SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Opole przygotowuje film o historii festiwalu, ale bez TVP. Narratorem Artur Orzech

Opolska Fundacja Filmowa OFFFilm wraz z opolskim ratuszem przygotowuje dokument o historii Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Zleceniodawcą jest Miasto Opole, a do udziału zaproszono Artura Orzecha, który ma być narratorem i przewodnikiem po mieście. W filmie zabraknie jednak udziału Telewizji Polskiej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Dlaczego? - Nie było woli współpracy - ucina Wiesław Duda, prezes OFFFilmu. Premiera w pierwszy dzień festiwalu, czyli 9 czerwca.

fot. TVPArticle

W tym roku Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu świętuje swoje 60-lecie. Właśnie z tej okazji Miasto Opole wraz z Opolską Fundacją Filmową OFFFilm przygotowują dokument, poświęcony historii opolskiej imprezy. Inicjatorem i pomysłodawcą projektu jest miasto, wykonawcą - Fundacja.

Dokument nosi tytuł „Nieznane historie bardzo znanego festiwalu”, twórcami są Andrzej Buchowski i Jacek Kaczor. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Wiesław Duda, prezes Opolskiej Fundacji Filmowej przyznaje, że dokument musi obyć się bez udziału i pomocy TVP: - Jakoś nie było woli współpracy. Wystąpiliśmy do Telewizji z prośbą o udostępnienie nam materiałów archiwalnych, zgodzili się, ale podyktowali tak wysokie ceny, że mogę je śmiało nazwać „zaporowymi”. Przynajmniej takie są one dla nas, fundacji non-profit. W związku z tym zrezygnowaliśmy i postanowiliśmy poradzić sobie inaczej - podsumowuje.

Opolski ratusz precyzuje: - Inicjatorem powstania filmu, jego pomysłodawcą i realizatorem jest Miasto Opole. Prawdą jest, że film jest realizowany bez udziału Telewizji Polskiej. Ale Miasto Opole współpracuje z TVP przy pozyskaniu materiałów archiwalnych - przekazał nam rzecznik urzędu miasta, Adam Leszczyński.

Z naszych informacji wynika, że materiałów festiwalowych do filmu pozyskano bardzo niewiele.

Co zobaczymy w dokumencie?

Film ostatecznie będzie się opowiadał historię opolskiego festiwalu przez pryzmat wspomnień mieszkańców miasta: wystąpią w nim artyści oraz twórcy festiwali, ale także zwykli opolanie, którzy dzielą się przed kamerą swoimi opowieściami: czym dla nich był i jest festiwal. – Dokument jest w fazie montażu, do końca miesiąca powinien być gotowy. W wersji roboczej ma 40-kilka minut i sądzę, że przy takiej długości pozostaniemy – mówi nam prezes Wiesław Duda.

„Nieznane historie bardzo znanego festiwalu” będą miały premierę pierwszego dnia opolskiej imprezy, czyli w piątek, 9 czerwca – prawdopodobnie na opolskim rynku. Następnie dokument trafić ma do mediów społecznościowych. Bardzo ważną rolę odegra w nim Artur Orzech, który będzie przewodnikiem po festiwalowym Opolu i jednocześnie narratorem. W połowie maja dziennikarz spędził kilka dni na filmowym planie, przygotowując ujęcia, które zostaną wykorzystane w dokumencie.

 

Dlaczego Orzech wystąpił w dokumencie? - Nieznane historie bardzo znanego festiwalu" to filmowa opowieść o tym wyjątkowym wydarzeniu z perspektywy miasta, w którym festiwal się odbywa. Artur Orzech to znany i lubiany prezenter, który zapowiadał kilkadziesiąt koncertów w trakcie 60-letniej historii KFPP - wyjaśnia Adam Leszczyński. W marcu 2021 roku Orzech zniknął z "Szansy na Sukces. Opole 2021": TVP zerwała z nim umowę po tym, jak bez uprzedzenia nie stawił się na planie programu, przekazano mediom. Agentka dziennikarza przekonywała jednak, że wola zerwania umowy wyszła ze strony jego samego.

Jubileuszowy festiwal w drugi weekend czerwca

Kilka dni temu Telewizja Polska przedstawiła program jubileuszowy, na 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. W ciągu trzech dni między 9 a 11 czerwca odbędzie się w sumie sześć głównych koncertów, które pokaże TVP 1 - w większości będą to koncerty wspominkowe. Ale będzie też „OFFPOLE” – koncerty towarzyszące festiwalowi, które wyemituje TVP Kultura i TVP Kultura 2. Dyrektorem artystycznym 60. KFPP jest Remigiusz Trawiński, zaś kierownictwo muzyczne objęli Zygmunt Kukla i Grzegorz Urban.

Zeszłoroczny Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki Opole 2022 pokazywany był na antenie TVP1 i TVP Polonia od 17 do 20 czerwca. Średnia widownia trzech głównych dni muzycznej imprezy wyniosła w Jedynce 1,82 mln osób. Przełożyło się to na 20,49 proc. udziału wśród wszystkich widzów, 12,50 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 14,38 proc. w grupie 16-59 - wynika z danych Nielsena.

Na antenie TVP Polonia imprezę oglądało dodatkowo 80 tys. widzów, co dało tej stacji odpowiednio 0,97 proc., 1,11 proc. i 1,15 proc. udziału. Łączna widownia festiwalu na obu antenach wyniosła 1,94 mln osób (odpowiednio 14,96 proc., 9,82 proc. i 10,43 proc. udziału).

Dołącz do dyskusji: Opole przygotowuje film o historii festiwalu, ale bez TVP. Narratorem Artur Orzech

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zart
P. Orzech odejc pan z klasą. Żywot w TVP dla Pana się skończył. Są inne media.
odpowiedź
User
Gary
Oby narrator byłby stanie … ha ha ha
odpowiedź
User
Pawel
Zobaczymy co to będzie za film,ale KFPP wiaze raczej z TVP.
odpowiedź