SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

LW Bogdanka podwoi wydobycie węgla do 2015 roku

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka stara się utrzymać pozycję lidera jako najnowocześniejszej i najbardziej efektywnej kopalni węgla kamiennego w Polsce. Mimo trudności na jednej ze ścian, podtrzymuje cel zwiększenia wydobycia i wydłużenia żywotności kopalni. Jeszcze w tym miesiącu zamierza uruchomić drugi kompleks strugowy.

– Bogdanka realizuje program inwestycyjny, który zmierza do podwojenia wydobycia. Rok 2013 jest kolejnym, w którym zwiększamy wydobycie skokowo – mówi Zbigniew Stopa prezes zarządu LW Bogdanka.

Zgodnie z przyjętym przez spółkę harmonogramem, kopalnia powinna wydobyć w tym roku od 8,6 do 9 mln ton surowca. Jednak podczas prac na jednej ze ścian natrafiono na utrudnienia, co może opóźnić realizację tego planu.

 – W jednej ze ścian pokładu 382, gdzie jest bardzo dobry jakościowo węgiel, są problemy. Warunki geotechniczne pogorszyły się, zaczęło zaciskać chodniki przyścianowe. W związku z tym ściana ma mniejszy rozstaw niż spodziewaliśmy się. Może to rzutować na końcowe wydobycie tego roku. I ten przedział wydobycia, który podawaliśmy, może się przesunąć na 8,4-8,6 ton węgla – zapowiada Zbigniew Stopa.

Jest jednak za wcześnie, by mówić o końcowych wynikach. W ciągu najbliższych dni Bogdanka zamierza uruchomić drugi kompleks strugowy, dzięki czemu  jednocześnie pracować będą oba strugi. A to ma znacząco zwiększyć tegoroczne wydobycie w porównaniu do ubiegłorocznego.

 – W listopadzie uruchamiany dwie ściany i o ostatecznym wyniku możemy porozmawiać w zależności od tego, jak nastąpi rozruch i jaki jakościowo węgiel z nich otrzymamy – wyjaśnia prezes. – Jedna ściana w pokładzie 380, czyli ściana niska strugowa w polu Stefanów. I druga, w pokładzie 382 w polu Nadrybie.

Inna inwestycja Bogdanki oczekuje na decyzję koncesyjną.

 – Chcemy pozyskać koncesję wydobywczą na K6, K7, czyli w okolicach Cycowa. Jesteśmy w procesie koncesyjnym, składamy odpowiednie dokumenty. Decyzje środowiskowe już otrzymaliśmy – informuje prezes. – Ale do budowy szybu, do inwestycji jest jeszcze droga daleka. Jednak nawet po uzyskaniu koncesji spółka jest w stanie wyrobiskami podziemnymi rozpocząć eksploatację w tych złożach, w tym nowym polu.

Podtrzymuje, że 2020 rok jest realny, aby uzyskać koncesję i rozpocząć budowę nowego szybu. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Bogdanki, która zakłada, że pozyskanie nowych pól wydobywczych ma przyczyniać się do wydłużenia życia kopalni.

 – Ewentualne zwiększenie wydobycia mogłoby nastąpić po realizowaniu następnych inwestycji, ale to wszystko zależy od sytuacji rynkowej. W tej chwili realizujemy inwestycję rozbudowy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, która ma się zakończyć w przyszłym roku. Natomiast następne inwestycje są w fazie projektowej, jeszcze żadnych umów nie podpisujemy – informuje prezes Stopa.

W czerwcu LW Bogdanka ogłosiła strategię rozwoju na lata 2013-2020. Najważniejszymi celami są finalizacja do 2015 roku programu inwestycyjnego, który ma podwoić wydobycia w stosunku do roku 2011, oraz przedłużenie żywotności kopalni do około 2050 roku.

 

Dołącz do dyskusji: LW Bogdanka podwoi wydobycie węgla do 2015 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl