SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lublin i Wilno połączone "Portalem" (wideo)

Miasto Lublin we współpracy z Urzędem Miasta Wilna i litewską Fundacją Benediktas Gylys oraz Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" realizują międzynarodowy projekt pod nazwą "Portal".

Article

Głównym elementem inicjatywy jest betonowy obiekt, przypominający wirtualne drzwi. Znajduje się on w Lublinie na Placu Litewskim, gdzie pozostanie do sierpnia.

Instalacja poprzez kamery i duży okrągły ekran za pośrednictwem łącza internetowego przekazuje obraz między Lublinem i Wilnem.

"Portal", jak wskazuje sama nazwa, jest swoistą przepustką do podróży w czasie, do miasta przyszłości. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii poprzez wizualny most mieszkańcy obydwu miast mogą doświadczyć uczucia zwanego "overview effect". To doznanie, którego mogli zaznać astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemię z kosmosu.

Celem projektu jest integracja i wzbudzenie świadomości jedności. Pozwala on na wzajemną obserwację oraz nawiązanie kontaktu w czasie rzeczywistym. Ma spowodować zjednoczenie się miast, zachęcić do poznania nowych ludzi i kultur, a także być miejscem na dialog.

Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji. Portal daje możliwość pokazania w stolicy Litwy lubelskich projektów oraz interaktywnych działań po obydwu stronach.

Konstrukcję, której stworzenie zajęło 5 lat, zaprojektowali inżynierowie z wileńskiego Creativity and Innovation Centre "LinkMenu fabrikas", należącego do Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego.

Dołącz do dyskusji: Lublin i Wilno połączone "Portalem" (wideo)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lux
Świetny pomysł:)
2 0
odpowiedź