SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Liberty Global w ramach GIGAWorld ma dostarczyć internet 1 Gb/s do milionów odbiorców w Europie

Firma Liberty Global wprowadza inicjatywę o nazwie GIGAWorld, która ma zapewnić europejskim gospodarstwom domowym dostęp do internetu o prędkości 1 Gb/s w nadchodzących latach. To odpowiedź na wizję Komisji Europejskiej dotyczącej zbudowania do 2025 r. społeczeństwa gigabitowego.

Article

W komunikacie opublikowanym przez koncern Liberty Global (właściciela m.in. operatora kablowego UPC) podkreślono, że realizacja wizji Komisji Europejskiej dotyczącej zbudowania do 2025 r. "społeczeństwa gigabitowego" wymagać będzie od operatorów inwestujących w sieci szerokopasmowe zastosowania wielu technologii, które zapewnią gospodarstwom domowym i firmom dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu włącznie z takimi technologiami jak G.fast, FTTP, DOCSIS i 5G.

Podobne wnioski przedstawiono w raporcie opracowanym przez firmę konsultingową Communications Chambers na zlecenie Liberty Global.

W raporcie przeanalizowano najszybsze i najbardziej efektywne kosztowo sposoby realizacji celów Komisji Europejskiej dotyczących upowszechnienia do 2025 r. dostępu do szerokopasmowego internetu o dużej szybkości. Komisja ustaliła cele na poziomie 1 Gb/s jako czynnika stymulującego i usprawniającego funkcjonowanie wielu podmiotów społeczno-gospodarczych, m.in. szkół, szpitali i dużych przedsiębiorstw oraz minimalnej prędkości 100 Mb/s dla gospodarstw domowych, z czasem zwiększanej do poziomu 1 Gb/s i większej.

Raport wskazuje, że wymieniane przez KE technologie bardzo wysokiej przepustowości (VHC), takie jak dochodząca blisko użytkownika końcowego G.fast, FTTB, FTTP, DOCSIS lub FTTH - są w stanie osiągnąć cele przyjęte na 2025 r. Dodano jednak, że w przypadku sieci VHC wykorzystujących technologię DOCSIS, gigabitową szybkość można osiągnąć już pod koniec 2017 r., czyli osiem lat wcześniej i przy niższych kosztach niż w przypadku zastosowania technologii FTTP.

Raport został opublikowany wraz z nową inicjatywą Liberty Global o nazwie GIGAWorld, w której przedstawiono plany operatora dotyczące wprowadzenia internetu o gigabitowej szybkości do 12 europejskich krajów, w których działają spółki należące do grupy.

W całej Europie około 50 mln gospodarstw domowych mających dostęp do szerokopasmowych sieci Liberty Global jest obecnie GIGAReady, czyli gotowych do korzystania z internetu o gigabitowej szybkości. Liberty Global planuje przyłączenie kolejnych kilku milionów odbiorców w najbliższych latach.
 
W całym regionie CEE od początku br. do końca III kwartału zasięg szerokopasmowej sieci UPC zwiększył się o 360 tys. gospodarstw domowych. Liberty Global podkreśla, że w Polsce UPC tylko w ciągu ostatnich 10 lat zainwestowało około 5,4 mld zł w rozwój poszerzając zasięg infrastruktury do 3,1 mln gospodarstw domowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Liberty Global w ramach GIGAWorld ma dostarczyć internet 1 Gb/s do milionów odbiorców w Europie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Józek
CASA Systems będzie aktywnie im w tym pomagać :D
8 9
odpowiedź