SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kwota niespłacanych zobowiązań finansowych Polaków sięgnęła 19,06 mld zł

Ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań Polaków wynosi 19,06 mld zł, a w ciągu ostatniego kwartału wzrosła ona o ponad 13%. Problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych ma ponad 1,82 miliona osób w Polsce, wynika z raportu InfoDług, opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

W ciągu ostatniego roku niespłacane zadłużenie zwiększyło się o 93%. Rok wcześniej wzrost ten wyniósł niespełna 47%.

Rośnie również liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem należności. W ciągu ostatnich trzech miesięcy przybyło ich 93.757. Kwartalny wzrost liczby niesolidnych dłużników wyniósł 5,4%.

Średnia kwota zaległego zadłużenia w maju 2010 r. wyniosła 10.469 zł, co oznacza, że w ostatnim kwartale wzrosła o 754 zł, czyli 7,76%. Statystyczny polski dłużnik znajduje się w przedziale wiekowym 30-39 lat.

Najwięcej osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2001-5000 zł. Niemal połowa (44%) osób czasowo zalegających z płatnościami to "drobni dłużnicy", którzy posiadają zadłużenie nie przekraczające 2000 zł.

InfoMonitor podał, łączna kwota zaległych płatności alimentacyjnych wyniosła 1,47 mld zł w maju, co stanowi 7,7% całej kwoty zadłużenia Polaków. Największy dłużnik alimentacyjny zalega na kwotę 550 tys. zł.

Liczba raportów udostępnionych przez BIG InfoMonitor w 2010 roku wyniosła ponad 2,6 mln.

Klient podwyższonego ryzyka to osoba, która zalega z płatnościami powyżej 60 dni. Na całościową kwotę zaległych płatności składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów bankowych, pożyczek, opłat leasingowych, a także opłat za media, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie czy należności alimentacyjne.

Dołącz do dyskusji: Kwota niespłacanych zobowiązań finansowych Polaków sięgnęła 19,06 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl