SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto wyjeżdża do pracy w Niemczech? Nadal najwięcej pielęgniarek

O 150 proc. wzrosła liczba osób zatrudnionych w Niemczech za pośrednictwem agencji skupionych w Polskim Forum HR, członka PKPP Lewiatan.

Kto wyjeżdża do pracy w Niemczech? Nadal najwięcej pielęgniarek

Spośród wszystkich delegowanych pracowników lub pracowników rekrutowanych na potrzeby niemieckich pracodawców, najliczniejszą grupę stanowią pielęgniarki (pielęgniarze) oraz opiekunki (opiekunowie) – 47 proc. Grupa ta dominowała już na długo przed całkowitym otwarciem niemieckiego rynku pracy od 1 maja br.. Większość agencji zatrudnienia, delegujących pracowników do Niemiec, pracowała wyłącznie z tą grupą zawodową. Kolejną ważną grupą  są wykwalifikowani specjaliści, głównie: ślusarze, cieśle, malarze, spawacze, elektrycy.

Specjaliści IT stanowili około 13 proc. wszystkich pracowników, którzy wyjechali do Niemiec po pierwszym maja lub też wyjadą w przeciągu kilku tygodni (na podstawie finalizowanych już umów z pracodawcami niemieckimi).

Grupą, która z pewnością będzie się powiększać są pracownicy produkcyjni. Poziom wynagrodzeń tej grupy jest blisko 4 razy wyższy niż w Polsce. Dodatkowo, nie zawsze jest tu potrzebna znajomość języka niemieckiego – w przypadku zespołów wystarczy, że team leader zna ten język w stopniu komunikatywnym.

Pracownicy call center stanowią, aż 7 proc. wszystkich osób, które wyjechały za pośrednictwem  agencji. Wcześniejsze prognozy nie wskazywały na tak duże zainteresowanie pracodawców niemieckich tą grupą. Aby otrzymać prace na tym stanowisku trzeba przede wszystkim wykazać się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego.

Wykwalifikowani inżynierowie to grupa, która póki co stanowi jedynie 4 proc. wszystkich osób, które wyjechały za pośrednictwem agencji PFHR. Wymagania co do tej grupy są bardzo wysokie: niezbędne jest długoletnie doświadczenie zawodowe na danym stanowisku oraz bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Pracownicy, którzy spełnią te wymagania, są najczęściej rekrutowani w Polsce i zatrudniani bezpośrednio u niemieckich pracodawców. Sektory do których są kierowani to najczęściej przemysł samochodowy, transportowy i lotniczy.

„Zgodnie z naszymi przewidywaniami, niewiele osób wyjechało do Niemiec nazajutrz, po 1 maja. Koniunktura będzie rosła powoli i w najbliższym czasie ten wzrost może przyspieszyć za sprawą ofert prac typowych dla okresu letniego w rolnictwie, hotelarstwie czy gastronomi” mówi Dariusz Lamot, członek zarządu Polskiego Forum HR, członka PKPP Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kto wyjeżdża do pracy w Niemczech? Nadal najwięcej pielęgniarek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl