SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kulturalne PR Bis

Poranek Muzyczny PR BIS – utwory Witolda Lutosławskiego

14 listopada 2004 r. (niedziela) o godz. 12.00 odbędzie się "Poranek Muzyczny" Polskiego Radia BIS. Koncert odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Transmisja w Polskim Radiu BIS.

 W roku Witolda Lutosławskiego PR BIS postanowiło uczcić tego wybitnego kompozytora i przybliżyć jego twórczość młodym melomanom.

Podczas niedzielnego koncertu zaprezentowane zostaną „Preludia taneczne”, „Bukoliki” oraz „Koncert podwójny na obój, harfę i orkiestrę kameralną”. Wykonają je Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie po dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego oraz soliści Anna Sikorzak-Olek (harfa), Mariusz Pędziałek (obój), Romuald Gołębiowski (klarnet), Natalia Kitowska (fortepian).

Słuchacze PR BIS będą mogli poznać nową muzykę „od kuchni”. Prowadzący koncert Piotr Orawski wraz z dyrygentem Sławkiem A. Wróblewskim zaprezentują różne pomysły na komponowanie utworu. Wskażą na fragmenty i tematy muzyczne, które słuchacze będą wyszukiwać w utworze. Jednocześnie, próbie zostanie poddana orkiestra – każdy z młodych muzyków pochwali się umiejętnościami gry na instrumencie.

Prowadzący zaproponują młodym słuchaczom wiele konkursów, zagadek muzycznych - łatwych i nieco trudniejszych. Wysłuchanie koncertu pozwoli je rozwiązać na piątkę nawet tym, którzy dotąd ze współczesną muzyką nie spotkali się. Zachęcamy do wspólnej zabawy i wspólnego odkrywania nowej muzyki.

Polskie Radio jest patronem medialnym obchodów Roku Lutosławskiego. Zainaugurował je 8 lutego 2004 r. koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Gabriela Chmury. Na antenie Polskiego Radia, szczególnie Programu 2, transmitowane były wszystkie ważne wydarzenia muzyczne odbywające się w ramach Roku Lutosławskiego.

W 2004 r.  Polskie Radio S.A. wydało dwupłytowy album pt. „Witold Lutosławski w Polskim Radiu”. Znajdą się na nim nagrania dokonane w latach 50., 60. i 90. z udziałem wybitnego kompozytora jako pianisty i dyrygenta, jak też utwory dla dzieci, kompozycje muzyki popularnej pisane na zamówienie Polskiego Radia, muzyka do słuchowiska poetyckiego Teatru Polskiego Radia oraz wypowiedzi kompozytora zarejestrowane przez dziennikarzy PR.

Związki Witolda Lutosławskiego (1913 - 1994) z Polskim Radiem mają wielowymiarowy charakter.

Sięgają lat młodzieńczych kompozytora. Tuż po wojnie, w kwietniu 1945 r. Lutosławski rozpoczął pracę etatową w rozgłośni warszawskiej w Al. Ujazdowskich jako ilustrator muzyczny redakcji literacko-teatralnej. Mimo, że praca etatowa w radiu trwała zaledwie kilka miesięcy, współpraca przetrwała do końca lat pięćdziesiątych.

Pierwsze utwory powstałe na zamówienie radia, w tym przypadku szefa muzycznego Polskiego Radia Władysława Szpilmana, to piosenki dziecięce. Lutosławski wykorzystywał w nich teksty m.in. J. Tuwima, H. Januszewskiej, J. Porazińskiej, L. Krzemienieckiej, Wł. Domeradzkiego.

W tym czasie Lutosławski pisywał także muzykę ilustracyjną do słuchowisk radiowych, m.in. do około 20 adaptacji klasycznych dramatów greckich, klasyki europejskiej i polskiej, w sumie stworzył muzykę do ok. 80 audycji.

Na zamówienie Polskiego Radia zostały również napisane inne utwory - m.in. „Mała suita” z 1950 r.

Podczas całej swojej kariery kompozytorskiej Lutosłowski pozostawał w bliskiej współpracy z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (obecnie Narodową Orkiestrą Symfoniczną PR), której powierzał wykonanie wielu swoich utworów.

Polskie Radio może się poszczycić licznymi nagraniami dzieł Lutosławskiego, w tym znaczną liczbą nagrań autorskich kompozytora, który w latach 60. zaczął dyrygować orkiestrami grającymi jego utwory.

Witold Lutosławski bywał często na koncertach w radiowym Studiu S1. Wielokrotnie podkreślał walory akustyczne i architektoniczne tego miejsca. Studio, w którym muzyka W. Lutosławskiego jest często wykonywana od 27 września 1996 r., nosi jego imię.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kulturalne PR Bis

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl