SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lidl odpowiada na test ziemniaków: "nieznacznie odbiegają od produktów ekologicznych"

W odpowiedzi na informacji Fundacji Pro-Test, która podała, że w ziemniakach z Lidla znaleziono pozostałości pestycydów sieć przysłała do redakcji Wirtualnemedia.pl oświadczenie, w którym zaznacza, że sprzedawane w jej sklepach kartofle “tylko nieznacznie odbiegają od produktów ekologicznych”. 

Fundacja Pro-Test po analizie jabłek i pomidorów sprzedawanych sklepach Biedronka (Jeronimo Martins Polska) i Lidl testom poddała ziemniaki gala sprzedawane w obu sieciach sklepach.

Jak informowaliśmy wczoraj, badania wykazały, że tylko w ziemniakach kupionych w Lidlu badacze wykryli pestycyd – związek o nazwie propamokarb. Jego ilość nie przekraczała dopuszczalnej normy. Wykryty z ziemniakach z Lidla propamokarb jest środkiem grzybobójczym. Pestycyd ten jest stosowany zapobiegawczo oraz interwencyjnie, żeby chronić uprawy przed tzw. zarazą ziemniaka – jedną z najczęstszych chorób atakujących te rośliny. Ilość propamokarbu, jaką badacze znaleźli w ziemniakach z Lidla, znajduje się poniżej normy bezpieczeństwa dla ziemniaków z upraw konwencjonalnych. 

Natomiast ziemniaki, które kupiono w Biedronce, nie zawierały żadnych pozostałości pestycydów, a pod kątem badanych pestycydów, spełniają wymagania normy dla warzyw ekologicznych, podczas gdy są to ziemniaki z uprawy konwencjonalnej. Przypomnijmy, że w poprzednich testach jabłek i pomidorów wykryto po kilka różnych pestycydów. Najwięcej było ich w jabłkach kupionych w Lidlu – były one zanieczyszczone aż dziewięcioma różnymi związkami.

Na publikację tę niemal natychmiast zareagował Lidl Polska, który przesłał do redakcji Wirtualnemedia.pl oświadczenie. Zaznaczono w nim, że wyniki ziemniaków, podobnie jak wyniki jabłek i pomidorów, są zgodne z obowiązującym prawem. “Co więcej, spełniają wszystkie standardy Lidl Polska i tylko nieznacznie odbiegają od jakości produktów ekologicznych” - stwierdzono.

Detalista podał, że w ramach regularnego monitoringu w 2023 roku przeprowadzono ponad 460 badań dla ziemniaków, gdzie 98,3 proc. wyników spełniało wymagania prawne, a w ok. 68 proc. wyników nie wykryto żadnej pozostałości pestycydów (co oznacza, że ziemniaki spełniały normy dla produktów ekologicznych). 
“Pragniemy zaznaczyć, iż każdy produkt badamy na obecność 730 substancji, czyli aż o 190 substancji więcej niż w opublikowanym teście ziemniaków”- dodano. 

Dołącz do dyskusji: Lidl odpowiada na test ziemniaków: "nieznacznie odbiegają od produktów ekologicznych"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
glibbus
Czyli już nie robi się dramy o przekroczenie norm, teraz robi się dramy o samą zawartość, nawet jeśli nie przekracza dopuszczalnych norm?
odpowiedź