SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lidl od września otworzy część sklepów w niedziele niehandlowe

Od 5 września część sklepów Lidl będzie czynna także w niedziele niehandlowe. To kolejna sieć sklepowa wykorzystująca zapis, że zakaz handlu w niedziele nie obejmuje placówek pocztowych.

fot. materiały prasoweArticle

Nieoficjalne doniesienia, że Lidl Polska rozważa otwarcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe, pojawiły się tydzień temu. W piątek firma oficjalnie to potwierdziła.

W komunikacie zaznaczono, że sklepy Lidla otrzymały status placówek pocztowych, dzięki czemu klienci będą w nich mogli odbierać przesyłki.

Które sklepy Lidl będą czynne w niedziele niehandlowe?

- Jako jedna z ostatnich sieci postanowiliśmy otworzyć część naszych sklepów w niedziele, aby najlepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Równość i transparentność uwarunkowań prawnych jest dla nas bardzo ważna - komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, szefowa komunikacji korporacyjnej i CSR w Lidl Polska.

Lidl zapowiada, że informacje, które jego sklepy będą czynne w niedziele niehandlowe, 31 sierpnia pojawią się w serwisie Lidl.pl w zakładce „sklepy”/„znajdź swój sklep”. Firma nie ujawnia na razie, ile placówek będzie działać we wszystkie niedziele.

Sklepy będą otwarte w niedziele niehandlowe w tych samych godzinach co w niedziele handlowe.

Lidl zmuszony przez Biedronkę, Kauflanda i Dino?

- Do decyzji o otwarciu części placówek zostaliśmy zmuszeni w wyniku działań innych uczestników rynku. Ta zmiana poprzedzona była długotrwałymi wnikliwymi analizami wielu uwarunkowań takich jak działania konkurentów oraz prośby i oczekiwania konsumentów. Rozwiązanie to wprowadzamy w lokalizacjach, w których inne sieci handlowe również prowadzą działalność we  wszystkie dni tygodnia - dodaje Aleksandra Robaszkiewicz.

- Wysoką jakość świadczonych usług pocztowych zapewnią nasi renomowani partnerzy - DHL oraz PointPack - zaznacza.

W Polsce działa obecnie ok. 760 sklepów Lidl. Od trzech lat Lidl Polska prowadzi też sklep internetowy, w którym są oferowane produkty pozaspożywcze.

Zakaz handlu w prawie wszystkie niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku, przy czym we wprowadzającej go ustawie zapisano 32 wyjątki, m.in. dotyczący placówek z usługami pocztowymi. W praktyce sieci sklepów po podpisaniu odpowiedniej umowy z operatorem pocztowym (np. na odbiór przesyłek w sklepach) może prowadzić handel także w niedziele niehandlowe.

Z tego wyjątku korzystają sklepy Żabka (od początku obowiązywania zakazu), Dino Polska (od lipca br.), Lewiatan, niektóre placówki Kaufland, należące do Grupy Muszkieterów Bricomarché i Intermarché, ABC, Delikatesy Centrum, Stokrotka Express czy wybrane sklepy z elektroniką Euro RTV AGD. Od połowy lipca w niedziele niehandlowe jest otwarta część sklepów Biedronka, ich właściciel Jeronimo Martins Polska podpisał z Pocztą Polską umowę na obsługę opcji "Odbiór w punkcie".

Kiedy pod koniec maja br. Kaufland zapowiedział otworzenie wszystkich swoich sklepów w niedziele niehandlowe, firmę mocno skrytykowała „Solidarność". - Postępowanie firmy Kaufland to lekceważenie państwa polskiego oraz parlamentu jako ustawodawcy. Na takie działania w Niemczech Kaufland by sobie nie pozwolił - komentował dla Wirtualnemedia.pl Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu, Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność".

PiS złożył projekt nowelizacji usuwającej "wyjątek pocztowy"

W sprawie zakazu handlu w niedziele pod koniec lipca wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał dwa zaskarżone przepisy z ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę za konstytucyjne; w pozostałej części sprawa została umorzona. Trybunał nie wypowiedział się w sprawie dwóch kluczowych przepisów.

Pierwszy z nich to artykuł ustanawiający zakaz handlu. Zgodnie z nim "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane". Drugi przepis wskazywał wyjątki od tego zakazu.

Pod koniec lipca do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który w praktyce ma ukrócić stosowanie tzw. "wyjątku pocztowego" przez sieci detaliczne.

Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, która stanowi co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

Według ostatnich badań CBRE, aż 55 proc. osób chciałoby robić zakupy w niedzielę, w tym co trzecia jest zdecydowanie za tym pomysłem. Poparcie dla tego pomysłu wzrosło w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadało się 51 proc. osób.

Dołącz do dyskusji: Lidl od września otworzy część sklepów w niedziele niehandlowe

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Darek
Po raz nieliczny zgadzam się tu z PiSem. Dojechać ich!
odpowiedź
User
Florian Filc
Czyli w skrócie: otwieramy, bo inni otworzyli i nie możemy ścierpieć, że mają otwarte.

Śniadek to chyba rozwolnienia dostanie z tego wszystkiego.
odpowiedź
User
Aneta
Wreszcie wraca normalność.
odpowiedź