SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Producenci muszą zmienić w UE ładowarki na USB-C. Podano dokładne daty

W znowelizowanej dyrektywie unijnej wskazano konkretne daty, od których nowe urządzenia elektroniczne sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiałby mieć jednolite złącze do ładowania - typu USB-C.

Fot. PixabayArticle

Wprowadzenie jednolitego standardu ładowarek i złączy do ładowania typu USB-C - uchwalono ostatecznie w Parlamencie Europejskim na początku października br. Za zagłosowało 602 europosłów, przeciw było tylko 13, a wstrzymało się 8.

W komunikatach informowano, że standard ładowania USB-C w przypadku nowych smartfonów, tabletów czy aparatów fotograficznych będzie obowiązywał od jesieni 2024 roku, a w przypadku laptopów - od wiosny 2026 roku.

Natomiast w opublikowanej niedawno dyrektywie unijnej podano konkretne daty, od których będzie obowiązywał standard USB-C:
- 28 grudnia 2024 roku dla smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, konsoli mobilnych, czytników e-booków, klawiatur, myszek i przenośnych urządzeń do nawigacji;
- 28 kwietnia 2026 roku dla laptopów.

Jednolita ładowarka ze złączem USB-C

Wprowadzenie jednego standardu ładowarek do urządzeń elektronicznych zostało zaproponowane przez Komisję Europejską jesienią ub.r.

Zgodnie z nowymi przepisami telefony komórkowe, tablety, e-czytniki, słuchawki douszne, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier i przenośne głośniki, które można ładować za pomocą kabla, będą musiały być wyposażone w port USB-C, niezależnie od ich producenta. Laptopy również będą musiały zostać dostosowane do tych wymogów w ciągu 40 miesięcy od wejścia przepisów w życie.

Według zapowiedzi, użytkownicy otrzymają jasne informacje na temat charakterystyki ładowania nowych urządzeń, co ułatwi im sprawdzenie, czy ich dotychczasowe ładowarki są kompatybilne. Klienci będą mogli również wybrać, czy chcą kupić nowy sprzęt elektroniczny z ładowarką, czy bez niej.

Instytucje unijne szacują, że wspólny standard ładowarek pozwoli zaoszczędzić do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach akcesoriów. Szacuje się, że wyrzucone i nieużywane ładowarki stanowią około 11 tys. ton e-odpadów rocznie.

- Europejscy konsumenci długo byli sfrustrowani z powodu piętrzącej się liczby ładowarek przy każdym nowym urządzeniu. Teraz będą mogli korzystać z jednej ładowarki do wszystkich swoich przenośnych urządzeń elektronicznych. Jesteśmy dumni, że oprócz smartfonów, tabletów, aparatów cyfrowych, słuchawek i zestawów słuchawkowych, podręcznych konsol do gier i przenośnych głośników uwzględniono również laptopy, czytniki elektroniczne, wkładki douszne, klawiatury, myszy komputerowe i przenośne urządzenia nawigacyjne. Dodaliśmy również przepisy dotyczące ładowania bezprzewodowego, będącego kolejnym etapem rozwoju technologii ładowania, oraz poprawiliśmy informacje i oznakowanie dla konsumentów - opisywał we wrześniu Alex Agius Saliba, sprawozdawca w tej sprawie w Parlamencie Europejskim.

Apple będzie musiało zrezygnować ze złącza Lightning

Z badań zleconych przez UE wynika, że połowa wszystkich sprzedanych w 2018 r. w krajach wspólnoty ładowarek korzystała ze złącza USB micro-B. 29 proc. miało złącze USB-C, a 21 proc. - złącze Lightning, które jest wykorzystywane przez Apple od 2012 r.

Lightning jest standardem zastrzeżonym, co oznacza, że poza Apple żaden producent urządzeń mobilnych nie może z niego korzystać. Natomiast złącze USB-C jest szeroko wykorzystywane przez marki oferujące smartfony i tablety z systemem Android, jak chociażby Samsung, Xiaomi, Huawei, czy OnePlus. Apple stosuje go natomiast w laptopach z serii MacBook oraz wybranych modelach tabletów iPad Pro i iPad Air.

Apple od pierwszych zapowiedzi wprowadzenia jednolitego standardu ładowarek krytykuje to rozwiązanie. Koncern argumentuje, że zaszkodzi ono innowacjom i spowoduje zwiększenie ilości odpadów, ponieważ wielu użytkowników będzie musiało wyrzucić swoje obecne ładowarki.

Dołącz do dyskusji: Producenci muszą zmienić w UE ładowarki na USB-C. Podano dokładne daty

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klient
No to będzie promocja wyprzedaży laptopów 😁
odpowiedź
User
Seba
Mam w domu tyle ładowarek, że łańcuch świąteczny mógłbym z nich zrobić
odpowiedź
User
BetterCallWho?
Czyli totalna kupa. Dwa lata w elektronice, przy obecnym technologicznym przyspieszeniu, to jak dekada. Do 2026 pojawi się tyle nowinek, że standard usb typu C będzie przestarzały. Także kolejne "genialne" przepisy. I idę o zakład, że producenci nie omieszkają podwyższyć cen swojego sprzętu jako rekompensatę za ową transformację.
odpowiedź