SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Larq z 12,5 mln zł straty, wszystkie spółki zależne na minusie

W pierwszym kwartale br. holding Larq zanotował 12,55 mln zł straty netto, wobec 6,84 mln zł rok wcześniej. Straty netto zanotowały wszystkie jego główne spółki zależne: Nextbike Polska, Brand24, Synergic i Youlead.

Article

Najmocniej na wyniku netto Larq odbił się wynik ze zbycia i przeszacowania aktywów finansowych wycenianych w oparciu wynik finansowy. W minionym kwartale wyniósł on -21,66 mln zł, a rok wcześniej -7,29 mln zł.

- Największy wpływ na osiągnięty wynik Spółki ze zbycia i przeszacowania aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy miał spadek o 36,24% wyceny spółki Synergic, który jest bezpośrednią pochodną spadku wyników jakie osiągnęły spółki porównywalne przyjęte do wyceny tego aktywa w pierwszym kwartale 2020 roku oraz spadek kursów ich akcji, które również wprost wpływają na wynik wyceny spółki Synergic. Analogiczne powody wskazane powyżej były przyczyną spadku wyceny o 38,7% udziałów aktywa w postaci spółki Youlead - opisano w sprawozdaniu Larq.

Z kolei koszty ogólnego zarządu w Larq zmalały rok do roku z 1,22 mln zł do 756,2 tys. zł.

Do Larq i jej funduszy zależnych należy 45 proc. akcji operatora systemów rowerów miejskich Nexbike Polska, 100 proc. udziałów firmy reklamy zewnętrznej Synergic (współpracujące z Nextbike), 33 proc. akcji spółki Brand24 zajmującej się monitoringiem internetu oraz 51 proc. udziałów firmy marketingu internetowego Youlead.

W pierwszym kwartale br. wszystkie te spółki zanotowały stratę netto, w przypadku Nexbike Polska strata netto wzrosła z 5 do 6 mln zł przy spadku przychodów sprzedażowych z 20,8 do 9,3 mln zł. W połowie maja spółka złożyła wniosek o przyspieszone postępowanie układowe, kilka banków wypowiedziało jej umowy kredytowe.

Synergic w zeszłym kwartale przy wzroście wpływów z 6,8 do 7,4 mln zł zanotował spadek wyniku netto z 0,1 mln zł zysku do 0,2 mln zł straty. Natomiast Brand24 zanotował spadek wpływów o 10 proc. do 3,23 mln zł oraz wzrost straty netto z 19,2 do 428,2 tys. zł. Już 63 proc. przychodów firmy pochodziło z zagranicy.

Strata operacyjne Larq pogłębiła się rok do roku z 8,24 do 22,34 mln zł, a strata brutto - z 8,29 do 22,44 mln zł. Starta netto wzrosła dużo mniej - z 6,84 do 12,55 mln zł, ponieważ firma w zeszłym kwartale miała 9,9 mln zł z odroczonego podatku dochodowego, wobec 1,37 mln zł rok wcześniej.

W ub.r. strata netto Larq pogłębiła się z 13,18 do 28,66 mln zł, głównie wskutek spadku cen akcji Nextbike Polska i Brand24. - Odebraliśmy lekcję pokory, ale także ogromnie ważną lekcję biznesową, udowadniając tym samym, że potrafimy skutecznie działać w bardzo trudnym i szybko zmieniającym się otoczeniu - skomentował to ówczesny prezes firmy Krzysztof Przybyłowski.i

Pod koniec kwietnia br. Przybyłowski zrezygnował z funkcji prezesa i został powołany do rady nadzorczej Larq. Na początku maja prezesem spółki została Anna Krawczyńska-Nowak, a w drugiej połowie kwietnia do zarządu został powołany Marek Moszkowicz.

W poniedziałek na koniec sesji giełdowej kurs Larq wynosił 2,60 zł, co daje kapitalizację w wysokości 22,32 mln zł. W ciągu ostatniego roku akcje firmy potaniały o 46,5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Larq z 12,5 mln zł straty, wszystkie spółki zależne na minusie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
junikorn
Przy odpowiedniej skali będzie 1000 milionów na plusie
odpowiedź