SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

'Lotos będzie mógł przejąć stacje Slovnaft Polska'

Spółka Lotos Paliwa będzie mogła przejąć kontrolę nad 12 stacjami paliw należącymi do Slovnaft Polska.

Grupa Lotos SA otrzymała zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów UOKiK na przejęcie 12 stacji Slovnaft Polska, poinformował UOKiK w komunikacie w czwartek. Według urzędu, wzmocnienie Lotosu wywrze pozytywny wpływ na konkurencję na rynku paliw w Polsce.
 
Pod koniec września Lotos Paliwa, spółka zależna Grupy Lotos SA, podpisała ze Slovnaft Polska SA – spółką z grupy węgierskiego koncernu MOL, który wycofuje sie z polskiego rynku detalicznego – przedwstępną umowę w tej sprawie o wartości 15 mln euro.
 
Przedmiotem transakcji jest nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Slovnaft Polska SA, w skład którego wchodzą: 12 własnych stacji paliw zlokalizowanych na terenie południowej Polski oraz dwie nieruchomości niezabudowane przeznaczone pod budowę nowych stacji paliw.
 
Dodatkowo Lotos Paliwa ma możliwość przejęcia współpracy z 10 franczyzobiorcami Slovnaft Polska oraz w ramach transakcji zatrudni 11 wykwalifikowanych pracowników Slovnaft Polska.
 
Cena netto transakcji to 15 mln euro, a średnia cena zakupu stacji paliw to około 1,24 mln euro.
 
„W opinii urzędu transakcja może wywrzeć pozytywny wpływ na konkurencję. Wzmocnienie pozycji Grupy Lotos wobec głównego konkurenta - PKN Orlen, który posiada pozycję dominującą na polskim rynku sprzedaży paliw, należy uznać za korzystne z punktu widzenia polityki antymonopolowej i ochrony interesów konsumentów”- czytamy w komunikacie.
 
Po przejęciu stacji Slovnaftu, udział w detalicznym rynku Lotosu wzrośnie do 7,5-8,0%. W grudniu GL przejęła 39 obiektów Esso.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Lotos będzie mógł przejąć stacje Slovnaft Polska'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl