SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KUKE obniża prognozę wzrostu eksportu w 2012 r.

Eksport z Polski, liczony w euro, wzrośnie w tym roku o 10,2% do 153,4 mld euro, szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), lekko obniżając oczekiwania sprzed miesiąca. W ujęciu złotowym wzrost eksportu wyniesie 9,5% wobec oczekiwanych wcześniej 10,5%.

KUKE obniża prognozę wzrostu eksportu w 2012 r.

"Korporacja oczekuje, że w okresie III - V 2012 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 4,1% w euro, a w wymiarze złotowym o 8,7%. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2012 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 153,4 mld euro tj. o 10,2% oraz o 9,5% w złotych - do kwoty 628,3 mld" - głosi komunikat.

KUKE podała, że na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w lutym oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacuje, że w marcu eksport z Polski wyniósł 12,34 mld euro.

"Był więc o 5,3% większy niż w lutym oraz o 1,3% większy, niż w marcu 2011 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 51,072 mld tj. o 4,1% więcej, niż w lutym i o 4,3% więcej, niż przed dwunastoma miesiącami." - czytamy dalej.

Zgodnie z oczekiwaniami, marzec przyniósł sezonowy wzrost zainteresowania klientów prowadzeniem działalności tak eksportowej, jak i sprzedaży krajowej. Po typowym w pierwszych miesiącach roku okresie ograniczenia aktywności, z początkiem marca firmy z jednej strony zwiększają realizowaną sprzedaż, z drugiej zaś zwiększają zapotrzebowanie na surowce i komponenty niezbędne do prowadzenia działalności. Marzec, w sposób oczywisty, jest też okresem kiedy handel zwiększa obroty, co związane jest z większymi zakupami w przededniu Świąt Wielkanocnych.

"Niestety wzmiankowany sezonowy wzrost aktywności okazał się niższy od typowego i obserwowanego choćby w roku ubiegłym. Mimo to, zainteresowanie klientów ubezpieczaniem transakcji okazało się wyraźnie wyższe niż przed dwunastoma miesiącami. Wartość dostępnych dla klientów limitów na transakcje eksportowe była w końcu marca wyższa niż przed miesiącem o 1,7%. Jednocześnie okazała się o 12,7% wyższa od obowiązującej przed rokiem. Suma dostępnych limitów dotyczących ochrony obrotu krajowego w marcu wzrosła w stosunku do lutowej o 1,1%. Jednocześnie jej wartość była o 11,7% wyższa niż przed rokiem" - podsumowano w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KUKE obniża prognozę wzrostu eksportu w 2012 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl