SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Łódzkie ma pomysł!” - case study kampanii (wideo)

16,5 tys. głosów internautów, 323 publikacje w mediach i 559 wzmianek w social media - takie efekty przyniosła kampania „Łódzkie ma pomysł!” zrealizowana przez Grupę Eskadra na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Article

„Łódzkie ma pomysł!” to kampania oparta na idei konkursu, którego celem była aktywizacja mieszkańców województwa do dzielenia się swoimi pomysłami na uczynienie życia społeczności lokalnej lżejszym i przyjemniejszym.

Cele

Celem kampanii było budowanie i utrwalenie wizerunku województwa łódzkiego jako pioniera w zakresie myślenia projektowego, co w przyszłości miało przełożyć się na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej poprzez przyciągnięcie nowych inwestorów. Innym, równie ważnym zadaniem, była zmiana postaw mieszkańców wobec województwa, w którym mieszkają - zaangażowanie ich w inicjatywy i życie regionu oraz uczynienie ich jego ambasadorami.

Koncepcja

By zachować spójność z marką „łódzkie”, u podstaw której leży design thinking, motywem przewodnim wszystkich działań uczyniono właśnie myślenie projektowe. Eskadra oparła strategię na budowaniu wizerunku województwa poprzez pokazywanie pionierskich rozwiązań, które zostały zrealizowane w tym regionie. Dzięki temu motyw przewodni kampanii znajdywał uwiarygodnienie w rzeczywistych projektach i realizacjach, dostępnych dla mieszkańców na co dzień.

Graficznym motywem przewodnim kampanii była żółta samoprzylepna karteczka - symbol kreatywności i myślenia projektowego (wiele interesujących pomysłów zaczyna się właśnie od niej). Taka karteczka sama w sobie jest nośnikiem ciekawej idei, a skomponowana z innymi potrafi stworzyć inspirujące kształty. Motyw dokładania kolejnych karteczek (widoczny zwłaszcza w ogólnopolskim etapie kampanii) symbolizuje myślenie projektowe i - co za tym idzie - rozwój projektu.

 

Działania o zasięgu regionalnym

Osią pierwszego - regionalnego - etapu kampanii był konkurs na najlepsze pomysły, które mogą poprawić życie mieszkańców regionu, uczynić je lżejszym, przyjemniejszym i łatwiejszym. Jury - w skład którego wchodzili: Witold Stępień (marszałek województwa łódzkiego), Tomasz Strojecki (trener biznesu), Przemysław Andrzejak (prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego), Marta Walczak (dyrektor Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej), Małgorzata Kaczmarek (koordynator artystyczna Festiwalu Kolory Polski), Tadeusz Borkowski (kanclerz loży łódzkiej Business Centre Club), Filip Miłoszewski (współwłaściciel firmy Listonic) - kierowało się takimi kryteriami jak innowacyjność, istotność, użyteczność, zasięg oraz wykonalność. Nagrodą dla zwycięzcy było 50 tys. zł na wsparcie realizacji pomysłu. Mieszkańcy mogli nadsyłać swoje projekty za pomocą formularza zgłoszeniowego, znajdującego się na stronie lodzkiemapomysl.pl.

Zarówno kampanię, jak i konkurs promowało niemal dwumiesięczne roadshow, podczas którego specjalny namiot zawitał do 21 miast powiatowych województwa łódzkiego. W namiocie organizowane były darmowe szkolenia z zakresu kreatywnego rozwiązywania problemów i myślenia projektowego. Oprócz tego, by stworzyć projekt zgody z wymaganiami konkursowymi, każdy mieszkaniec mógł skonsultować swój pomysł z profesjonalnym trenerem biznesu. Roadshow dało możliwość „wyjścia do odbiorców”, a im z kolei pozwoliło na zwrócenie uwagi władz regionu na kwestie ważne z perspektywy lokalnej społeczności (w tym celu mieszkańcy zapisywali pomysły na samoprzylepnych karteczkach, które następnie przyklejali na specjalne tablice). Dla najmłodszych prowadzone były bezpłatne warsztaty dla dzieci.

By stale podtrzymywać zainteresowanie kampanią i konkursem Eskadra wdrożyła dodatkowe działanie - konkurs z pomysłową fotobudką, umieszczoną na wybranych stacjach benzynowych. Uczestnicy robili sobie zdjęcia ze swoimi pomysłami, które były następnie publikowane na fanpage’u województwa. Zwycięzcą danego tygodnia była osoba, której zdjęcie zdobyło najwięcej głosów internautów. Takie działanie pozwoliło na pozyskanie atrakcyjnego contentu do wykorzystania na Facebooku. Oprócz tego, przez cały czas trwania etapu regionalnego, prowadzono działania z zakresu marketingu partyzanckiego - samoprzylepne karteczki można było znaleźć w kawiarniach, pubach czy autobusach.

Działania o zasięgu ogólnopolskim

Działania podjęte w drugim etapie podkreślały także inne atrybuty Łódzkiego - to, że dysponuje ono bogatym arsenałem atrakcji nie tylko turystycznych, ale także kulturalnych czy sportowych. Kreacje graficzne stworzone na potrzeby działań ogólnopolskich ściśle nawiązują do tych z pierwszego etapu - w spocie telewizyjnym oraz na wszystkich outdoorowych nośnikach reklamowych widnieją karteczki układające się w różne kształty, symbolizujące konkretne kategorie pionierskich projektów realizowanych w województwie łódzkim, takie jak innowacje, kultura czy sport. Hasło kampanii, znane już z pierwszego etapu, zostało wzbogacone oraz wykorzystane w nowym kontekście w taki sposób, by tworzyło pełne stwierdzenia, takie jak: „Łódzkie ma pomysł na kulturę”, „Łódzkie ma pomysł na weekend” oraz „Łódzkie ma pomysł na innowacje”. Wszystkie komunikaty znajdują potwierdzenie w projektach zrealizowanych w Łódzkim (reprezentatywne przykłady zostały zaprezentowane w spocie tv).

Wśród nośników outdoorowych szczególnie wyróżniały się citylighty, na których również umieszczono karteczki. Nie były one jednak częścią wydruku, tylko prawdziwymi karteczkami nalepionymi na plakat, powiewającymi wewnątrz citylightu.

Efekty kampanii

21 eventów
ponad 3700 osób biorących udział w roadshow
około 1100 udzielonych konsultacji
ponad 2500 przyczepionych karteczek z pomysłami
niemal 700 dzieci biorących udział w warsztatach
123 zgłoszone pomysły
16500 oddanych głosów internautów
323 publikacje w mediach
559 publikacji w social media

 

Dołącz do dyskusji: „Łódzkie ma pomysł!” - case study kampanii (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl