SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lenovo z większymi przychodami i rocznym zyskiem. Czwarty kwartał pod wpływem pandemii

W roku finansowym 2019/2020 koncern Lenovo zwiększył przychody do wysokości 50,7 mld dolarów, a zysk spółki wzrósł o 12 proc. Lenovo zanotowało niższe wskaźniki finansowe w czwartym kwartale 2020 roku z powodu kryzysu koronawirusa, zaś motorem rocznych wzrostów był segment Intelligent Devices Group.

Article

Koncern Lenovo, znany na rynku producent sprzętu komputerowego podał wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. oraz cały rok finansowy 2019/2020.

Kwartalne spadki

W IV kwartale 2020 r. Lenovo osiągnęło przychody w wysokości 10,6 mld dol., co oznacza spadek rok do roku o 9,7 proc., zaś zysk netto zamknął się kwotą 43 mln dol.

Według Lenovo pomimo pandemii koronawirusa był to korzystny kwartał dla działu PC and Smart Devices. Wprawdzie przychody spadły o 4,4 proc. w ujęciu rok do roku, ale dochód przed opodatkowaniem zwiększył się o 15 proc. (do 525 mln dol.).
 
Firma zaznacza, że sprzedaż komputerów PC wyprzedziła wyniki rynkowe o cztery punkty, dzięki czemu firma utrzymała się na 1. miejscu wśród producentów na świecie. Przychody ze sprzedaży komputerów PC były wyższe od wskaźników rynkowych we wszystkich regionach na świecie.

Dział Mobile Business Group odczuł skutki pandemii, ponieważ główna fabryka smartfonów firmy w Wuhan pozostawała zamknięta przez znaczną część kwartału. Lenovo podkreśla, że pomimo tego dział wykorzystał globalne moce wytwórcze i wyprodukował w ciągu tego kwartału 6 mln telefonów.

Udany rok Lenovo

Pomimo spadków w IV kwartale br. w całym roku finansowym Lenovo zanotowało korzystne wyniki finansowe. W tym okresie przychody Lenovo wyniosły 50,7 mld dol. Z kolei zysk netto po wzroście w skali roku o 12 proc. zamknął się kwotą 665 mln dol.

Firma zaznacza, że wchodząca w skład Lenovo Intelligent Devices Group (IDG) pozostaje głównym motorem dobrych wyników. Grupa PC and Smart Devices (PCSD), jeden z dwóch działów IDG, osiągnęła przychody za pełny rok na poziomie niemal 40 mld dol., co stanowi wzrost o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Wzrosła też rentowność grupy — dochód przed opodatkowaniem sięgnął poziomu 2,3 mld dol. (co stanowi wzrost o ponad 18 proc. w ujęciu rok do roku), a marża zysku przed opodatkowaniem wyniosła 5,9 proc.

Drugi dział IDG, Mobile Business Group (MBG) był na dobrej drodze do przełomowego roku, czemu przeszkodziło wymagane zamknięcie głównej fabryki smartfonów firmy w Wuhan wskutek pandemii Covid-19 w czwartym kwartale.

Ogólne przychody MBG spadły, a straty przed opodatkowaniem wyniosły 43 mln dol., lecz zostały skompensowane przez wzrost rentowności o 96 mln dol. w ujęciu rok do roku. Dział ten koncentrował się w dalszym ciągu na innowacyjności i powrócił do segmentu premium dzięki charakterystycznemu, składanemu smartfonowi Motorola razr.

Dział Data Center Group (DCG) odnotował ogólny spadek przychodów o 8,7 proc. rok do roku ze względu na mniejszy popyt na rozwiązania hiperskalowe oraz znaczne spadki cen towarów, ale przychody z pozostałej oferty wzrosły o 5,3 proc.

Wpłynęło na to dwucyfrowe zwiększenie przychodów z infrastruktury zdefiniowanej programowo (SDI), pamięci masowej, a także oprogramowania i usług. W szczególności przychody z pamięci masowej wzrosły o ponad 50 proc. rok do roku. Ponadto sprzedaż serwerów niehiperskalowych zwiększyła się o 14 proc., a przychody w Chinach o 23 proc.

Dołącz do dyskusji: Lenovo z większymi przychodami i rocznym zyskiem. Czwarty kwartał pod wpływem pandemii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl