SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

OLED.EX - LG zapowiada panele OLED nowej generacji

Firma LG Display zaprezentowała nową technologię dedykowaną telewizorom OLED - OLED.EX. Panele nowej generacji mają oferować do 30 proc. jaśniejszy obraz niż dotychczas.

Article

Panel OLED.EX wykorzystuje deuterową i spersonalizowaną, opartą na algorytmie technologię EX firmy LG Display, która pomaga poprawić ogólną jakość obrazu poprzez zwiększenie jasności nawet o 30 proc. w porównaniu z konwencjonalnymi wyświetlaczami OLED.

Nazwa OLED.EX to skrót od "Evolution" i "eXperience". Firma LG Display podkreśla, że od 2013 r., kiedy rozpoczęła masową produkcję wyświetlaczy OLED TV, stale ulepsza swoją technologię, a OLED.EX to wynik zdobytej w tym czasie wiedzy i know-how.

Zastosowana w panelach OLED.EX technologia EX łączy związki deuteru i spersonalizowane algorytmy w celu zwiększenia stabilności i wydajności organicznej diody elektroluminescencyjnej, poprawiając w ten sposób ogólną wydajność wyświetlacza. Związki deuteru są używane do wytwarzania wysoce wydajnych organicznych diod elektroluminescencyjnych, które emitują mocniejsze światło. Firma LG Display przekształciła pierwiastki wodorowe obecne w organicznych elementach emitujących światło w stabilny deuter i po raz pierwszy zdołała zastosować te związki w OLED.EX.

Jak podkreśla koreański producent, deuter jest dwa razy cięższy niż normalny wodór, a w przyrodzie występuje niewielka jego ilość: tylko jeden atom deuteru znajduje się w ok. 6 tys. zwykłych atomach wodoru. Firma opracowała sposób ekstrakcji deuteru z wody i zastosowania go w organicznych urządzeniach emitujących światło. Po ustabilizowaniu związki deuteru pozwalają wyświetlaczowi emitować jaśniejsze światło przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności przez długi czas.

Ponadto, dzięki "spersonalizowanemu algorytmowi" opracowanemu przez LG Display, opartemu na technologii uczenia maszynowego, OLED.EX ma większą kontrolę nad własnym urządzeniem. Algorytm przewiduje zużycie do 33 mln organicznych diod elektroluminescencyjnych w oparciu o panele 8K OLED po poznaniu indywidualnych wzorców oglądania i precyzyjnie kontroluje pobór energii przez wyświetlacz, aby dokładniej wyrażać szczegóły i kolory odtwarzanych treści wideo.

Technologia OLED.EX pozwoliła LG Display także na zmiany w projektowaniu. Grubość ramki z oryginalnych 6 mm została zmniejszona do 4 mm w przypadku 65-calowych paneli OLED.

Począwszy od II kwartału 2022 r. koreańska firma planuje integrację technologii OLED.EX ze wszystkimi wyświetlaczami OLED do telewizorów, produkowanymi w fabrykach w Paju w Korei Płd. i w Guangzhou w Chinach.

Producent chwali się, że na początku ub.r. odnotował skumulowaną sprzedaż paneli OLED TV w wysokości 10 mln sztuk, a w ciągu dwóch lat od tego czasu udało mu się ten wynik podwoić.

Dołącz do dyskusji: OLED.EX - LG zapowiada panele OLED nowej generacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl