SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lepsza koniunktura w przedsiębiorstwach

Menedżerowie patrzą na perspektywy firm w drugim kwartale br. z większym optymizmem niż w poprzednich kwartałach – podał NBP. „Widać, że firmy oswoiły się z niepewnością, w której od dłuższego czasu działają. W krótkiej perspektywie są optymistami, w dłuższej zachowują ostrożność” – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Lepsza koniunktura w przedsiębiorstwach

„Przedsiębiorstwa umiarkowanie optymistycznie oceniają  popyt na swoje wyroby. Na pewno wpłynęły na to bardzo dobre wyniki sprzedaży detalicznej w pierwszych dwóch miesiącach roku, a także prognozy dotyczące utrzymania tej tendencji w marcu. Niestety, w kolejnych miesiącach sytuacja może nie wyglądać już tak dobrze. Planowany przez firmy wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń jest relatywnie niewielki, co oznacza, że spożycie indywidualne nie będzie rosło w stopniu pozwalającym na utrzymanie ponad 10 proc. dynamiki sprzedaży detalicznej z pierwszego kwartału 2012 r.

Umiarkowanie pozytywne sygnały dotyczą inwestycji. Firmy deklarują rozpoczynanie nowych inwestycji, chociaż zapowiadają, że nie będą one duże.

W krótkiej perspektywie zatem przedsiębiorstwa widzą szanse na wzrost produkcji i sprzedaży, ale ciągle niepokoją się o to, co wydarzy się w średnim okresie. Należy się spodziewać, że na bieżąco będą się dostosowywały do warunków rynkowych, gdy te będą się zmieniać” - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lepsza koniunktura w przedsiębiorstwach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl