SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kto wygra wybory? Oto najnowszy sondaż

PiS może liczyć na 33,2 proc. poparcia, KO na 26 proc., Trzecia Droga na 10,3 proc., Lewica na 10,1 proc., a Konfederacja na 9,4 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i radia RMF FM. Pod progiem wyborczym znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy, na których chce głosować 2 proc. badanych.

Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24 Article

W porównaniu z sondażem sprzed dwóch tygodni (25–26 sierpnia) partia Jarosława Kaczyńskiego traci 0,2 punktu procentowego, co mieści się w granicach błędu statystycznego.

Koalicja Obywatelska, uzyskując poparcie 26 proc., traci 1,2 punktu procentowego.

Miejsce na podium traci Konfederacja

Najbardziej spektakularne zmiany dotyczą jednak dalszych pozycji. Miejsce na podium traci Konfederacja na rzecz Trzeciej Drogi, która nieznacznie zyskuje (0,3 pp.), z poparciem 10,3 proc.

Partia Sławomira Mentzena ustępuje też w opisywanym sondażu Lewicy, która zyskuje 0,8 pp. (10,1 proc.).

Wzrosty Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy nie są duże, ale za to wyraźnie widać zniżkę notowań Konfederacji z 12,4 proc. do 9,4, a więc o 3 pp. To daje jej dopiero piąte miejsce na liście partyjnego poparcia.

Bezpartyjni Samorządowcy, choć nie przekraczają 5-procentowego progu, a więc nie biorą udziału w podziale mandatów, notują 2 proc. poparcia.

Wyraźnie wzrasta przewidywana frekwencja wyborcza: z 51 proc. dwa tygodnie temu do 57,1 obecnie. Warto też podkreślić, że wyraźnie wzrasta odsetek respondentów deklarujących, że wezmą udział w wyborach "zdecydowanie" – to obecnie 44,7 proc. respondentów.

Sondaż IBRiS dla "Rz" i RMF FM przeprowadzono metodą CATI, 8–9 września na grupie 1100 respondentów.

Dołącz do dyskusji: Kto wygra wybory? Oto najnowszy sondaż

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Helena
Pis już oszukuje - ograniczył liczbę obwodów za granicą i skrócił czas liczenia głosów do 24 godzin. NNie zmienił też zgodnie z prawem liczby posłów dla poszczególnych obwodów bo powinien zwiększyć liczbę posłów w dużych miastach co wynika ze zmian demograficznych. Pis to nieuczciwa partia broniąca interesów swoich oligarchów.
12 5
odpowiedź
User
Gość X
Dla mnie wygrywa PO i cała opozycja.
7 8
odpowiedź
User
elo
I znów nie ma na kogo głosować.
2 8
odpowiedź