SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Lato z Radiem”: odmieniona aplikacja, koncerty z pałaców i interaktywne słuchowisko kryminalne

Ruszyła 50. edycja „Lata z Radiem”. Pierwszego dnia dziennikarze trafili do Grudziądza, na mapie odwiedzin jest jeszcze kilkadziesiąt innych miejscowości. Audycję w tym roku poprowadzą m.in. Roman Czejarek, Sława Bieńczycka i Marzena Kawa.

Pierwsze „Lato z Radiem” zostało wyemitowane 1 lipca 1971 roku, jako krótki magazyn informacyjny. Od 1973 roku jest nadawane na żywo. Z okazji jubileuszu radiowa Jedynka przygotowała szereg atrakcji – koncerty w wyjątkowych sceneriach, konkursy z nagrodami, interaktywne słuchowisko, a reporterzy tradycyjnie wyruszyli w Polskę, aby odkrywać dla słuchaczy najpiękniejsze miejsca w kraju.

Centralna Polska, Podlasie i góry

Przez całe wakacje, od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 – 12.00 dziennikarze Jedynki nadawać będą audycję z wyjątkowych miejsc. Pierwszego dnia odwiedzili Grudziądz, wzbijając się nad okolicę w powietrze balonem. W kolejnych dniach udadzą się na Podlasie, następnie przybliżą słuchaczom urok niespotykanych już końskich zaprzęgów - bryczek, dorożek, wozów.

Przeniosą się także do świata iluzji, poszukają letniej stolicy Polski oraz poznają lepiej i przybliżą słuchaczom góralską kulturę i historię. „Lato z Radiem” poprowadzą w tym roku m.in. Roman Czejarek, Sława Bieńczycka, Daniel Wydrych, Joanna Racewicz, Agnieszka Kunikowska i Marzena Kawa.

Tegoroczną nowością trasy jest peleton motocyklowo-rowerowy, przygotowany wspólnie z Polskim Radiem Kierowców. Antena nadaje od października 2020 roku, szefową jest Edyta Poźniak. Nie zmieni się to, ż przez całe lato słuchacze będą mogli wziąć udział w dwóch konkursach: „Skojarzenia” oraz „Karuzela z nagrodami”.

 

Koncerty: Książ, Nieborów i domy gwiazd

W programie tegorocznej edycji będą też koncerty online. Gwiazdy wystąpią m.in. np. w scenerii Zamku Książ i w Pałacu w Nieborowie, a część koncertów nadawanych będzie z prywatnych domów gwiazd. Zagrają, m.in., Cleo, Maryla Rodowicz, Pectus, czy De Mono. Premiery koncertów  - zawsze w piątek o godz. 20.00, zarówno w wersji audio na antenie Programu I Polskiego Radia, jak i w mediach społecznościowych, kanale YouTube oraz na stronie internetowej Polskiego Radia.

Polskie Radio zmienia też na czas trwania „Lata z Radiem” (dwa miesiące) swoją aplikację na aplikację dedykowaną tej konkretnie audycji.

„Klub wielbicieli Agaty Ch.”

Program I wspólnie z Teatrem Polskiego Radia przygotował na lato również interaktywne słuchowisko – „Klub wielbicieli Agaty Ch.”, napisane specjalnie z okazji 50-lecia „Lata z Radiem” przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską (autorki m. in. popularnego cyklu powieściowego „Ogród Zuzanny”).

Co tydzień słuchacze będą mieli wpływ na dalszy przebieg fabuły: zagłosują, którą z dwóch proponowanych wersji wydarzeń mają wybrać bohaterowie. W rolach głównych wystąpią Edyta Jungowska, Katarzyna Dąbrowska, Andrzej Mastalerz, Andrzej Ferenc, Izabela Bukowska, Jarosław Gajewski czy Krzysztof Szczepaniak.

Kolekcja płyt na półwiecze

Z okazji 50. urodzin „Lata z Radiem” publiczny nadawca przygotował wydawnictwo płytowe, podsumowujące pięć dekad muzyki na scenie polskiej i światowej. Album składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to box pięciu płyt CD z 93 piosenkami. Są to utwory polskie i zagraniczne, obejmujące większość mód, trendów, stylów i gatunków muzycznych, które towarzyszyły słuchaczom audycji przez całe pięćdziesięciolecie, wraz ze słynną „Polką Dziadek” – muzycznym sygnałem „Lata z Radiem” w odświeżonej przez Smolika wersji z 2018 roku. 

Drugie wydanie to płyta winylowa w limitowanym nakładzie 1000 sztuk, którą otwiera „Polka Dziadek”, tym razem w wersji tradycyjnej, oraz 10 polskich piosenek takich artystów jak Krzysztof Krawczyk, Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Andrzej Rosiewicz i Irena Santor oraz zespołów  Vox, Papa Dance, Piersi, Happy End i Wały Jagiellońskie.

W pierwszym kwartale br. Jedynka zajęła czwarte miejsce w rankingu rozgłośni radiowych w grupie wiekowej 15-75 lat według badania Radio Track Kantar Polska. Udział stacji wyniósł 5,1 proc.

Dołącz do dyskusji: „Lato z Radiem”: odmieniona aplikacja, koncerty z pałaców i interaktywne słuchowisko kryminalne

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
malaparte
włączyłem dzisiaj rano radiową jedynkę... chciałem usłyszeć dżingiel Lata z radiem i tyle.. więcej pisowskich mediów nie potrzebuję
odpowiedź
User
essa
hmmm aplikacja nie zaktualizowala sie do Lata z Radiem
odpowiedź
User
Rozbawiony
Wszystko pięknie, lecz biorąc pod uwagę słuchalność należałoby zmienić tytuł audycji na „Lato bez radia”…
odpowiedź