SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Maciej Orłoś i Jacek Żakowski wśród odznaczonych przez prezydenta

Dziennikarze Maciej Orłoś i Jacek Żakowski zostali odznaczeni przez prezydenta Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei krytyk filmowy Andrzej Kołodyński i inżynier techniki radiowo-telewizyjnej Adam Brodziak otrzymali Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski.

fot. PAP / Jakub Kaczmarczyk Article

Maciej Orłoś został odznaczony „za wybitne zasługi dla rozwoju telewizji publicznej, za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej”. Orłoś jest dziennikarzem Telewizji Polskiej, od 1991 roku prowadzi „Teleexpress”. Prowadził też wiele innych programów kulturalnych i edukacyjnych (m.in. „Trochę kultury”, „Pociąg do kultury”, „Cooltura”, „Przyjaciele”, „Nie ma jak Polska”) oraz rozrywkowych (m.in. festiwal w Opolu, teleturniej „300 procent normy”), jest autorem kilku książek dla dzieci. W 2008 roku otrzymał już Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Jacek Żakowski otrzymał odznaczenie „za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz przemian demokratycznych i wolności słowa w Polsce, za zasługi dla rozwoju wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa”. Żakowski od ponad 10 lat jest publicystą „Polityki”, prowadzi też poranny program w Tok FM. Wcześniej pracował w „Gazecie Wyborczej”, w latach 1991-1992 był prezesem Polskiej Agencji Informacyjnej. Prowadził też kilka programów telewizyjnych, m.in. „Tok-Szok” w TVP2 i Polsacie, „Tok2Szok” w TV4 (oba wspólnie z Piotrem Najsztubem”) oraz autorskie podsumowania tygodnia w TVP1 i TVP Info. Napisał kilkanaście książek publicystycznych, m.in. wywiady-rzeki z Jackiem Kuroniem, ks. Józefem Tischnerem, Bronisławem Geremkiem czy Jerzym Turowiczem. Jest laureatem nagród branżowych, m.in. dwóch Wiktorów, MediaTorów, Polskiego PEN Clubu, w 1997 roku otrzymał tytuł Dziennikarza Roku.

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali natomiast Andrzej Kołodyński i Adam Brodziak. Kołodyński jest krytykiem filmowym, autorem, redaktorem i tłumaczem książek o filmach, wykładowcą akademickim. W latach 1973-1992 był szefem działu zagranicznego magazynu „Film”, a od 1994 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Kino”. Brodziak pracował m.in. jako główny inżynier w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu, członkiem zarządu ds. technicznych w Radiokomitecie i szef departamentu ds. Polskiego Radia i Telewizji. Od 2002 roku był dyrektorem pionu techniki w Telewizji Polsat, w maju br. przeszedł na emeryturę (więcej o tym).

11 listopada prezydent Bronisław Komorowski odznaczył łącznie 40 osób: działaczy społecznych, artystów, przedsiębiorców, naukowców i prawników. Najwyższe odznaczenie, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, otrzymała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

- Chcę serdecznie podziękować, że mogłem w imieniu Ojczyzny, odznaczając Państwa, podziękować za zasługi bardzo różne. I te związane z odzyskiwaniem naszej wolności sprzed 25, trzydziestu lat, ale również za zasługi związane z zagospodarowywaniem wolności w obszarze kultury, gospodarki, służby publicznej, dyplomatycznej, we wszystkich tych obszarach, które współdecydują o tym, jaka jest dzisiaj i jaka będzie w przyszłości Polska - powiedział Bronisław Komorowski.

Przypomnijmy, że wśród odznaczonych przez prezydenta w czerwcu br. przy okazji 25-lecia transformacji ustrojowej znaleźli się m.in. Juliusz Braun, Bogusław Chrabota, Jarosław Gugała, Tomasz Lis, Edward Miszczak, Edward Krzemień, Jarosław Kurski, Małgorzata Szejnert i Sławomir Siwek (zobacz szczegóły).

Pod koniec października prezydent odznaczył zmarłych tragicznie dziennikarzy Brygidę Frosztęgę-Kmiecik i Dariusza Kmiecika (więcej o tym) oraz przy okazji 25. rocznicy uniezależnienia się „Rzeczpospolitej” od władz państwowych - dziennikarzy tej gazety (więcej na ten temat). Z kolei w maju br. odznaczenia od Bronisława Komorowskiego otrzymali dziennikarze, fotoreporterzy i menedżerowie Polskiej Agencji Prasowej (zobacz szczegóły) oraz dziennikarze i menedżerowie „Gazety Wyborczej” (więcej o tym).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Maciej Orłoś i Jacek Żakowski wśród odznaczonych przez prezydenta

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
niezależny dziennikarz
No to teraz nie będzie im wypadało źle mówić i pisać o Bulu.
33 14
odpowiedź
User
ssss
To są po prostu jakieś jaja ze społeczeństwa. Ja także ciężko pracuje na rzecz państwa, płace podatki, czy dostanę order?
38 14
odpowiedź
User
Witaj
Dziwnie się składa że żaden z prawicowych dziennikarzy nie został odznaczony.
34 13
odpowiedź
User
mosby ted
A pani-laureatka nagrody Prezesa Polskiego Radia za reportaz-panegiryk o Rokossowskim - nie dostałą odznaczenia? Przecież zrealizowała taką piękną audycję o dobrym Polaku Rokossowskim. I to z wnuczką i tylko li wyłącznie do której wg jury "dotarła z wysiłkem". A baba -pracownica putinowskich mediów udzielałą wywiadów każdej gazecie w Polsce. Ale, jak widać dla dziennikarzy Polskiego Radia, to wielki wysiłek nagrać taką panią...
19 13
odpowiedź
User
j
Bochniarz to powinna dostać order, ale od Boeinga za to, że Polska kupiła te zasrane dreamilneary.
17 12
odpowiedź