SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kupujemy pod wpływem impulsu

Z badania TNS OBOP* wynika, że prawie 70 proc. Polaków zdarzają się nieplanowane zakupy

Do takiego zachowania przyznaje się znacznie większa liczba kobiet niż mężczyzn.

W badaniu: Produkty impulsowe - nieplanowane zakupy, TNS OBOP zapytał Polaków o zwyczaje związane z dokonywaniem nieplanowanych zakupów.
Wyniki wskazują, że kupowanie pod wpływem impulsu jest częściej spotykane wśród ludzi młodych. Zdarza się ono 88% osób w wieku 15-19 lat i tylko 46% ludzi powyżej 60 roku życia. Nieplanowane zakupy częściej zdarzają się ludziom pracującym oraz posiadającym wyższe wykształcenie.

Impulsywny zakup jest najczęściej związany z niską ceną produktu lub też z promocją cenową. Czynniki te przyczyniają się do nieplanowanych zakupów odpowiednio u 58% i 50% Polaków. Na niską cenę lub promocje cenowe częściej wskazywali ludzie oceniający swoją sytuację materialną jako złą lub średnią. Natomiast wśród osób oceniających ją jako dobrą odsetek ten był zdecydowanie mniejszy.

Jedna piąta respondentów przyznaje, że na dokonanie przez nich impulsowego zakupu wpłynęła dostępność produktu w zasięgu ręki, np.: przy kasie. Nieznacznie mniejsza liczba osób wskazywała z kolei na promocję w miejscu sprzedaży, prowadzoną przez prezenterkę, jako przyczynę dokonania zakupu.

Z badania TNS OBOP wynika ponadto, że jedynie co dziesiąty Polak przyznawał, że na dokonanie przez niego nieplanowanego zakup mogło mieć wpływ atrakcyjne opakowanie produktu.

*Dane pochodzą z raportu "Produkty impulsowe - nieplanowane zakupy" zrealizowanego przez TNS OBOP w okresie 16 - 19 września 2004 w ramach badania OMNIMAS.
Badanie OMNIMAS (sondaż typu Omnibus) jest przeprowadzane cyklicznie, co najmniej dwukrotnie w miesiącu, na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kupujemy pod wpływem impulsu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl