SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Łukasz Borowicz dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej i dyrygentem-szefem orkiestry

Od nowego sezonu artystycznego Łukasz Borowicz będzie dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej i dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej - poinformowała poznańska filharmonia. Dyrygent był związany z poznańską instytucja także w poprzednich latach.

Łukasz BorowiczArticle

Dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig podkreślił, że Łukasz Borowicz należy do najbardziej uznanych dyrygentów w kraju. "Przed wielu laty jeden z największych polskich dyrygentów Kazimierz Kord powiedział mi, że na palcach można wyliczyć dyrygentów, którzy +mają dźwięk w rękach+. Wśród nich był właśnie Łukasz Borowicz" - powiedział.

W ocenie Borowicza Filharmonia Poznańska to marka rozpoznawalna w świecie.

"Artyści, którzy raz tu trafią chcą wracać ze względu na orkiestrę, publiczność, atmosferę, jaka towarzyszy ich występom. Trudny pandemiczny czas przetrwaliśmy wzmocnieni, mierząc się z wieloma artystycznymi wyzwaniami i pokonując bariery, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Dla mnie najważniejsze jest to, że w Filharmonii Poznańskiej można urzeczywistniać marzenia; czynię to wraz z orkiestrą nieprzerwanie od 2006 roku, od pamiętnego koncertu z Idą Haendel" - powiedział.

Nowy dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej urodził się 25 września 1977 roku w Warszawie. Studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita.

W latach 2007-15 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, a w latach 2006-21 był I dyrygentem gościnnym Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Jako dyrygent operowy zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie "Don Giovannim" Mozarta, od tego czasu poprowadził tam ponad 180 przedstawień operowych i baletowych.

Podczas koncertów odbywających się w ramach kolejnych Wielkanocnych Festiwali Ludwiga van Beethovena zaprezentował i nagrał 13 zapomnianych oper. W październiku 2018 roku poprowadził spektakl "Hugenoci" Giacomo Meyerbeera w Opéra Bastille, stając się pierwszym polskim dyrygentem w historii Opery Paryskiej. W grudniu 2019 roku poprowadził premierę "Halki" Stanisława Moniuszki w Theater and der Wien, w reżyserii Mariusza Trelińskiego i z udziałem Piotra Beczały.

Łukasz Borowicz dyrygował wieloma orkiestrami, w tym m in.: Royal Philharmonic Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, NDR Radiophilharmonie, MDR Sinfonieorchester Leipzig, SWR Sinfonieorchester Stuttgart, Düsseldorfer Symphoniker, Hamburger Symphoniker, Lucerne Symphony Orchestra i większością polskich orkiestr symfonicznych.

Dyskografia Łukasza Borowicza liczy ponad 100 albumów, wiele z nich zostało uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. Część nagrań zostało zrealizowanych z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

W 2008 roku został wyróżniony Paszportem Polityki, w 2011 roku – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej, w 2013 – Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, a w 2014 roku – nagrodą Tansman za wybitną indywidualność muzyczną.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Łukasz Borowicz dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej i dyrygentem-szefem orkiestry

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl