SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Były szef Radia Gdańsk na czele Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Na prezesa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został powołany Lech Parell. W przeszłości był m.in. prezesem Radia Gdańsk i szefem portalu Gdańsk.pl.

Lech Parell, fot. screen z YouTube / Radio Gdańsk Lech Parell, fot. screen z YouTube / Radio Gdańsk

Lech Parell jako prezes Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zastąpił Jana Józefa Kasprzyka, który został odwołany przez premiera Donalda Tuska na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz. Kasprzyk pełnił tę funkcję od 2016 roku.

Ostatnio Lech Parell był prezesem miejskiej spółki Gdańskie Centrum Multimedialne wydającej serwis internetowy Gdańsk.pl. W latach 2011-2016 pracował w Radiu Gdańsk, kolejno jako szef redakcji informacji i prezes. Wiosną 2017 roku bez powodzenia startował w konkursie Rady Mediów Narodowych na prezesa Polskiego Radia.

Lech Parell wcześniej w Radiu Gdańsk i „Dzienniku Bałtyckim”

Wcześniej Lech Parell był wicenaczelnym „Dziennika Bałtyckiego”, pracował też w Radiu Plus i Eska Nord.

W czasach PRL-u był aktywnym członkiem organizacji "Wolność i Pokój" oraz Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego. Brał udział w przygotowywaniu ulotek oraz w kolportażu podziemnych wydawnictw. Uczestniczył także w wielu akcjach protestacyjnych na terenie Trójmiasta i Warszawy. Kilkakrotnie był zatrzymywany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, a za udział w manifestacjach był wielokrotnie karany przez Kolegia ds. Wykroczeń. Zastrzeżono mu wyjazdy zagraniczne w okresie od maja 1987 r. do kwietnia 1990 r. Pod koniec lat 80. uczestniczył w akcjach protestacyjnych przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu. 

Od przełomu 1988/1989 r. był w składzie redakcji "Solidarności" - pisma regionu gdańskiego NSZZ "Solidarność". W latach 1987-1989 był rozpracowywany przez SB.

Za działalność w opozycji demokratycznej w czasach PRL otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności, a za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, wkład w rozwój wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Lech Parell założył stowarzyszenie Społeczny Urząd Miejski, które od 2003 roku organizuje w Gdańsku m.in. Misterium Męki Pańskiej, Paradę Niepodległości i Orszak Trzech Króli.

Dołącz do dyskusji: Były szef Radia Gdańsk na czele Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Głowacz
Uff
1 2
odpowiedź
User
Patriota
Kwalifikacje nie na to miejsce/stanowisko........
4 1
odpowiedź
User
hahaha
Donald pamięta o kumplach.
4 0
odpowiedź