SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Maciej Wojciechowski stracił stanowisko dyrektora TVP3 Katowice

W miesiąc po starcie prac powołanej przez Mateusza Matyszkowicza komisji ds. zbadania, czy w katowickim oddziale TVP nie dochodziło do mobbingu, stanowisko stracił dyrektor ośrodka Maciej Wojciechowski - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Nie wiadomo, czy ma to związek z pracami komisji. TVP sprawy nie komentuje.

Maciej Wojciechowski, fot. źródło Archidiecezja KatowickaMaciej Wojciechowski, fot. źródło Archidiecezja Katowicka

Wojciechowskiego miał w środę odwołać prezes TVP Mateusz Matyszkowicz. Poprosiliśmy Telewizję Polską o komentarz do tej decyzji, ale biuro prasowe nadawcy poinformowało, że "komentarza nie będzie".

To właśnie Matyszkowicz zadecydował w połowie października o powołaniu w TVP3 Katowice specjalnej komisji do przeprowadzenia dochodzenia „w związku z informacjami dotyczącymi niewłaściwych zachowań w kontaktach międzyludzkich występujących w Oddziale TVP SA w Katowicach”.

Choć dokumenty w tej sprawie pojawiły się w obiegu w połowie miesiąca, pierwsze przesłuchania i start prac tej komisji miały miejsce 9 listopada br. W jej skład weszły trzy osoby z centrali Telewizji Polskiej i czwarta z OTV Katowice. Komisja wciąż jeszcze pracuje, jak nieoficjalnie ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

To już druga kontrola w Katowicach

Trwające w TVP3 Katowice dochodzenie jest już drugim w sprawie mobbingu, jakie na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy tam przeprowadzono. Pierwsze ruszyło jesienią 2021 roku. Jego inicjatorem był ówczesny prezes Jacek Kurski.

Skąd dochodzenie? Bo w ośrodku miało dochodzić do zastraszania i złego traktowania młodych dziennikarzy przez jedną z wydawczyń „Aktualności”. - Notorycznie padamy ofiarami ośmieszania, poniżania i dyskryminacji ze względu na wiek lub staż pracy. Jesteśmy zmuszani do publikacji materiałów, które nie idą w parze z naszymi przekonaniami i światopoglądem, a nasze teksty są pozbawione pierwotnego wydźwięku - skarżyli się dziennikarze w liście do centrali. Wydawczyni zaprzeczyła zarzutom.

Jednak w grudniu ub. roku kontrola zakończyła się, a w jej efekcie dyrektor Maciej Wojciechowski odsunął Marka Durmałę od szefowania „Aktualnościom”, zaś Kingę Jasionowską od wydawania tego programu.

Kim jest odwołany dyrektor?

Maciej Wojciechowski był szefem TVP Katowice od stycznia 2020 roku. Wcześniej - od listopada 2018 roku – był pełniącym obowiązki dyrektora, zastępując Tomasza Szymborskiego. Był także kierownikiem regionalnej agencji producenckiej w oddziale TVP3 Katowice. W przeszłości, od września 2006 roku - za prezesury Bronisława Wildsteina - kierował TVP1, a potem był doradcą Andrzeja Urbańskiego, prezesa TVP.

Na razie nie wskazano następcy Wojciechowskiego w Katowicach. Prawdopodobnie nowy szef zostanie wytypowany i przedstawiony załodze w czwartek 1 grudnia. Jednak po wskazaniu, będzie on mógł prawdopodobnie tylko pełnić obowiązki dyrektora, gdyż o ostatecznym powołaniu bądź nie decyduje Rada Mediów Narodowych.

Dołącz do dyskusji: Maciej Wojciechowski stracił stanowisko dyrektora TVP3 Katowice

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kolega
Powody odwołania !!!!
Dalsza zmiana dyr. w ośrodkach na ludzi solidarnej polski.
Kurski rządzi przez Gajewskiego
Warszawa Lodz Katowice ….
odpowiedź
User
Jener
Czy Pani Kinga wydawczyni, to ta, która wcześniej, przed Katowicami, zasłynęła relacją w TVP Kielce? Jeśli tak, to ma mocne podstawy do krytyki materiałów innych dziennikarzy )))))))))), to są uśmieszki, co je tu zamieściłem
odpowiedź
User
Iza
No cóż. Spiskowanie z Miśkiem, Kubusiem i Arkiem na dobre nie wyszło.
odpowiedź