SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy z dużych miast kupują głównie 2-3-pokojowe mieszkania, strony deweloperów popularniejsze od serwisów ogłoszeniowych

Rekordy sprzedaży na rynku pierwotnym świadczą o dużym zapotrzebowaniu na nowe mieszkania. Badanie Kantar TNS pokazuje m.in. jakie lokale cieszą się największym zainteresowaniem kupujących, a także gdzie najchętniej nabywcy poszukują informacji na temat odpowiedniej inwestycji.

Article

W ramach badania zapytano grupę pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu 2 ostatnich lat w pięciu największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu.

Wśród ankietowanych 81 proc. wybrało budownictwo wielorodzinne. Ponad połowę (57 proc.) stanowiły osoby w przedziale wiekowym 30-39 lat. Kolejną najliczniejszą grupą kupującą mieszkania i domy z rynku pierwotnego były osoby w wieku od 40 do 49 lat.

Najpopularniejsze mieszkania o metrażu 61-80 m kwadratowych

Największą popularnością wśród respondentów cieszyły się powierzchnie w przedziale 61-80 m2 (29 proc.) oraz 51-60 m2 (28 proc.). Przy czym w przypadku metrażu, który przekraczał 80 m2, 59 proc. stanowiło budownictwo jednorodzinne, a tylko 2 proc. właścicieli mieszkań zdecydowało się na taką powierzchnię. Podobnie w przypadku preferowanej liczby pokoi: 46 proc. badanych zdecydowało się na 3 pokoje w mieszkaniu, za to 77 proc. właścicieli domów wybrało 4 lub więcej pomieszczeń.

Właściciele mieszkań i domów najchętniej poszukują informacji dotyczących ofert z rynku pierwotnego na stronach internetowych deweloperów – deklaruje tak 60 proc. badanych. Kolejnym źródłem informacji są portale ogłoszeniowe, z których skorzystało 47 proc. respondentów. Jest to znaczny skok w porównaniu z rokiem 2014 i 2015, gdy z tych źródeł informacji skorzystało odpowiednio 23 proc. i 25 proc. poszukujących mieszkań i domów. Na trzecim miejscu znajdują się strony internetowe biur/agencji nieruchomości, z których skorzystało 38 proc. badanych.

otoDom.pl popularniejsze od OLX.pl i Gratka.pl

76 proc. ankietowanych poszukując mieszkania lub domu skorzystało z któregoś z portali z ofertami nieruchomości, a 59 proc. zakupiło za ich pośrednictwem nieruchomość.

Największą popularnością wśród badanych cieszą się takie portale jak Otodom (49 proc.), OLX (26 proc.) oraz Gratka (24 proc.).

Na co ludzie zwracają największą uwagę, szukając dla siebie nowego domu? Okazuje się, że zdecydowanie najważniejszymi czynnikami są: cena (66%), lokalizacja oraz powierzchnia mieszkania/domu (po 45%). Gdy zapytać o atuty ostatecznie wybranej oferty, trzy pierwsze miejsca również zajmują wspomniane wcześniej cechy.

Badanie zostało przeprowadzone przez Kantar TNS na zlecenie Otodom, w okresie styczeń-luty 2018 r., techniką CAPI (wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo – wywiady na laptopach), na próbie celowej 513 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu ostatnich 2 lat w pięciu największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu (po ok. 20 proc. ankietowanych w każdym mieście).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy z dużych miast kupują głównie 2-3-pokojowe mieszkania, strony deweloperów popularniejsze od serwisów ogłoszeniowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl