SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP pokaże „Kromer Festival Biecz”. Będzie przy nim promować „Koronę królów”

W czwartek 27 lipca rusza dziewiąta edycja „Kromer Festival Biecz. Kultura I Rzeczypospolitej”. Współorganizatorami są Telewizja Polska i Bieckie Centrum Kultury. Festiwal emitowany będzie w TVP2, TVP Kultura i TVP Kultura 2, a w ramach wydarzenia zaprezentowane będą spektakle teatralne i projekcje filmowe. Zaplanowano także promocję serialu "Korona królów. Jagiellonowie". 

Article

Festiwal w Bieczu to jedno z cyklu wydarzeń letnich, organizowanych lub współorganizowanych przez TVP, o którym w maju mówił prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz. 

Pierwszego dnia festiwalu z koncertem pt. „Międzynarodowy dwór polskiego króla” wystąpią Arte dei Suonatori i Aureliusz Goliński (transmisja TVP Kultura i TVP Kultura 2, godz. 19:30). W piątek z kolei (28 lipca) w Binarowej odbędzie się eklektyczny koncert w wykonaniu Adama Struga, Marii Erdman i Monodii Polskiej pt. „Psałterz Polski Jana Kochanowskiego w czterogłosowym opracowaniu Mikołaja Gomółki” (transmisja w TVP Kultura i TVP Kultura 2, godz. 21:30).

W sobotę na rynku w Bieczu wystąpi Marta Zalewska z zespołem oraz AUKSO. Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy. Artyści przygotowali premierowy koncert „Nie porzucaj nadzieje – Kochanowski/Zalewska” – współczesne interpretacje utworów Jana Kochanowskiego (transmisja w TVP Kultura i TVP Kultura 2, godz. 21:30; emisja w TVP2 w niedzielę, 30 lipca, godz. 21:55). Wreszcie ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, 30 lipca wystąpią m.in. Ingrida Gapova i Trio Overtone: Klaudia Matlak, Julia Karpeta, Marta Niedźwiecka z koncertem pt. „Popołudniowa modlitwa” (transmisja w TVP Kultura i TVP Kultura 2, godz. 16:00) oraz Capella Cracoviensis i Jan Tomasz Adamus z koncertem pt. „Passio – Arvo Pärt” (transmisja w TVP Kultura i TVP Kultura 2, godz. 21:30).

W trakcie festiwalu promocja „Korony królów”

Atmosferę złotego wieku I Rzeczypospolitej goście festiwalu będą mogli poczuć w sobotę, 29 lipca odwiedzając miasteczko Jagiellonów. Będzie to również okazja do spotkań i rozmów z twórcami serialu „Korona królów. Jagiellonowie”.

Każdy, kto odwiedzi miasteczko, będzie miał okazję wziąć udział w grze miejskiej – warsztatach mistrzów rzemiosła tradycyjnego. Filcarz zaprezentuje, jak z runa owczego wykonać wygodne rękawiczki, czapki i buty oraz zaprosi do wspólnej pracy z wełną. Pod czujnym okiem krawca dzieci będą mogły wykonać materiałowy kolaż. Rybak pokaże tradycyjne metody połowu, a goście będą mogli skosztować własnoręcznie wypieczonego podpłomyka oraz kaszy przygotowanej w tradycyjny dla dworu Jagiellonów sposób.

Na bieckim rynku wystawione będą również dwie sztuki teatralne. W czwartek, 27 lipca widzowie zobaczą spektakl „Planety tańcem poruszone” w reżyserii Romany Agnel, który choreograficznie obrazuje naukowe dokonania Mikołaja Kopernika. Na scenie wystąpią tancerze Baletu Cracovia Danza. Na tej samej scenie w piątek, 28 lipca Teatr Klasyki Polskiej wystawi spektakl „Powrót posła”, czyli sztukę Juliana Ursyna Niemcewicza w reżyserii Tomasza Mana. Akcja spektaklu toczy się w okresie Sejmu Czteroletniego.

Nowy sezon „Korona królów. Jagiellonowie” od 28 sierpnia

Ostatnio emitowane odcinki serialu „Korona królów. Jagiellonowie” (z tematem Bitwy pod Grunwaldem) noszą numery od 74.-78. Jedynka je pokaże ponownie jesienią 2023 roku. Wcześniej widzowie zobaczą odcinki o numerach 66.-73. Cykl „Korona królów. Jagiellonowie” w TVP1 będzie można oglądać od poniedziałku, 28 sierpnia 2023 roku. Na chwilę obecną nie jest znane pasmo emisji serialu.

Średnia widownia premierowych odcinków nowego serialu Jedynki „Korona królów. Jagiellonowie”, wyemitowanych w okresie od 2 stycznia do 30 maja 2023 roku (od poniedziałku do środy o godz. 20.35) wyniosła 1,19 mln osób. Rynkowy udział stacji ukształtował się na poziomie 9,11 proc. w gronie wszystkich widzów, 3,88 proc. w grupie 16-49 oraz 5,88 proc. w grupie 16-59.

 

 

Dołącz do dyskusji: TVP pokaże „Kromer Festival Biecz”. Będzie przy nim promować „Koronę królów”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Patriota
Żaden normalny, patriotyczny Polak nie ogląda badziewnej propagandy pisu w TVPis. Przypominam tylko , ze pis zawłaszczył z budżetu ponad 3 miliardy na partyjną propagandę tylko w tym roku i musi być z tego rozliczony.
odpowiedź
User
Corozon
Korona królów teraz jest o czasach Jagiellonów, a festiwal jest o czasach zgadnijcie jakich :D. Wirtualne dzbany jak zwykle na posterunku. :D
odpowiedź
User
Kuriozum
Biecz jest zadłużony po uszy.
Sponsorami imprezy są spółki zależne od PiS.
Konia z rzędem komuś z Biecza, co zna się na prezentowanej muzyce.
Koszt imprezy ok. 4 mln zł.

odpowiedź