SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd wyda ponad 1 mld zł na laptopy dla uczniów. Minister: najkorzystniejsza oferta z Asusami

W rządowym przetargu na dostawę ok. 395 tys. laptopów dla uczniów czwartych klas oferty złożyło 14 firm, m.in. właściciele sieci elektromarketów x-kom i Media Expert oraz spółka zależna Orange Polska. Urządzenia mają kosztować maksymalnie 1,18 mld zł. Minister Janusz Cieszyński stwierdził, że najkorzystniejsza jest oferta z modelem marki Asus.

Wzór grawerunku z orłem na laptopach dla 4-klasistów, fot. gov.pl Article

Realizujące przetarg Centrum Obsługi Administracji Rządowej podało, że na zakup laptopów dla uczniów czwartych klas szkoły podstawowej zamierza przeznaczyć maksymalnie 1,18 mld zł. Zamówienie dotyczy dokładnie 394 346 sztuk

Oferty złożyło 14 podmiotów, m.in. sieć sklepów z elektroniką x-kom i zarządzająca siecią Media Expert spółka Terg. Zamówienie chcą realizować także Grupa E, Suntar, ITpunkt, Bechtle Direct Polska, Zakład Systemów Komputerowych ZSK, Euvic Solutions, Galaxy Systemy Informatyczne, Immitis, Advatech, Intaris, Integrated Solutions (sto spółka z grupy kapitałowej Orange Polska) i MDP Polska ITS.

Złożone oferty będą oceniane wyłącznie w oparciu proponowane ceny brutto. Wszystkie urządzenia muszą być fabrycznie nowe i objęte gwarancją producenta przez minimum 36 miesięcy.

- Najkorzystniejszą ofertę na dostawę komputerów dla IV-klasistów złożyła firma @xkom_pl, która zaproponowała model ASUS ExpertBook B1502CBA - podał na Twitterze minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Spółka zaproponowała 2 952 zł brutto za jeden laptop, co daje 1,16 mld zł za całe zamówienie.

Według zestawienia opublikowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji oprócz x-kom poniżej 3 tys. zł za laptop zaproponował MDP Polska ITS - 2 998,74 zł. Natomiast kwoty powyżej 4 tys. zł były w ofertach spółek Galaxy Systemy Informatyczne (4 378,80) zł, Immitis (4 366,50 zł) oraz Terg wspólnie z Image Recording Solutions (4 157,40 zł).

- Spodziewamy się, że w toku składania ofert w zamówieniu wykonawczym będą one jeszcze niższe. Warto zauważyć, że nawet przy braku jakiejkolwiek obniżki w przypadku dwóch najniższych ofert cenowych, zaproponowane ceny jednostkowe pozwoliłyby na zamknięcie się w przewidzianym na zamówienie budżecie - zaznaczono w komunikacie resortu.Przed miesiącem resort cyfryzacji zapowiedział, że laptopy będą miały wewnątrz obudowy grawerunek orła takiego jak w godle Polski. Ma to utrudnić ich odsprzedaż.

Laptopy dla uczniów we wrześniu

- To jest największy tego typu przetarg na świecie - podkreślił w środę rano w radiowej Jedynce minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Wskazał, że początkowo Komisja Europejska zgodziła się wyłącznie na zaopatrzenie szkół publicznych. - Wynegocjowaliśmy, by trafiły do każdej szkoły w Polsce i każdy czwartoklasista będzie miał szansę otrzymać taki sprzęt. Dzięki zmianom, które wprowadziliśmy, trafią także do uczniów szkół niepublicznych - zaznaczył.

- Ten sprzęt będzie nawet wcześniej niż we wrześniu, natomiast są procedury przetargowe i bezpiecznie mówimy, że będzie to na jesieni - zapowiedział Cieszyński. Podkreślił też, że sprzęt trafi do każdego ucznia, jednak formalnie jego właścicielem będą rodzice

Jakie parametry laptopów dla uczniów

W dokumentacji przetargowej określono, że każdy laptop ma mieć przynajmniej 13-calowy ekran o rozdzielczości nominalnej minimum 1920 na 1080 pikseli i jasności minimum 220  cd/m2, razem z baterią ma ważyć maksymalnie 2,5 kg oraz uzyskiwać wydajność potwierdzoną oceną minimum 1100 pkt w teście CrossMark.

Wskazano też szereg innych parametrów, m.in.:
- minimum 8 GB pamięci RAM z możliwością rozbudowy do min. 16 GB (i przynajmniej jedno złącze dla użytkownika),
- dysk SSD o pojemności minimalnej 256 GB,
- przynajmniej trzy porty komunikacyjne, np. USB, w tym co najmniej jeden port USB 3.0 typ A lub wyższy oraz jeden port komunikacyjny USB-C 3.1 lub wyższy,
- wbudowana kamera HD,
- zintegrowana karta sieci WLAN obsługująca standardy WiFi 5 i wyższe,
- bateria o pojemności minimum 37Wh (Li-Ion i/lub Li-Po),
- zainstalowany 64- bitowy system operacyjny.

Dołącz do dyskusji: Rząd wyda ponad 1 mld zł na laptopy dla uczniów. Minister: najkorzystniejsza oferta z Asusami

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bartas
Wszystko opisane, super, ale jaki proc? i5? Od i5 wzwyż by było dobrze.
10 8
odpowiedź
User
PK
Kiełbasa wyborcza i pogrążanie Państwa Polskiego i jego obywateli w długach. Kupowanie głosów wyborców za ich własne pieniądze. Za wszystko i tak zapłacą obywatele w cenie chleba, prądu i paliwa. Żałosne zagranie.
37 11
odpowiedź
User
paluszek Lichockiej
Wybory idą i jest szastanie kasą i kupowanie głosów, bo przegrana oznacza uruchomienie programu cela+.
26 8
odpowiedź