-1997 był autorem, a następnie członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika "bruLion". Pracował m.in. w TVP S.A. (w latach 1994-1997 kierował redakcją kultury Programu 1) i dzienniku "Życie". Jest członkiem zespołu redakcyjnego "Europy" - wychodzącego od kwietnia 2004 roku kultowego dodatku intelektualnego do dziennika "Fakt".

Jest też autorem dwóch tomów esejów: "Powrót człowieka bez właściwości" i "Ćwiczenia z bezstronności", dwóch powieści "Siła odpychania" i "Jezioro Radykałów" oraz wyboru publicystyki "Ministerstwo Prawdy". W najbliższych dniach ukaże się zbiór opowiadań SF pt. "Gorsze Światy" jego autorstwa.

KULTURA: Piotr Kępiński

Krytyk literacki, poeta i redaktor. Publikował m.in. w "Życiu", "Rzeczpospolitej", "Czasie Kultury", "Dzienniku Portowym", "Twórczości" i "Tyglu Kultury". Regularnie wydaje książki poetyckie. W tym roku ukaże się jego zbiór szkiców o najmłodszej polskiej literaturze.

Pracował m.in. jako szef miesięcznika o rynku książki "Megaron", wiceszef pisma literackiego "Czas Kultury".

Przez ostatnich pięć lat był zastępcą szefa działu zagranicznego "Newsweeka".

STYL: Magdalena Cytowska

SPORT: Stanisław Żółkiewski
Zaczynał pracę w "przedwojennym" "Życiu Warszawy", potem tworzył poniedziałkowy dodatek sportowy "Super Expressu".

WARSZAWA: Piotr Strzałkowski

38 lat. Warszawiak "z dziada pradziada". Studiował polonistykę. Od 1991 r. w Expressie Wieczornym i Kulisach. Pracował również w redakcjach Życia, Playboya, Anteny i Życia Warszawy.

Szefami poszczególnych dodatków są:

Sport - Paweł Zarzeczny
Ma 45 lat. Zaczynał w "Piłce Nożnej", a potem m.in.: "Nowy Świat", "Super Express", "Przegląd Sportowy", "Wprost", "Gazeta Wyborcza", Canal+, Interia.pl.


Europa - Maciej Nowicki

Urodził się w miasteczku Ozimek. W 1988 roku postanowił wyemigrować z Polski. Spędził kilka lat we Francji,. W Polsce studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, we Francji na Ecole des Hautes en Sciences Sociales.

Po powrocie do Polski początkowo grał na giełdzie. Potem robił filmy dokumentalne dla TVP (jego ulubiony to "Soc według Szpota"; jego ulubione powiedzenie bohatera filmu, śp. Janusza Szpotańskiego: Jeżeli praca, to opiniowanie, ale co najwyżej ustne). Pracował także w "Życiu", potem w Europie. Nigdy nikim i niczym nie kierował, teraz zdarza mu się to po raz pierwszy. Uwielbia Paryż, swoją żonę (z którą jest od paryskich czasów), oraz córkę Zuzię. Lubi też Dziczusia, gigantycznego pluszowego dzika, z którym przesiaduje przed telewizorem, oglądając teledyski z lat 90. i popijając czerwone wino (byle nie z Nowego Świata), czasem w dużych ilościach.

Kultura i TV – Marta Strzelecka
Lat 28. Po studiach dziennikarskich przez 4 lata pracowała w Polskim Radiu, w Dwójce.
Potem była sekretarzem redakcji w piśmie o teatrze "Foyer".

7 Dni - Marta Strzelecka

'Życie jest piękne' - Marta Stremecka.

Wśród dziennikarzy pracujących w "Dzienniku" są m.in.: Maciej Rybiński, Eliza Olczyk, Bernadeta Waszkiewicz, Huber Musiał, Diana Rymuza, Jakub Stachowiak, Anna Nalewajk, Mateusz Sosnowski, Daniel Walczak, Katarzyna Bartman, Bartosz Zadura, Zbigniew Parafianowicz, Zbigniew Krzyżanowski, Łukasz Bąk, Radosław Omachel, Cezary Kowalski, Marcin Harasimowicz czy Agnieszka Sopińska.

Za kampanie marketingowe oraz planowanie i organizację działań promocyjnych nowego tytułu jest odpowiedzialna Ewa Kamińska-Lampart, dyrektor marketingu segmentu prasy codziennej Axel Springer Polska. Brand managerem "Dziennika" jest Tomasz Teodorczyk, zatrudniony przez Axel Springer Polska w marcu br. specjalnie do tego projektu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kto tworzy "Dziennik"?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl