SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wojciech Czuchnowski o pomyleniu Czarneckiego z Czarnkiem w tytule: chochlik drukarski, żądania ministra absurdalne

Minister Przemysław Czarnek żąda od „Gazety Wyborczej” (Agora) przeprosin na pierwszej stronie i wpłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia na cel charytatywny. Poszło o to, że „Wyborcza”, pisząc o Leszku Czarneckim, wstawiła do tytułu nazwisko ministra. - To się zdarza, błąd nie był intencjonalny - mówi autor tekstu, Wojciech Czuchnowski, podkreślając, że żądania są „absurdalne”.

Wojciech Czuchnowski (screen: YouTube/Agencja AIP) Article

„Wbrew orzeczeniu sądu prokuratura zajmuje część majątku i stawia nowe zarzuty Leszkowi Czarneckiemu, właścicielowi Getin Banku” - napisał we wtorkowej „Gazecie Wyborczej” Wojciech Czuchnowski. Tekst poświęcony jest sprawie GetBack, w której pojawia się także nazwisko Czarneckiego. Jednak w papierowej wersji „Wyborczej” ukazał się ten tekst pod tytułem: „Prokuratura w sprawie Czarnka kontratakuje”.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na Twitterze poinformował, że oczekuje od redakcji „Gazety Wyborczej” w środę przeprosin na pierwszej stronie, a także wpłaty 10 tys. zł na Dom Samotnej Matki. Dowód wpłaty redakcja miałaby także opublikować w najbliższym numerze. Czarnek podkreślił też, że tytuł tekstu w "GW" uznał za naruszenie swojego dobrego imienia.

Będą przeprosiny, ale nie na "jedynce"

- Zaszedł nieprzyjemny błąd, jaki niegdyś nazywano w redakcjach „chochlikiem drukarskim”. Redakcja oczywiście przeprosi za niego w środę ministra Czarnka, ale na pewno nie na pierwszej stronie. Nie będzie też żadnych wpłat czy zadośćuczynień - mówi Wojciech Czuchnowski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Dodaje też, że część składających gazetę osób pracuje w trybie zdalnym, w ciągłym napięciu i pewnie tam należałoby upatrywać źródeł powstania błędu. - Żądania pana ministra są po prostu absurdalne i nieadekwatne do tego, co się wydarzyło. Błąd nie był intencjonalny, nie chcieliśmy przecież pomylić nazwisk w tytule.

Kim jest Wojciech Czuchnowski?

Wojciech Czuchnowski to doświadczony reporter śledczy, związany z „Gazetą Wyborczą” od 2002 roku. Wcześniej pisał m.in. dla „Gazety Krakowskiej”, „Czasu Krakowskiego” czy „Życia”. Jest autorem wielu ważnych tekstów, demaskujących kulisy politycznego życia w kraju. Ostatnio stało się o nim głośno, gdy pod koniec listopada napisał raport, punktujący nieudane inwestycje Agory, który wysłał do zarządu i rady nadzorczej spółki, członków Agora-Holding oraz zespołu „Wyborczej”. 

Według danych PBC we wrześniu br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” wynosiło 53 781 egz., po spadku rok do roku o 13,07 proc.

Na koniec września br. „Gazeta Wyborcza” miała 262,6 tys. subskrybentów cyfrowych, po wzroście o 9 proc. z 240,7 tys. rok wcześniej. W trzecim kwartale br. wpływy ze sprzedaży „GW” wzrosły rok do roku o 2 proc. do 25 mln zł, a z reklam - o 18,3 proc. do 14,9 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojciech Czuchnowski o pomyleniu Czarneckiego z Czarnkiem w tytule: chochlik drukarski, żądania ministra absurdalne

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tr12
Zero zasad w wyborczej. Ale też nikt już od nich nie oczekuje wiarygodności. Ten sam segment prasy co Fakt.
55 28
odpowiedź
User
Duchu
Ponura atmosfera w wydawnictwie nie sprzyja jakości.
50 13
odpowiedź
User
słuchacz
Michnik/Michalik
52 2
odpowiedź