SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Liberté! bez wsparcia Ministerstwa Kultury, apeluje o pomoc do czytelników

Pismo "Liberte!" – podobnie jak w ubiegłym roku – nie zakwalifikował się do otrzymania wsparcia w tegorocznym programie Czasopisma od ministra kultury i dziedzictwa narodowego. „Nasz misją jest edukacja. Dlatego nie chcemy zamykać naszych treści za żadną formą paywalla. Nie zrobimy tego jednak bez twojego stałego wsparcia finansowego” - apeluje redakcja do czytelników.

Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny „Liberté!”Article

Program, którego dysponentem jest minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński „Czasopisma” ma na celu „wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach”.

W tegorocznej edycji konkursu wnioski o wsparcie złożyło kilkadziesiąt podmiotów, z czego dofinansowanie otrzymały m.in. „Wyklęci”, „Arcana”, „Kurier Wnet”, „Christianitas” „Wpis” i „Gość Niedzielny”. Dotacji nie przyznano natomiast nie tylko „Liberte!”, ale także m.in. na „Książki w Tygodniu”, „Krytykę Polityczną”, „Pixel” i „Ultramarynę”.

"Liberte!" prosi o wsparcie czytelników

Na stronie internetowej magazynu można przeczytać, że „decyzją ministra Glińskiego wniosek o dotację na wydawanie magazynu Liberté! został odrzucony, a co więcej – uznany przez skład komisji za najsłabszy wśród wszystkich zgłoszonych do konkursu propozycji, które jednocześnie poprawnie przeszły ocenę formalną”.

- Na uznanie, zdaniem ministerstwa, nie zasługuje jednak także wiele innych, ważnych i wartościowych zarazem, czasopism, jak choćby: „Dwutygodnik”, „Pismo”, „Krytyka Polityczna” czy „Przegląd Polityczny” - dodano i podkreślono: - W obecnej sytuacji Wasza pomoc jest dla nas szczególnie ważna.  Jeśli uważacie, że praca osób zaangażowanych w proces powstawania naszego magazynu zasługuje na docenienie, jest wartościowa i powinna być kontynuowana - bardzo prosimy o wsparcie i ustawienie stałego zlecenia darowizny. Bez pomocy osób i instytucji prywatnych nie przetrwamy - zaapelowano do czytelników.

Redakcja zaznaczyła, że wystarczy 3 tys. zł, które ustawi stałe zlecenie darowizny w wysokości 10 złotych miesięcznie, aby „zapewnić stabilne funkcjonowanie i rozwój niezależnego, liberalnego medium”. Wskazała też, że aby się utrzymać na rynku pismo potrzebuje minimum 10 tys. zł miesięcznie, docelowo jednak potrzebuje 30 tys. zł miesięcznie. Licznik wpłat wskazywał we wtorek wieczorem kwotę 726 zł. W zamian czytelnicy mają w co drugi piątek miesiąca otrzymywać e-miesięcznik w formie: PDF, artykułów online lub e-booka i cotygodniowe publicystyczne podsumowanie tygodnia.

Zebrane środki w pierwszej kolejności mają zostać przeznaczone na wynagrodzenie redaktora prowadzącego e-miesięcznik, koszty składu e-miesięcznika, oprawy graficznej i przygotowania e-booka, a w drugiej kolejności – na wynagrodzenia za teksty do e-miesięcznika. Pozostałe pieniądze miałyby pójść na: inwestycje w zasięg artykułów, płatną promocję treści w mediach społecznościowych i sieci; wynagrodzenie redakcji - w tym serwisu liberte.pl; opłacenie zamówionych tekstów do tygodnika na portal liberte.pl; koszty administracyjne, czynsz, prąd, księgowość. Redakcja ma nie pracować za darmo, ale zaznaczono, że będzie łączyć pracę nad L! z pracą w innych instytucjach np. uniwersytetach lub przy innych projektach Fundacji.

Liberté! prezentuje się jako „niezależna organizacją pozarządową, która walczy o jakościowe media i promuje bliskie im wartości: społeczeństwa otwartego, racjonalnych poglądów gospodarczych, kultury liberalnej i integracji europejskiej”.

Redaktorem naczelnym tytułu jest Leszek Jażdżewski, także współtwórca Igrzysk Wolności. Stworzył aplikację Bookme, jest publicystą i komentatorem m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, TOK FM, TVN24.

Wyniki naboru w programie ministerstwa kultury nie są ostateczne, odwołania można składać do 22 lutego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Liberté! bez wsparcia Ministerstwa Kultury, apeluje o pomoc do czytelników

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ariadna
W ubiegłym roku, przesłałem do redakcji Krytyki Politycznej e-mail z prośbą o szczegółowe wyjaśnienie, na co wydawane są pieniądze.
Uznałem, że redakcja prosząca o wsparcie ze strony czytelników, ma obowiązek takich informacji udzielić, rozliczyć każdą złotówkę.

Minął rok, nie dostałem żadnej odpowiedzi.

To jest ta sama BUTA, która towarzyszy każdej władzy - daj, ale nie pytaj na co wydamy. Daj, ale nie wtrącaj się co z tym zrobimy.
Daj! Daj! Daj! I spadaj.
odpowiedź
User
Obserwacja
Kiedy się robi pismo za dotacje, a nie dla czytelników, to po jakimś czasie może się okazać, że apel do czytelników nie zadziała, bo... ich nie ma :)
odpowiedź
User
a
skoro medium nie może znaleść klientów na rynku to znaczy, że jest nieatrakcyjne dla czytelników i niech samo się zlikwiduje. Towarzystwo wzajemnej adoracji może skupić się na karierze na kasie biedronki, bo biedna płacze, że pracowników jej mało.
odpowiedź