SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Świrski chce Trybunału Stanu dla byłego szefa KRRiT. Przypomina kupno TVN przez Amerykanów

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski stwierdził, że rozważa wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka, szefa KRRiT w latach 2010-2016. Ocenia, że Dworak wykazał bierność przy przejęciu TVN przez amerykański koncern Scripps. 

Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)

W komunikacie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poinformowano, że na środowym posiedzeniu kolejny raz nie rozstrzygnięto kwestii przyznania na kolejne 10 lat TVN-owi koncesji satelitarnej dla kanału TVN Style. - Ja głosowałem przeciw, dwoje członków głosowało za, a dwoje wstrzymało się - opisał szef KRRiT Maciej Świrski we wpisie na platformie X.

Przewodniczący KRRiT zaznaczył w komunikacie, że według Świrskiego „przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa”, dlatego „struktura kapitałowa spółki (TVN - przyp.) zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów”.

- Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 % udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49%, a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100% - przywołano.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W komunikacie przypomniano, że w połowie 2015 roku 100 proc. akcji TVN przejął amerykański koncern (wówczas był to Scripps Networks Interactive, na początku 2018 roku przejęty przez Discovery, które z kolei wiosną 2022 roku połączyło się z Warner Media).

Maciej Świrski podkreślił, że „inwestycja amerykańska w TVN S.A. nastąpiła bez zezwolenia KRRiT, gdyż taka uchwała w przedmiocie amerykańskiej inwestycji w TVN S.A. nigdy nie miała miejsca”.

- Jak wynika z art. 40a ustawy o radiofonii i telewizji, nabycie akcji przez osobę zagraniczną w spółce, która posiada koncesję na rozpowszechnianie programu, wymaga zezwolenia Przewodniczącego KRRiT. Przewodniczący KRRiT wydaje i cofa ww. zezwolenie, na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a jakiekolwiek zbycie akcji dokonane bez zezwolenia Przewodniczącego KRRiT jest nieważne z mocy prawa - dodano w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Świrski znów przegrał w sądzie ws. pieniędzy dla TVP. Telewizja wciąż bez milionów

Świrski podkreślił, że „rozważa złożenia do Sejmu RP wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka - Przewodniczącego KRRiT w latach 2010-2016 - z powodu poważnego naruszenia polskiego prawa medialnego, poprzez bierne umożliwienie dokonanie powyższej transakcji”.

Jan Dworak odpowiada Świrskiemu

Pytany przez Wirtualnemedia.pl Jan Dworak podkreślił, że jest pewny legalności swoich działań w sprawie kupna TVN przez amerykański podmiot. - Ta transakcja (kupno TVN przez Scripps Networks Interactive - przyp.) odbyła się legalnie. Tej decyzji nie zmieniłbym też teraz, bo była nie tylko legalna, ale i słuszna. TVN w czasach PiSu zapewniał ważną potrzebę pluralizmu - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl.

Krytycznie ocenia zapowiedź wyrażoną przez Macieja Świrskiego. - To dość rozpaczliwa próba szukania kolejnego punktu zaczepienia, by dyskryminować TVN. Tym razem przy okazji TVN Style, choć próby wcześniejsze dotyczyły m.in. TVN24 - komentuje.

- Niewykluczone, że przewodniczącemu Świrskiemu znów chodzi o poróżnienie nas z Amerykanami. Z pewnością to się nie uda. Być może jest to też sposób na zasłanianie się przed własną odpowiedzialnością. Oczekuję z ciekawością na dalszy ciąg wydarzeń - deklaruje Dworak.

W październiku ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednogłośnie zdecydowała o przedłużeniu o 10 lat naziemnej koncesji głównego kanału TVN. Równocześnie na taki sam okres prolongowano koncesje satelitarne TVN International i TVN Turbo.

Sienkiewicz chce Świrskiego przed Trybunałem Stanu

Dwa tygodnie temu ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że do Sejmu trafił wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Stwierdził, że zarzuty wobec przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji "sprowadzają się do trzech kwestii podstawowych".

CZYTAJ TEŻ: Maciej Świrski pod lupą prokuratury. Ruszyło śledztwo dotyczące abonamentu

"To znaczy absolutnego łamania prawa, ustaw przy niewypłacaniu środków należnych mediom publicznym. Nie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i nie do pana Świrskiego należy ocena, kto rządzi czy nie rządzi w mediach publicznych. Ma dawać pieniądze na media publiczne. Tego nie robi, to jest złamanie ustawy" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

"Druga sprawa to polityka pana Świrskiego wobec mediów niepaństwowych, prywatnych, które były (...) traktowane przez PiS jako wrogie" - dodał, przypominając o karach, jakie KRRiT nakładał na TVN i TOK FM. Działania te ocenił jako "rażące naruszenie bezstronności i przekroczenie procedur". Jako trzeci zarzut wobec Świrskiego wymienił "zaniechanie czynności statystycznych", do których - dodał - przewodniczący KRRiT był zobowiązany.

Dodał, że obecnie trwa zbieranie podpisów, a "wniosek będzie procedowany w Sejmie". - Faktyczne uzasadnienie, przygotowane już pod Trybunał Stanu, to 50-stronicowy akt oskarżenia - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz. Świrski - podkreślił szef resortu kultury - “nigdy nie ukrywał i mówił o sobie, że jest talibem PiS-u”

Szef KRRiT o “pogróżkach ministra Sienkiewicza”

Bartłomiej Sienkiewicz skierowanie wniosku o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu zapowiedział w połowie kwietnia. Odnosząc się do tego w nagraniu na YouTubie Maciej Świrski zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisami wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu może złożyć prezydent RP lub grupa posłów, a nie minister. 

Zdaniem Świrskiego taka deklaracja ministra kultury to przejaw „niedozwolonego, całkowicie nieuprawnionego zakazanego prawem wywierania nacisku na organ konstytucyjny, którym jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w celu realizacji zadań, które sobie władza wykonawcza zamarzyła”. Podkreślił, że zgodnie z konstytucją KRRiT jest organem kontrolnym, niezależnym od władzy wykonawczej.

CZYTAJ TEŻ: List w obronie szefa KRRiT. Świrski nie odpowie posłom ws. koncesji TVN Style

- Pogróżki ministra Sienkiewicza są skierowane do całej Rady, aby postępowała tak, jak sobie minister zażyczy. Otóż nie ma na to zgody, ponieważ to niezależny organ konstytucyjny - podkreślił przewodniczący Krajowej Rady.

- Całkowicie odrzucam argumentację ministra Sienkiewicza, całkowicie się z nią nie zgadzam. Apelują o rozsądek i rozmowę na temat wyjścia z tego kryzysu, w którym media z winy ministra Sienkiewicza się znalazły - dodał.

Dołącz do dyskusji: Świrski chce Trybunału Stanu dla byłego szefa KRRiT. Przypomina kupno TVN przez Amerykanów

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janka
Resortowy TVN to tacy Amerykanie jak Gromyko i Ławrow demokraci.
odpowiedź
User
trk 27
to pokażcie ile ten tvn płaci podatków w polsce ............Rozumiem że sojusznikem w nato są amerykanie ,ale nalitość bosą
odpowiedź
User
Berliza
Świrski wiadomo piana z pyska że ludzie mieli dość kradzieży dokonywanej przes piss i bicia metalowymi pałkami, kobiet w ciąży...PiS chce przeciwnikowi strzał w potylicę.
odpowiedź