SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ogłoszono laureatów XXI Festiwalu "Dwa Teatry"

Spektakl telewizyjny „Król Edyp” w nowej wersji Jacka Raginis-Królikiewicza i słuchowisko "Edyp z Kolonos” w reżyserii Mariusza Malca zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry 2022".

Article

Gala finałowa festiwalu odbyła się w poniedziałek wieczorem na Rynku Wielkim w Zamościu. O nagrody główne konkurowało 12 spektakli Teatru Telewizji, 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz ich twórcy.

Grand Prix dla najlepszego spektaklu telewizyjnego otrzymała klasyczna tragedia Sofoklesa "Król Edyp" w nowej wersji Jacka Raginis-Królikiewicza. Wręczając nagrodę prezes Telewizji Polskiej S.A. Jacek Kurski podkreślił, że Teatr Telewizji to największy teatr i fenomen na skalę Polski i Europy. "Wielusettysięczna widownia nie miałaby szansy obejrzeć spektakli mieszkając gdzieś w małych miasteczkach czy na wsi. Dzięki tej komunii artystycznej z Teatrem Telewizji mamy dostęp do wysokiej, ambitnej kultury" - mówił Kurski. Zapowiedział rozwój tego formatu w przyszłości. "To jest misja telewizji publicznej" - dodał zauważając, że w tym roku Teatr Telewizji powrócił do klasyki, czego przykładem są spektakle na podstawie dzieł Sofoklesa, Szekspira, Słowackiego i Mrożka.

"To dobrze, bo w tym świecie, w którym atakuje się fundamenty cywilizacji łacińskiej, chrześcijańskiej, w którym nic już nie jest pewne, w którym atakuje się fundamenty relacji międzyludzkich warto powrócić do źródeł i odnaleźć siebie i swoje człowieczeństwo w tekstach mistrzów" – stwierdził. "One są naprawdę o wiele lepsze niż prawie wszystkie teksty współczesnych teatralnych modnisiów" - dodał Kurski i zapowiedział, że w przyszłym roku festiwalu "Dwa Teatry" ponownie odbędzie się w Zamościu.

Reżyser nagrodzonego spektaklu, Jacek Raginis-Królikiewicz, mówiąc w imieniu swoich współpracowników podziękował dyrekcji Teatru Telewizji i producentom za zaufanie. "Ten spektakl to przede wszystkim okazja, żeby mogli zagrać genialni aktorzy" – powiedział. Stwierdził, że Teatr Telewizji to wyjątkowe miejsce. "Oby ono trwało i miało się jak najlepiej" – dodał.

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska otrzymał "Edyp z Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca. Wręczając nagrodę prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśliła, że festiwal "Dwa Teatry" to święto artystów, ale też mediów publicznych.

Odbierając nagrodę reżyser słuchowiska Mariusz Malec powiedział, że "dwa i pół tysiąca lat mija, a Sofokles nadal wygrywa". Przypomniał, że główną rolę w słuchowisku zagrał zmarły w maju br. Jerzy Trela. „Jak przystało na mistrza zszedł ze sceny Teatru Polskiego Radia +Edypem z Kolonos+. Tak odchodzą mistrzowie" - powiedział reżyser.

Oprócz Grand Prix w ramach festiwalu przyznano też nagrody w innych kategoriach. Nagrodę specjalną przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego otrzymała adaptacja dramatu Sławomira Mrożka "Krawiec" w reżyserii Marka Bukowskiego. "To jest spektakl, który daje nadzieję, że Telewizja Polska wróci do złotej ery Teatru Telewizji Polskiej" - powiedział Czabański wręczając twórcom statuetkę.

Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska otrzymała Marta Rebzda za "Dobro wraca podwójnie" w reżyserii Waldemara Modestowicza, a nagrodę za adaptację spektaklu Teatru Telewizji otrzymali Maciej Dancewicz i Marek Bukowski za dramat "Krawiec" Sławomira Mrożka.

Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zalewskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymało słuchowisko "Zgodna rodzina" według Siarhieja Pryłuckiego w adaptacji i reżyserii Marii Brzezińskiej.

Spośród spektakli Teatru Telewizji nagrodę honorową im. Krzysztofa Zalewskiego otrzymał reżyser Andrzej Barański za spektakl "Stara kobieta wysiaduje". Jemu też przypadła nagroda za reżyserię spektaklu Teatru Telewizji. Nagrodę w kategorii reżyser słuchowiska otrzymał Waldemar Modestowicz za "Grę o życie" Maxa Frischa.

Nagrodę za rolę kobiecą w słuchowisku otrzymała Karolina Gruszka za występ w słuchowisku "Ciało moje" w reżyserii Tadeusza Kabicza, a za rolę w spektaklu Teatru Telewizji - Magdalena Kuta za występ w spektaklu "Matka odchodzi" w reżyserii Przemysława Stippy.

Nagrodę za rolę męską w słuchowisku odebrał Michał Żurawski za występ w "Solaris" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, a za najlepszą kreacje męska w spektaklu Teatru Telewizji - Piotr Polk za występ w spektaklu "Akompaniator" w reżyserii Adama Sajnuka.

Podczas gali otwarcia imprezy w piątek Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry – Zamość 2022" przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia otrzymali aktorka teatralna i filmowa Magdalena Zawadzka oraz aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i reżyser Andrzej Mastalerz

Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu odbywał się w dniach 10-13 czerwca.

Dołącz do dyskusji: Ogłoszono laureatów XXI Festiwalu "Dwa Teatry"

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Agata
Szanowni Państwo, nagroda nosi imię Krzysztofa Zaleskiego, nie Zalewskiego.
odpowiedź
User
Agat
Kochajcie kulturę radiową, standardy i etykę, tak szybko znika w Polskim Radiu. RIP.
odpowiedź
User
telewidz
Kilku aktorów nawet nie zgłosiło się po nagrody, chyba niezbyt prestiżowy ten festiwal.
odpowiedź