SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Legimi ze wzrostem przychodów

Spółka Legimi, oferująca platformy z e-książkami, w minionym kwartale odnotowała skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży w wysokości 15,5 mln zł, co oznaczało wzrost o 23 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Spółka stale rozwija platformę Legimi 4.0 w zakresie rozbudowy o kolejne funkcje oraz zakończyła i rozliczyła pierwszy etap prac badawczych, w ramach trwającego projektu dotyczącego możliwości wykorzystania technik sztucznej inteligencji.

W III kwartale 2022 roku na poziomie skonsolidowanym Legimi osiągnęło 15,5 mln zł przychodów netto ze sprzedaży, co daje dynamikę wzrostu na poziomie 23 proc. rdr. EBITDA i zysk netto wyniosły 1,3 mln i 149 tys. zł.

Biorąc pod uwagę jednostkowe przychody ze sprzedaży spółki Legimi SA wyniosły one 15,3 mln zł, natomiast EBITDA i zysk netto osiągnęły wartość 1,4 oraz 598 tys. zł.

„W III kwartale 2022 r. Legimi stale powiększało bazę klientów oraz przychody. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, tak jak i w poprzednim kwartale nie zaobserwowaliśmy znacznego pogorszenia się wskaźnika rezygnacji. Wysoka inflacja oddziaływała jednak negatywnie zarówno na wartość EBITDA, jak i zysk netto, które ze względu na wyższe koszty operacyjne oraz wyższe jednostkowe koszty zakupu treści osiągnęły mniejszą wartość, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku” – komentuje Mikołaj Małaczyński, prezes zarządu Legimi.

W minionym kwartale Legimi prowadziło szereg działań rozwojowych. Przede wszystkim należy wymienić stały rozwój platformy Legimi 4.0 w zakresie rozbudowy o kolejne funkcje czy zakończenie i rozliczenie pierwszego etapu prac badawczych, w ramach trwającego projektu dotyczącego możliwości wykorzystania technik sztucznej inteligencji. Spółka równocześnie zaangażowała się w projekt międzybibliotecznego udostępniania tytułów w wersji cyfrowej, znajdujących się obecnie poza obiegiem rynkowym, co finalnie ma poskutkować szerszym dostępem do bazy materiałów bibliotecznych czytelników w Polsce.

„Stale powiększamy katalog treści, których liczba oferowana w abonamentowych pakietach przekroczyła już 160 tys. Ze względu na fakt, że obecnie w Polsce przebywa wielu uchodźców z Ukrainy, Legimi wdrożyło katalog książek ukraińskojęzycznych dla swoich użytkowników. Warto dodać, że w minionym kwartale stabilnie rozwijał się biznes w Niemczech, co umożliwiało realizację strategicznych założeń, np. konwersję ruchu pozyskiwanego z aplikacji Readfy. W celu lepszej skalowalności modelu biznesowego oraz poprawienia efektywności prowadzenia działań biznesowych na rynkach zagranicznych nie wykluczamy wprowadzenia korekt organizacyjnych” – dodaje Mikołaj Małaczyński.

Spółka w III kwartale dokonała spłaty zapadalnych w lipcu obligacji, a następnie, już po zamknięciu okresu raportowania, wykupiła w październiku kolejną – ostatnią i 24 z kolei – serię papierów dłużnych, tym samym pozbywając się całkowicie długu obligacyjnego z bilansu. Zgodnie z komunikatami zarządu, intencją było zmniejszenie ekspozycji na ryzyko w okresie podwyższonych stóp procentowych i kosztów kapitału dłużnego. Spółka nie planuje dalszych emisji obligacji w najbliższym czasie.

Legimi SA działa w obszarze modelu subskrypcyjnego na polskim rynku e-książki. Oferuje użytkownikom dostęp do cyfrowej biblioteki Legimi, działa również poprzez wszystkich operatorów telefonii komórkowej, a swoim klientom oferuje m.in. dowolny wybór platformy i urządzenia do czytania, możliwość przełączania pomiędzy e-książką a audiobookiem.

Legimi od wiosny ub.r. jest notowane na bocznym rynku warszawskiej giełdy. Głównymi akcjonariuszami spółki są jej współzałożyciele: członek zarządu Mateusz Frukacz (17,2 proc. kapitału i 24,33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu i prezes Mikołaj Małaczyński (18,3 proc. kapitału i 25,2 proc. głosów na walnym zgromadzeniu).

Dołącz do dyskusji: Legimi ze wzrostem przychodów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl