SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Magdalena Bajer odchodzi z SDP. Nie chce bronić Cezarego Gmyza

Magdalena Bajer rezygnuje z członkostwa w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. - Moja prośba spowodowana jest absolutną niezgodą z postępowaniem obecnych władz Stowarzyszenia, do którego należę od kilku dziesięcioleci - wyjaśnia dziennikarka.

Magdalena Bajer odchodzi z SDP. Nie chce bronić Cezarego Gmyza

Bajer wysłała do zarządu SDP pismo z prośbą o skreślenie jej z listy członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Podaje w nim trzy powody swojej decyzji o opuszczeniu organizacji. - Karygodne dwukrotne zachowanie Pana Prezesa Krzysztofa Skowrońskiego (prowadzenie partyjnych spotkań), po którym nie nastąpiło, oczekiwane przeze mnie i część kolegów, przyznanie się do winy, to jeden powód -  tłumaczy w liście.

Drugim powodem decyzji Bajer było „ naruszenie podstawowych standardów etycznych (nie etyki dziennikarskiej, ale ogólnej) przez Panią Teresę Bochwic, członka ZG SDP, poprzez zachęcanie do obejrzenia rosyjskich zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej i sugerowanie, że ta tragedia nie była katastrofą”. Z kolei trzecia przesłanka, za którą stała decyzja dziennikarki, to „namawianie do obrony dziennikarza „Rzeczpospolitej” Cezarego Gmyza oraz innych osób zwolnionych z pracy w redakcji w związku z jego skandalicznym artykułem.”

- Mając głębokie przekonanie o tym, że dziennikarstwo jest służbą - społeczeństwu, ale i suwerennemu, demokratycznemu państwu, na którego powstanie czekały, przygotowując się do niepodległości i pełnej suwerenności, pokolenia Polaków - nie mogę być członkiem organizacji, której władze temu przeczą - kończy swój list Magdalena Bajer.

List dziennikarki opublikował je na swoim blogu Andrzej Bober (więcej na ten temat). Kilka tygodni temu on też odszedł z SDP w proteście przeciw upolitycznieniu władz tej organizacji (poczytaj o tym).

Magdalena Bajer była członkiem SDP od ok. 40 lat. Od 1996 r., czyli chwili powstania Rady Etyki Mediów, była jej przewodniczącą. W maju ub.r. odmówiła przyjęcia nominacji na członka REM na kolejną kadencję, argumentując, że "bardzo zasadniczo różni się z większością członków nowej rady w poglądach na zadania, jakie powinna ona wypełniać", przez co - jak mówiła - "nie będzie miała możliwości urzeczywistniania swoich poglądów". Bajer jest członkiem prezydium Komitetu Etyka w Nauce przy Wydziale I Polskiej Akademii Nauk.


 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Magdalena Bajer odchodzi z SDP. Nie chce bronić Cezarego Gmyza

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Optymista
tylko jak wszyscy odejdą, kto tę organizację zmieni?
odpowiedź
User
df
Od dawna wiadomo, że w CDP władzę przejeło ultraprawicowe BYDŁO
odpowiedź
User
Max von S.
Pani Magdo gratuluję postawy.
odpowiedź