SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Liczba samolotów na polskim rynku ulegnie potrojeniu do 2028 r.

Liczba samolotów na polskim rynku zwiększy się trzykrotnie w ciągu następnych 20 lat z obecnego poziomu 67 maszyn do 198 w roku 2028, wynika z prognozy na lata 2009-2028 producenta samolotów, firmy Airbus. W ciągu najbliższych 20 lat przybędzie ok. 166 nowych samolotów pasażerskich oferujących powyżej 100 miejsc na pokładzie o łącznej wartości 13 mld dolarów.

"Prognozowana wielkość floty obejmuje krajowych i zagranicznych przewoźników oferujących loty z i do Polski oraz na terenie kraju. Prognoza uwzględnia również wymianę 35 starszych samolotów na bardziej ekologiczne modele" - powiedział na konferencji prasowej menedżer ds. prognoz rynkowych Airbusa Paul Bonnabau.

W ocenie eksperta popyt na taką flotę samolotów odpowiadać będzie przewidywanemu wzrostowi ruchu lotniczego oraz potrzebie wymiany flot w obsługujących nasz rynek liniach lotniczych.

"Polska to kluczowy kraj regionu Europy Środkowej, położony w samym sercu kontynentu i charakteryzujący się najwyższym zaludnieniem ze wszystkich krajów regionu, ponadto polska gospodarka, stanowiąca obecnie 34% PKB Europy Środkowej, cieszyć się będzie stabilnym rozwojem przez następne 20 lat" - przewiduje Bonnabau.

Dodatkowo Polska jest obecnie jedynym krajem w Europie, który w roku 2009 osiągnie wzrost gospodarczy wynoszący, wg. analityków Airbusa, 1,4% PKB, a fakt organizacji przez Polskę, wspólnie z Ukrainą, Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 przyczyni się do wzrostu ruchu lotniczego, którego obsługa będzie wymagała zwiększonej liczby samolotów.

"Ruch lotniczy w Europie Środkowej będzie rósł średnio o 6,4% rocznie w ciągu kolejnych 20 lat. Tempo to jest znacznie szybsze niż światowa średnia w tym samym okresie wynosząca 4,7 procent. Europejskie tanie linie zdołały już skorzystać z okazji, przejmując ponad 50% rynku połączeń między Polską i Europą w roku 2008" - wyliczył Paul Bonnabau.

Firma Airbus jest częścią europejskiej korporacji EADS (European Aeronautic Defence and Space Company), specjalizującej się w produkcji lotniczej i kosmicznej. Do grupy, oprócz Airbusa, należy m. in. Producent śmigłowców - Eurocopter. W 2008 r. grupa zatrudniająca 118 tys. pracowników wypracowała 43,3 mld euro przychodów i 2,8 mld euro zysku EBIT.

EADS od 12 lat współpracuje także z polskimi przedsiębiorstwami np. PZL Świdnik i Okęcie. W latach 2005-2015 łączna wartość inwestycji i zakupów dokonanych przez Airbus/EADS w Polsce wyniesie 153 miliony dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Liczba samolotów na polskim rynku ulegnie potrojeniu do 2028 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl